attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 2:15 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 4:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
duceti-o la parcuri tematice, muzee, inconjoara-te de tipi, tipe fascinante, graiti mult despre viata, arta, cultura, muzica
din astea o sa se hraneasca fara sa-si dea seama
du-o la concerte, tot felul de concerte, specatacole
si de va ramane timp faceti literele
eu asa as face de as putea
de la anul o sa am carnet si asa o sa fac
ii bag in tot felul de chestii daca-i vad interesati (bendis ar face balet, dar la modul cel mai serios posibil, eu nu i-am facut niciodata teoria determinarii, dar vinerea trecuta mi-a spus ca ea n-o sa se planga niciodata la antrenamente, ca vrea mult sa danseze sa fie cea mai buna balerina din lume. io nu tin sa fie, dar am sa o duc pana unde va vrea ea. deci vezi tu)
deci buzunare pline, toate astea costa multi bani si bunavointa si stare buna, pozitivism...
urmareste articolele lui peter gray, explica multe si corect (dupa mine) despre ed pruncilor
de ai bani bag-o la scoli bune, infrastructuri puternice si dascali dedicati daca nu puteti US langa, cu persoane exceptionale

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 4:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
inca e prea mica pt diverse [aici muzeele sunt gratis de ex]. am fost la acvariu si dupa 2 mins si 3 pesti a inceput sa caste, alerga dupa alti copii. :D
gradinita la care merge este una din cele mai bune din zona [are 'outstanding' ca si statut de 16 ani, se implica mult si costa de ne rupe - £.../luna asta asa ca sa lesinati X-( ]. pe urma vrem de om fi sanatosi , la o scoala privata costa si aia, da' am fost in vizita si am ramas fascinati si cu gurile cascate la ce am vazut.
o secondam in tot ce o sa vrea sa faca, asta e unul din motivele pt care nu mai vream al doilea copil , nu ne-am permite.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 6:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
soricel scrie:
cand e prea devreme sa 'invatam?'.


Aș zice că cinci dimineața se califică cu brio ca răspuns la-ntrebarea asta. :-) Da' mai știu că pruncilor li se fâlfâie de unde-i Soarele pe cer, așa că dacă atunci li se cășunează să te cheme la apel, nu prea ai ce face decât să mimezi fo' cinci minute că n-auzi -- până se prind că reacționezi prompt la turnatu' apei în ureche.


soricel scrie:
pana una alta am comandat asta, mi-a recomandat-o cineva.... http://www.amazon.co.uk/How-Children-Le ... 0140136002


Ți-o recomand și eu. E faină cartea (cum sunt, de altfel, toate scrise de același autor), dar nu prea cred că o să te inspire vizavi de problema de mai sus. Cel puțin nu-i de genul „hands-on” (do this, do that), ci mai mult considerații generale despre cum învață copiii. Ce-i posibil să facă e să te pună pe gânduri vizavi de efectele școlitului în stil bandă rulantă, asta dacă nu cumva aveai deja astfel de gânduri dinainte... Oricum, o investiție bună.

O carte care s-ar putea să fie mai potrivită scopului e Unbored -- n-am citit-o însă, așa că n-aș chiar băga mâna-n foc pentru ea. Sună însă tare bine din descrierile altora. (Și o poți testa acilea.)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 6:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
soricel scrie:
inca e prea mica pt diverse [aici muzeele sunt gratis de ex]. am fost la acvariu si dupa 2 mins si 3 pesti a inceput sa caste, alerga dupa alti copii. :D


Yeah, cam asta e și experiența noastră. Părerea mea-i să te concentrezi pe joacă -- oricât de silly, în orice formulă, cu orice ai la-ndemână. La vârsta asta sunt cam de capul lor, în sensul că singuri își aleg ce să învețe din ceea ce li se perindă prin fața ochilor. Și cum la joacă devin cel mai activi și receptivi, părerea mea-i că ăsta-i instrumentul potrivit vârstei. Just have fun!

