attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:26 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Oct 15, 2012 1:22 pm        Subiectul mesajului: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotional? 
Buna ziua,
Sunt in cautarea unei scoli particulare in Bucuresti, pentru fiul meu, care anul viitor ar trebui sa intre in clasa pregatitoare, conform legii actuale.
Ceea ce este absolut esential pentru noi este ca mediul din scoala sa fie sanatos din punct de vedere emotional, iar ceea ce caut, concret, este:

- fara conditionari & amenintari
- comunicare non-violenta, empatica
- fara comparatii intre copii
- fara umiliri & motivare negativa
- evaluare minima si facuta cu respect
- fara implicatii religioase (cel mult, studiul religiilor, nu al unei religii)
- abordare academica dinamica, interactiva
- sa nu incarce timpul liber al copilului cu un bagaj mare de teme pentru acasa etc.

Daca a auzit cineva despre un astfel de loc, as aprecia din suflet orice sfat sau recomandare.
Va multumesc foarte mult!
Delia


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 16, 2012 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Delia Beatrice scrie:
(...)
Daca a auzit cineva despre un astfel de loc, (...)


Judecând după numărul de răspunsuri primite pân-acum aș ghici că nimeni de p-aci n-a auzit de așa o oază de normalitate în zona Bucureștilor. (Deși mi-s destul de sigur că mulți și-ar dori să aibă acces la așa ceva, deci interes este.) Posibil să nu existe o astfel de școală. Și-atunci, poate, pasul următor ar fi să cauți o școală care să se apropie cât mai mult de prototipul ideal. Pentru asta mă gândesc că o idee bună ar fi să-i inviți pe ceilalți bucureșteni de p-aci, care au deja experiențe cu varii școli, să-și povestească experiențele acilea și, dacă vor, să lase și două vorbe despre ce i-a determinat să aleagă școala cu pricina. Îți va rămâne ție munca de filtrat, catalogat și ierarhizat printre eventualele răspunsuri primite.

Bun venit pe forum, Delia!

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 07, 2013 3:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Oameni buni, unde înscrieţi copiii la şcoală că eu sunt în urmă rău. Înscrierile se fac până în martie, noi nu ne-am hotărât dacă revenim în Bucureşti au ba însă clar la şcoală aici în Gl nu am unde s-o dau pe Alise.
Îmi surâde Montessori Bucureşti desigur dar mă deranjează destul de mult faptul că au religia inclusă în ore şi dacă aleg o şcoală particulară în mod sigur nu vreau să aibă religie sau tot curriculum naţional, că sar din lac în puţ. Mă uit de dimineaţă pe profilul şcolilor particulare dar la unele preţurile sunt prohibitive iar altele nu îmi convin ca viziune, valori, programă.

Sunt cam disperată pe tema asta :(


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 07, 2013 3:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Nu mai spun cât mă irită noua modă (un fel de opţional obligatoriu la multe din aceste şcoli particulare) de "consiliere personală şi dezvoltare cu psihologul şcolii". Aş fugi în pădure.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 07, 2013 6:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
vezi si vorbeste cu adana

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 07, 2013 11:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Religia este optionala in fuctie de cult, conform legii, iar daca nu vrei sa studieze nici un fel de religie poti face o cerere catre directorul scolii in acest sens.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 9:03 am        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Emi, eu-s de principiu că într-o şcoală laică nu are ce căuta religia ca materie obligatorie pentru că dacă era opţională nu trebuia să se facă cerere către director şi mai ales nu era pusă în mijlocul programului între mate şi desen să zicem. Deci e foarte deranjant. Cu atât mai deranjant e să văd religia ca materie la şcoli private, pentru că Montessori nu e singura care cuprinde asta în program. Iar dacă eu nu vreau ca şcolarul să facă religie, ei ce opţiuni oferă în program, ce poate face acel copil care nu participă la oră, unde se duce?
Da, înţeleg că dacă dau copilul la şcoala evreiască va face religie, vor fi simboluri iudaice în şcoală şamd, dar ce să caute toate astea într-o şcoală publică sau privată (dacă nu aparţine niciunui cult)??


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 9:50 am        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu il dau la scoala Sofiei, sincer, astept scoala pt ca el vrea la scoala, a zis ca nu vrea gradiniya, merge direct la scoala. Problemele noastre sunt mult mai serioase decat fineturile ce religie face samd, eu ma tyem ca nu va putea scrie mai mult de 3 linii samd, asa ca nu pot sa dau sfaturi in privinta asta....

Joce,
din experienta Sofiei, careia Alise ii calca pe urme:D, pot sa iti spun ca nici nu prea conteaza la ce scoala e, ok, eu am noroc de scoala f ok la 7 min de mers pe jos , ci conteaza mai mult sa ia scoala asa, ca nivel minim al cunostintelor, ca sa reuseasca sa nu ii pese de parerile profesorilor.
Adica, daca ai FB si 10 pe linie, te doare la bascheti ca aia sunt demodati sau mai stiu eu cum.
De pilda, invatatiarea Sofiei nu si-a dat seama dupa 4 ani de zile ca fata e geniala la desen. So what. Asta e.

La Ghe o sa fie altfel. La el va dura probabil vreo 2, 3 ani integrarea in aceasta filosofie :))

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 10:14 am        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Sabina, eu ştiu că aşa cum e Alise se integrează oriunde dar pe mine mă interesează la ce şcoală e pentru că efectiv nu mai am nervii de a mă gândi la presiunea notelor, eu am fost aproape veşnic o mediocră în şcoala numai de-a naibii, pentru că mă plictiseam (nu pentru că sunt chiar aşa genială dar preferam să citesc sau să-mi văd de colecţii şi altele în loc de bălăriile alea) iar asta sunt sigură că o va deranja şi pe ea. Adică anul acesta la grădiniţă le dă teme, să facă acasă litere şi cifre iar ei îi zburdă mintea.... acu câteva zile a scris 5 nume perfect la calculator, singură, în word iar eu să o pun să îl stâlcească pe D? 4 ore în bancă or să fie crimă şi pedeapsă, de stresul notării nu mai zic. De aceea caut o soluţie care să excludă acestea. Mie nu mi-a plăcut şcoala, facultatea însă da, cum aş putea să o trimit într-un loc pe care îl resping, ea simte asta.

