attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 11:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Aug 16, 2012 7:09 pm        Subiectul mesajului: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
"Nu trebuie sa se dea bani pentru fondul clasei sau fondul scolii. Cred ca aceasta actiune se plaseaza clar in afara legii", a spus ministrul Educatiei. (sursa)


Mi-s curios s-aud povești despre ce se-ntâmplă când refuzați (dacă refuzați, cei care sunteți în astfel de situații) să dați acești bani...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 16, 2012 8:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Iti spun cum e la noi: directorul le-a spus despre lege, ca practic fondul scolii nu poate fi strans la cererea conducerii. Dar parintii pot decide daca vor...si comitetul d eparinti al scolii a zis ca vrea....Ca atare, s estrange...sigur ca sunt si copii care nu pot/nu vor sa dea...Ei, atunci directorul ne pune pe noi "la treaba", sa adunam "cat putem". cum ar veni, nu-i obligatoriu, dar faci pe dracu-n patru sa strangi cat mai mult, asta vrea el. Eu am strans anul asta toti pt ca ne-a dat posibilitatea sa-i investim exclusiv in clasa lor, ba ni s-au mai promis niste bani de la scoala completare. Si au vrut parintii. la anul voi strange fix cat vor vrea ei sa dea, eu nu o sa conving niciun elev sa dea. Vrea, bine, nu vrea, iarasi bine, e dreptul lor.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 16, 2012 10:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
mira scrie:
Iti spun cum e la noi: directorul le-a spus despre lege, ca practic fondul scolii nu poate fi strans la cererea conducerii. Dar parintii pot decide daca vor...si comitetul d eparinti al scolii a zis ca vrea....Ca atare, s estrange...sigur ca sunt si copii care nu pot/nu vor sa dea...Ei, atunci directorul ne pune pe noi "la treaba", sa adunam "cat putem".


Cum poate directoru' să vă oblige să faceți ceva despre care șefu' lui suprem (i.e. ministra) spune c-ar fi, citez: „clar în afara legii”?

Fondurile cu pricina nu pot fi strânse (e ilegal). Punct. Deci nu „nu pot fi strânse la cererea conducerii” -- ci nu pot strânse la cererea oricui. End of story.


mira scrie:
cum ar veni, nu-i obligatoriu, dar faci pe dracu-n patru sa strangi cat mai mult, asta vrea el.


Dacă directoru' insistă, eu l-aș invita fain-frumos pe 'mnealui să strângă banii și să facă ce vrea cu ei. Eventual să se și auto-denunțe pe linie ierarhică, dacă are chef.


mira scrie:
Eu am strans anul asta toti pt ca ne-a dat posibilitatea sa-i investim exclusiv in clasa lor, ba ni s-au mai promis niste bani de la scoala completare.


Mie nicicare nu mi se par motive bune pentru a strânge acești bani.


mira scrie:
Si au vrut parintii.


Treaba lor. N-au decât să se organizeze cum vor, să strângă bani (să facă tombole, vândă tricouri, etc.) pe care apoi să-i doneze la școală, dacă vor, dar nu cred că au dreptul (1) de a-nrola ajutorul personalului unei instituții de Stat în colectarea acestor bani și (2) de a pune condiții referitor la cum vor fi folosiți banii donați.

mira scrie:
la anul voi strange fix cat vor vrea ei sa dea, eu nu o sa conving niciun elev sa dea. Vrea, bine, nu vrea, iarasi bine, e dreptul lor.


