attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 9:37 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Apr 04, 2012 8:54 pm        Subiectul mesajului: Re: primele zile la gradinita 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Adelia, multumesc! :imbratisare2: Inca nu am iesit din impas dar suntem mai optimisti. Poate saptamana viitoare sa deschidem magazinul in alta parte. Avem mult de munca sa mutam toate lucrurile dincolo. Deocamdata trebuie semnate acte.
Diana pare ok ziua, ne jucam, ne plimabam si suntem impreuna. Am fost cu ea pana intr-o localitate la 90 de km departare, de doua ori. Am cantat, a desenat... am stat la cozi interminabile, am intrat la inspectori cu ea...suntem pe drumuri ore intregi. S-a adaptat imediat. Nu plange, nu se plictiseste, nu cere in brate... sta linistita, se uita pe geamuri, se aseaza pe scaune, isi cauta diverse prin gentuta ei...parca ar intelege ce se intampla. Noaptea se trezeste de nenumarate ori....dar era de asteptat. Nu am unde sa o las acum. Ma bucur ca am reusit sa o inscriu la o gradinita buna step by step pt la toamna, la program scurt. Au si un program asistat, in extensie, unde copiii nu dorm, ci doar continua sa stea in aceeasi clasa si sa se joace singurei (ii supravegheaza o ingrijitoare) pana vine cineva dupa ei.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 18, 2012 1:05 pm        Subiectul mesajului: Re: primele zile la gradinita 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
am institutionalizat copila :tristuc:
de luni e la program full time, e ok-ish zic, inca plange nitel cand o las si cand o iau dupa 2 mins e ok.
imi spun educatoarele ca inca se tine deoparte, sta pe niste perne moi cu cana ei de apa in mana [din aia nu bea doar o tine, bea apa din cana de la gradinita] si se uita la alti copii & educatoare cum se joaca, canta. au incercat sa o ia si pe ea si categorica a ridicat mana si i-a impins ca nu. 8-} uneori se duce sa participe dupa ce in prealabil ii studiaza, alteori prefera sa stea singura. ieri am gasit-o culcata jumate pe o saltea, jumate pe o educatoare si o mangaia asta in par. a refuzat-o din start pe una din educatoare si o place in schimb pe alta. mananca bine la pranz si seara, din nou ii impinge ca nu cand vor sa o hraneasca ele, si e unul din copii care adoarme cel mai usor la pranz ha! :)) seara am timp cu ea o ora pana intram la somn. :tristuc:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 18, 2012 2:34 pm        Subiectul mesajului: Re: primele zile la gradinita 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
sa mearga totul din ce in ce mai bine! :imbratisare:

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 18, 2012 1:07 pm        Subiectul mesajului: Re: primele zile la gradinita 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Ma enervez din ce in ce mai des in ultimul timp. Pe scurt, la gradinita lui Alise a fost totul bine/binisor, nu perfect, dar fara probleme pana acum. Anul acesta a trecut in grupa mare. Practic, s-au limitat la o singura grupa dat fiind ca s-au inscris 18 copii. Daca vor mai veni minim 2, vor reface doua grupe asa cum era anul trecut. Nu ma deranjeaza prea mult faptul ca sunt si copii mai mici de 3 ani, cu toate ca Alise suporta greu plansul copiilor timp de doua ore cand au venit parintii sa-i ia pe cei mai mici fiindca nu se mai putea.

M-a deranjat insa enorm ca deja astazi, noua ei educatoare si directoarea gradinitei totodata a folosit o metoda care-mi displace profund si anume, sa dam floricele abtibild la copiii care vor sa cante. Conditionata in felul acesta, Alise a refuzat sa cante spunand ca nu stie, ca nu se pricepe, ceea ce stie f bine ca nu e adevarat. Si nu a primit floricica. Am de gand sa-i spun sotului sa vorbeasca cu madam pentru ca eu presimt ca m-as exprima prea vehement. Daca e pe-asa, atunci ce diferenta e intre gradinita asta in care s-a simtit bine 1an jumate si cea de la care am retras-o care folosea aceleasi metode de recompensa sau pedeapsa.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România