De învăţătoarea aia ce să mai zic.

Iar la şcoala publică gândul că va merge la acelaşi wc cu fete de gimnaziu mă o-ri-pi-lea-ză. Oi fi exagerată, dar asta sunt :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 11:17 am        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Si fetele-s la scoala aproape de casa. Cel putin acum, cat sunt mici, pentru ele conteaza sa nu faci mai mult de juma de ora pe drum. Diana e in clasa mai slabuta daca e s-o iau dupa parinti: sunt si cazuri sociale. Insa ei ii place, iar eu sunt multumita.Invatatorul e de milioane, e om bun. Insa toy asa, nu s-a prins de talentul la desen. Diana si.a dat seama ca e mai altfel dar n.o mai deranjeaza. Cumva isi spyne parerea si de multe ori copiii se iau dupa ea, tocmai din cauza ca aduce noutati si inventeaza altfel de jocuri. Normal ca sunt si zile cand vine frustrata, ca ei nu-i plac jocurile celorlalti, ca azi nu s.a jucat X cu ea, dar trecee peste.
Bune, aici nici nu sunt scoli particulare, dar avand experienta de acum, prefer o scoaka aproape de casa si eu aproape s.o secondez decat o particulara departe si un mediu total schimbat.
La teo e altfel.... Cea mai buna clasa; copii multi, nivel ridicat. Insa teo e solara si se acomideaza foarte bine oriunde. Culmea e ca ea e vazuta cu talent la desen, desi ea merge bine pe mate si lucruri practice - decupari, lipir. Dar cum la ea nu se pune pb integrarii, ar merge bine oriunde.
Cu notele.... Dianei nu i pasa ce note iau altii. Din cauza cunostintelor de acasa si a faptului ca citeste, inca ii e usor si nu s probleme. Insa nu invata pt note. Cel putin, nu inca. La teo inca nu.s calificative, desi mai primesc stampile pt scris. Nu ma pot pronunta cum va fi la ea... Daca va conta sau va face in ciuda....
Cu religia depinde de copil.nu fac niciuna, insa daca ar face, Teo nu s ar stresa. Dia ar lua de bune ce zice profesoara. Asa ca la diana conteaza....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 11:27 am        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Adelia, aţi avut "noroc" de un om bun la catedră dar dacă dădeau peste nişte scorpii, nu mai cred că distanţa conta. Dacă ne mutăm, oricum va fi vorba de mers cu maşina până la şcoală sau transport dacă şcoala pune la dispoziţie. N-am cum să mă mut după şcoli. Dacă ar fi să meargă la şcoală aici în Gl cea mai aproape e şi cea mai elitistă. Copiii de acolo pleacă la Harvard, Princeton, Yale, cu burse chiar. E o competiţie acerbă....ori mori, ori te laşi, ori eşti foarte bun.

Îmi e una dintre cele mai dificile alegeri pentru că eu cred că e f important cum ia startul, să îi placă, să nu se simtă frustrată şi cu imaginaţia pusă-n cui.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 12:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 08, 2008 8:11 am
Mesaje: 127
Joce, eu zic sa vii pana la Casa Montessori, sa stai de vorba cu directoarea despre religie si despre cum vezi tu lucrurile. Pana acum nu au facut la scoala religie, sau cel putin Dragos nu mi-a povestit. Oricum nu se vor face ore obisnuite de religie in care copii stau in banci si profesorul le preda, dar vor fi momente in care li se vor citi povestiri religioase, la diferite sarbatori de exemplu. La gradinita mi se pare ca se pune mai mult accent pe religie, de exemplu se spune rugaciunea inainte de masa de pranz. Oricum vino, vorbeste si vezi si atmosfera.

Dragos exerseaza acasa lucruri de la scoala, invata intr-adevar cu placere. E fain. Iar interactiunea cu ceilalti copii cred ca este intr-adevar o sansa.

Nu stiu ce sa-ti mai spun mai mult acum.

Anul trecut parca au fost inscrieri pana in mai, anul asta stii ca vor fi numai in martie? Oricum, eu stiu copii care au fost inscrisi anul trecut la scoli particulare mai tarziu decat perioada oficiala. Cred ca ai mai mult timp dar oricum intereseaza-te.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 1:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
simpatizez cu cautatul de scoli.
si noi suntem in febra, scolile de stat unde putem intra sunt 2 bune si una mai putin buna, cele private costa de ne rup. dileme ... dileme....

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 2:01 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Aici, atunci cand inscrii copilul la scoala bifezi pe o foaie din formular daca optezi pentru religie sau nu. Asa e corect, nu sa mergi tu director, sa pierzi timpul etc. Cei care nu fac religie au "Materie Alternativa", exact asa se numeste, un fel de struto camila, fac tot felul de activitati, unele faine, altele ..ca sa piarda timpul..La materiile astea (Religie sau Alternativa) primesc calificative, nu note.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 08, 2013 2:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
soricel, is curioasa, cat costa o scoala particulara la voi?
la noi cam 5000 dolari per an, cele primare, cu tot cu drum, imbracaminte, nu doar taxe
eu o sa-i dau la particular doar din ciclul secondar de studiu, pana atunci merg la o scoala statala, din fericire ultima la care am ajuns ne multumeste

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România