Nu e, însă, dreptul tău de a-i strânge. Nici obligația ta. Mai mult, dac-o vei face vei fi „clar în afara legii”. Deci sfatul meu e să refuzi să strângi acești bani. Acesta (refuzul) da, este dreptul tău.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 16, 2012 11:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
apai cand clasa in care faci ore zi de zi arata ca dupa razboi, chiar ii cred pe parinti ca si-au dorit sa faca ceva...sigur, am spus generic "am strans" fiindca practic parintii s-au ocupat, ei au si zugravit, am mers si eu la vopsit de geamuri ca am vrut, nu ca m-au chemat ei, dar s-au consultat tot timpul cu mine, e adevarat. de sume insa, ei singuri au dispus.

cat despre legal/ilegal....eu stiu ce vrei sa spui, dar saracia (aproape) lucie i care se cam zbate scoala si faptul ca totusi sunt destui elevi ai caror parinti nu doar ca-si permit, ci si vor sa dea bani ar putea fi o oarecare justificare...de implicat se implica prea putin (eu chiar am noroc de parinti foarte faini), majoritatea prefera sa dea banu, nu sa puna osu la contributie, doamne feri mintea...

sigur ca ar exista posibilitatea sa ma opun, mai ales ca la consilii se citesc clasele care au dat sau nu banii, iarasi ilegal. dar cand ai director care are ca pregatire principala dreptul si face asa ceva, iar restul fac ce li se cere, ar fi un efort mult prea mare din partea mea sa ma opun...da, m-as opune categoric daca m-ar obliga pe mine, intr-un fel sau altul, sa strang banii de la fiecare elev, inclusiv de la cei care au bursa sociala de ex. inca n-am patit, nici cand au dat doar jumatate dintre ei.

sistemul asta, putred, m-am convins de ceva vreme, nu-l pot eu reforma si nici nu am energia necesara sa lupt cu morile de vant...eu functionez cumva ca o insula intr-un arhipelag, incerc sa fac tot ce-mi doresc eu in masura in care mi se da voie si-mi permit financiar...in rest, tin departe de urechile si sufletul meu ce nu pot schimba....chiar daca poate din afara pare lasitate, momentan pt mine inseamna "stabilirea prioritatilor".

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 16, 2012 11:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Mira, te cred că nu poți schimba sistemul. Dar în același timp cred că poți face un pic întru aducerea lui mai spre normalitate. Nu mutat munții, ci dat o pietricică la o parte.

Statul se bate cu cărămida-n piept că prin ce măreț sistem educațional obligă el poporu' să treacă. Fine! Atunci n-are decât Statu' ăsta să se ocupe de mândria lui și să-l și finanțeze corespunzător. Nu să ia o cârcă de bani de la populație (taxe, impozite, etc.), după care să facă precum milogul și să mai ia încă o dată niște bani, neoficial (și ilegal), practicând o politică de „pârjolire” a școlilor (i.e. prezentarea lor într-o stare jalnică) prin care să forțeze, practic, mâna celor care sunt obligați să le consume serviciile. E absurd!

Statul fie este un bun administrator și manager al școlilor, fie nu e. Iar dacă nu e, atunci să-i lase-n fras pe oameni să se descurce cum pot, pentru că sigur pot mai bine decât sub tutela sa.

Deci, părerea mea... probabil c-ai ajuta pe mai multă lume dac-ai refuza să ajuți la ascunsul mizeriei sub preș.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 16, 2013 8:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Uite, mira, încă una de la vârf sosită: Remus Pricopie: Este frauda cand profesorii strang bani pentru fondul scolii. Este inadmisibil.

Sfatul meu: tipăreşte articolul şi lipeşte-l pe ușa de la cancelarie. Și-n plus, dă-l ca studiu la temă de casă la toate clasele care predai, cu indicația: această temă se face-mpreună cu părinții!


ps/ Desigur, și alți părinți de p-aci pot trimite link-ul la profesori sau alți părinți care fac presiuni asupra lor pentru a participa la astfel de fonduri.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 16, 2013 10:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Si sa vezi ce suturi iti iei la propriu de la domn director! :))

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 17, 2013 3:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Nu-l lipesc, dar il scot la imprimantaq si merg cu el la directoare (oricum am eu, an de an, dilema asta, chiar daca nu directorul impune, ci se decide impreuna cu parintii care fac parte din comitetul de parinti, inclusiv suma este propunerea lor). E tanara, e noua, e deschisa...si chiar am cu cine vorbi. Directorul in schimb, format comunist pana-n maduva oaselor, cred ca ar face exact ce zice Emi!