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 8:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Stiu ca e la Montessori, corect? Vei fi uimita de achizitiile pe care le va face in scurt timp. Tu poti incepe deja cu numerele doar ca ei in grupa de 3-6 ani deja numara peste ordin asa ca tu cu one, two poate o ia rasul. In rest sunt si eu de parerea celorlalti.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 22, 2012 11:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Cred ca tocmai faptul ca nu mai vrei un al doilea copil este in dezavantajul ei. Oare nu e o presiune prea mare asupra copilului unic de a beneficia de tot ce e mai bun si a fi in cele din urma la inaltimea asteptarilor pentru care s-a investit?
Tu ce vrei sau unde vrei sa ajunga copilul tau?

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 23, 2012 12:44 am        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Emi scrie:
Cred ca tocmai faptul ca nu mai vrei un al doilea copil este in dezavantajul ei. Oare nu e o presiune prea mare asupra copilului unic de a beneficia de tot ce e mai bun si a fi in cele din urma la inaltimea asteptarilor pentru care s-a investit?
Tu ce vrei sau unde vrei sa ajunga copilul tau?


nu e asa emi. eu vreau sa fiu pregatita, financiar sa pot face face daca ea va dori sa faca lectii de golf sa zic. sau de chitara. sau de arte martiale.
sa imi pot permite sa mearga la o scoala de calitate [este important, pt mine, noi si cel putin aici ca 'startul' in viata sa fie unul de calitate, conteaza unde si cum incepi educatia].
pt ea, imi doresc sa fie fericita. si sanatoasa. restul si le alege, eu o secondez si ii pun la dispozitie tot ce pot, tot ce imi sta in puteri.

mamitza, da gradinita ei e motessori. merci :pupic1:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 23, 2012 12:57 am        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
amoga scrie:
Aș zice că cinci dimineața se califică cu brio ca răspuns la-ntrebarea asta. :-) Da' mai știu că pruncilor li se fâlfâie de unde-i Soarele pe cer, așa că dacă atunci li se cășunează să te cheme la apel, nu prea ai ce face decât să mimezi fo' cinci minute că n-auzi -- până se prind că reacționezi prompt la turnatu' apei în ureche.


ma pandesti pe gaura cheii? copila la 5 azi dimineata cauta pupaza din tei in telefon si ii striga lu' taica-su in ureche PU PU PUUUUUUUUUUUU!!! :D

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 27, 2012 11:22 am        Subiectul mesajului: Re: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
soricel, si Alex care i cam de o seama cu Bubu dovedeste oaresce interes pentru litere. Din toate jocurile cu litere mostenite de la fratii lui ii place alfabetarul de lemn (adik pune mana pe el de 2 ori pe saptamana maxim 2 minute :P ) http://www.3pitici.ro/litere-limbaj-si- ... -din-lemn/ . Mai mult ii plac imaginile din spatele literelor :) . Si ar mai fi cartile multisenzoriale http://www.ilgiardinodeilibri.it/libri/ ... ra_abc.php , la L il are pe lup de ex, cu o bucatica de blanita. Eu am pictat pe un perete numele noastre, de acolo a inceput interesul lui, se duce la numele lui taica so, si imi arata "letea bandan" "litere Bogdan" :ranjet1: . In zona aia am pus si o cutie de carton cu literele de lemn tip Montessori (astea, http://www.google.it/imgres?um=1&hl=it& ... 1,s:0,i:88). Am pictat cutia, lipit foto pe ea cu animalele lor preferate , scris cum se numesc (dinozaur - Toma cauta apoi literele in cutie formand cuvantul)

nici alex nu e interesat de pesti, prefera animalele mai "interactive" din cate vad, sa latre, necheze, asa ca mai bine ferme :) . Am fost la cineva acasa care avea un acvariu, pai..a stat el si s a tot uitat la peste..hat a bagat mana inauntru sa ia pestii sa se joace cu ei >:)

a inceput sa i placa puzzle urile, cele potrivite varstei lui :) , cu 1 piesa, 2, 3. Ca astea http://www.omfal.ro/catalog/puzzle-357998 , e in josul paginii unul cu imbraca ursuletul, noi il avem cu iepuras, asta i preferatul lui.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România