Observ niste nuante care cred ca sunt extralicitate, pt ca ne cam incadram acolo:
"iar fondul clasei trebuie sa fie un instrument care tine de optiunea fiecarui parinte. Eu, ca parinte, pot sa iau decizia ca pot sa contribui cu ceva, dar scoala nu ma poate obliga"
"Eu cred ca ar fi foarte bine daca acest fond al clasei ar fi la lumina, ar fi oficializat si ar exista reguli clare de utilizare si constituire a lui"
"Vreau sa subliniez ca fondul clasei nu poate sa implice o obligativitate din partea parintilor de a contribui. Cine doreste contribuie, cine nu doreste, nu contribuie. In plus, nici nu trebuie sa existe vreo ierarhie a contributorilor, trebuie sa existe o transparenta a sumelor constituite si a modului de utilizare a sumelor"
sistemul este folosit "peste tot in lume in statele dezvoltate" ca "o sursa de crestere a bugetului".

Din pacate ministrelul (sau menestrelul? :)) ) imi pare cam incoerent...sau e doar stilul jurnalistic de vina, in titlul apare frauda, in articol apar nuantarile care creeaza cadrul (aproape) legal.

Cert e ca banii nu se iau cu forta. Directorul insista sa primeasca fondul clasei, de la fiecare clasa, dar nu cere nominal tabel. Sunt unii care nu dau, sunt unii care nu-si permit. Iar cand au fost investiti in clasa banii i-au dat toti pt ca au vrut parintii.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 17, 2013 5:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
mira scrie:
(...) Directorul in schimb, format comunist pana-n maduva oaselor, cred ca ar face exact ce zice Emi!


Adică? E școala tarlaua lu' tat-su', ca să poa' să facă ce vrea?

Sau îți e frică de un dobitoc ajuns într-o poziție de autoritate? Poate n-ar trebui, dacă vrei să nu transmiți asta ca pe un model de urmat.

mira, ideea e în felul următor: din poziția pe care o ai ca profesor poți influența decizia părinților vizavi de strângerea acestor fonduri. Poți:
- refuza colectarea acestor bani (donatorii n-au decât să ia legătura cu secretariatul școlii);
- insista asupra faptului că NU sunt obligatorii;
- insista asupra faptului că aceia dintre părinți care vor să facă o donație să nu creeze presiune asupra celorlalți care nu vor sau nu pot să o facă (kill the peer-pressure);
- să-ți manifești simpatia și suportul pentru aceia dintre părinți care refuză să participe la astfel de fonduri.

Eu dac-aș fi profesor în România, fix cum am scris mai sus aș face -- pentru că aşa ar fi normal să fie. Or' dac-aş vrea ca lucrurile să vireze înspre normalitate și acolo, atunci aș face ce-mi stă-n putință să trag lucrurile-n direcția cu pricina.

Iar ca părinte n-aș participa niciodată la astfel de fonduri, indiferent cât de jalnice ar fi condițiile existente-n școli. N-aș face-o din principiu, pentru că refuz să mă implic într-o cauză la care participarea nu este voluntară.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 22, 2013 3:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
La scoala la care e Matei nu se strage fondul scolii. Nu am dat pana acum niciun ban, dar am strans bani si am renovat clasa, am cumparat banci noi, tabla noua, jaluzele, videoproiector. Si asta pentru ca araja jalnic clasa si ne-am dorit pentru copiii nostri sa invete in conditii decente. Sala de clasa este a lor vreme de 8 ani, asa ca am considerat investitia utila pe terrmen lung. La inceputul anului scolar mai strangem din cand in cand bani pt tus la imprimanta, hartie, creta, markere, lucruri utile lor. Si cam atat.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 22, 2013 11:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
somnorici scrie:
La inceputul anului scolar mai strangem din cand in cand bani pt tus la imprimanta, hartie, creta, markere, lucruri utile lor.

Eu nu inteleg, poate ca Germania e pe alta planeta, dar totusi scoala aia nu prevede fonduri si pentru asa ceva? Fonduri de stat vorbesc, nu de la parinti.

La noi se strang 5 euro/an scolar, la decizia parintilor, dar banii ii strange un parinte, nu scoala (!), bani din care se iau mici cadouri pentru invatatori cu diverse ocazii (zile de nastere de ex.). La ultima sedinta au primit invatatoarea si educatoarea cate un ghiveci de flori (putin mai mare, dar nu foarte mare) si invatatorul o sticla de vin, ca avusesera toti ziua de nastere in vacanta. Inainte sa plece in excursie au innoptat o noapte cu copiii la scoala, si au primit toti trei impreuna O sticla de sampanie (Freixenet) ...

De renovat am renovat si noi o parte a clasei, munca noastra, da, dar restul pe banii scolii (ca tot noi o platim, vorba aia :P).

Insa si la mine la scoala, scoala de stat, tonere pentru imprimante, hartie, creta, markere etc. le pune scoala la dispozitie, ar fi si culmea sa le cer elevilor sa aduca asa ceva. Singurul lucru care se cere sunt 6 euro/an scolar pentru copiile pe care le primesc la ore, pentru toate materiile.

Sa nu mai spun ca nu stiu cum e la scoala, dar mor de ras (de fapt mai mult ma crucesc) cand citesc ca trebuie sa duca parintii hartie igienica la gradinita. 8-}

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 23, 2013 7:47 am        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Christa scrie:
Sa nu mai spun ca nu stiu cum e la scoala, dar mor de ras (de fapt mai mult ma crucesc) cand citesc ca trebuie sa duca parintii hartie igienica la gradinita. 8-}

No lasa ca noi ducem sapun si servetele la scoala (se tin in clasa, ca daca se duce o sticla de sapun in baie, e gata dupa o zi, ca cica se joaca ).

Scoala are un fond de la stat; cu noua lege a Invatamantului se stipula ca "banii urmeaza elevul" si ca scoala va primi anual o suma pentru fiecare elev (parca 2000 RON ? ). Nu stiu ce s-a intamplat si cu asta, se respecta, nu se respecta. Ce nu dam bani in mod sigur sunt pentru echipamentele sportive, cabinete, carti la biblioteca, manuale(vorba vine, manualul de muzica al Dianei e in ultimul hal si inca mustacesc daca sa i-l cumpar sau nu...), echipamentul din CDI - cabinet de informare (acolo exista retroproiector, imprimanta, calculator), intretinere si caldura.

Noi ca parinti , la cea mare, am zugravit, am schimbat tabliile meselor si exista o suma (cam 20 ron/parinte) stransa de parinti pt eventuale nevoi ale clasei. Invatatorul nu strange banii. Avem cateva cazuri sociala in clasa si parintii aceia chiar nu dau bani; copiii aceia chiar au primit caiete si rechizite gratuite, insa nu stiu daca din fondurile scolii sau de la primarie. De regula sunt cativa parinti cu situatie peste medie, ei ofera o suma pentru ce urmeaza sa se cumpere (la latitudinea lor, apoi restul se imparte la ceilalti parinti, excluzand cazurile sociale). Dupa aceea se intreaba cel care a strange banii daca s-a strans suma completa si iarasi cativa parinti "mai banosi" completeaza suma.
La cea mica, un parinte a cumparat o tabla, un alt parinte s-a oferit sa faca toalete (nu ca n-ar fi!!!), se doreste cumpararea de retroproiector si imprimanta special pentru clasa. Insa parintii s-au oferit; deocamdata eu am dat bani doar pentru culegeri si caiete speciale si pentru niste dosare unde se va pune portofoliul fiecarui copil; nu ni s-a cerut nimic in mod special, insa invatatoarea a spus ca ar fi bine. Nici aici invatatoarea nu strange banii.

Fondul scolii nu exista, insa scoala are in spate si o organizatie non-profit unde parintii (si altii) pot dona cei 2% din impozit pt nevoile scolii. Nu e obligatoriu, insa copiii vin anual cu formularul si cine doreste sa faca donatia, o poate face fara sa piarda nimic si o face legal, la Administratia Financiara.

Anul acesta la pregatitoare si la clasa I s-au dat rucsace, caiete, bloc de desen, penar si rechizite (cred ca de la primarie). Dupa mine, banii aceia mai bine s-ar fi dat in scoala si s-ar fi pastrat pt. cazurile sociale, majoritatea elevilor avand deja ghiozdan si caiete deja cumparate.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 23, 2013 9:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
imprimanta si toner am in clasa pentru ca au vrut parintii sa cumpere. incarcat tus, foi, orice bun consumabil ma/ne priveste. eu, ca profesor nu primesc de la scoala nici macar un top de hartie, daramite xerox gratuit! daca ceri ti se spune ca astea-s fondurile, adica nu-s..sa te descurci. mi se intampla unoeri sa ma lase tusul acasa cand scot teze, seara...ma mai duc la contabilitate, dar "pe ascuns", fiindca ni s-a spus clar, in consiliu, ca scoala n-are fonduri pentru asa ceva. si paradoxul este ca in ciuda finantarii slabe spre inexistente, rezultatele sunt bune si foarte bune, per ansamblu. in particular avem reprezentanti la nationala cam in fiecare an, nu doar la o materie. dar no, se pare ca nici macar un xerox nu meritam pentru "rezultate deosebite la invatatura (si purtare)" :D (ranjesc, ca sa nu plang...desi m-am obisnuit cu situatia, la fel parintii, altfel o cam iei razna de prea multe frustrari, se duce naibii zenul necesar activitatilor obisnuite)

despre fond inca nu s-a discutat nimic, nu s-a stabilit nimic pt ca nu a fost sedinta cu parintii pe scoala. ei decid, nu conducerea daca se strange si cat se strange.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 23, 2013 9:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Avem si noi organizatie non-profit, o fundatie. Banii de acolo merg insa cu adevarat spre cazuri sociale. De anul trecut, cu ajutorul unui fost elev care a participat la bursele "Alerg pt o cauza" se ofera o bursa pe tot anul de 1200 de lei, bani dati la inceputul anului, celor mai defavorizati elevi din scoala. Dar si asta in functie de medii, rezultate deosebite...pt ca, in mod clar, nu sunt bani pt toti cei defavorizati. Tot de acolo se premiaza la final de an olimpicii, cu sume destul de faine (300, 400, 500 de lei) sau castigatorii de la alte si alte concursuri. Totul e pe baza competitiei, cei de sus sunt ajutati, sustinuti, cei "invizibili" raman asa..adica asa cum are grija statul ei ei, asigurandu-le invatamant (departe de) gratuit...ca toate maruntisurile absolut necesare se aduna...si costa.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 23, 2013 10:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Fondul clasei și al școlii 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Christa scrie:
somnorici scrie:
La inceputul anului scolar mai strangem din cand in cand bani pt tus la imprimanta, hartie, creta, markere, lucruri utile lor.

Eu nu inteleg, poate ca Germania e pe alta planeta, dar totusi scoala aia nu prevede fonduri si pentru asa ceva? Fonduri de stat vorbesc, nu de la parinti.

La noi se strang 5 euro/an scolar, la decizia parintilor, dar banii ii strange un parinte, nu scoala (!),


Christa, nu stiu daca scoala prevede sau nu fonduri pt asa ceva, cert e ca noi cumparam chestiile de care am spus. Poate ca or fi fonduri pt consumabile, insa or fi insuficiente pt fiecare clasa. Nici la noi nu strange invatatorul banii, ci unul dintre parinti, si tot el cumpara cele necesare. E ca intr-o familie in care te gospodaresti cum poti, daca nu primesti de sus.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România