attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:47 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Apr 13, 2012 2:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
alexxya, cata incredere ai in prietenii tai? Ai exclude posibilitatea ca unul dintre adulti sa-i fi spus ceva legat de tztatza ta? Intreb si eu, nu de alta, dar peste ce situatii de genul am dat si eu, cu lume in care aveam incredere, si pe care o iubeam... O iubeam de ex. mult de tot pe nasa mea pana in ziua in care desi am avut discutia cum ca este dorinta, nu neputinta mea, de a-l alapta pe Vlad, ii spune baiatului meu ca mamaia, strabunica, e suparata daca el mai suge la tzatzica :( :-S :tristuc: Am zis ca mor de ciuda, de revolta, de frustrare.... Nici acum nu inteleg cum s-a intamplat, de ce a facut-o.... Sigur ca am avut o discutie cu Vlad, care sigur n-a percutat de nici o culoare ultimatumul nasa-mii... aleluia! Dar de aia am pus intrebarea de mai sus, sper sa nu te superi ca m-am gandit la asa ceva...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 8:13 am        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
si eu aceeasi impresie am avut-o citind....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 3:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Mai... e o prietena buna. Am incredere in ea, am incredere ca nu ar face ceva de genul asta intentionat. Daca i-a pus doar intrebari despre... probabil. Si probabil ca ea si sotul ei sa fi privit cu dezaprobare....si Diana sa fi simtit ceva... sunt cam multi de "poate". Ei nu au incredere in faptul ca un copil se intarca singur si ca mai ramane si fara repercursiuni... asta stiu. Si prietena mea stie foarte bine ideile mele...ca am tot discutat de-a lungul timpului. Discutiile cu ea sunt foarte relaxante, in sensul ca nu ne contrazicem, nu ne tratam cu neincredere. E un fel de incredere ca fiecare e mai buna pentru copilul ei.(nu a fost asa de la inceput, din experienta am invatat sa relationam astfel ) Asta ne uneste, cu toate ca ne crestem copiii foarte diferit. Cat a stat cu ei a respectat regulile lor. Au fost in parc si nu au lasat-o sa se dea pe toboganul pe care o lasam eu pt ca ei nu-si lasa fata sa se dea acolo...prin urmare i-a spus Dianei ca numai cu mine are voie acolo. Alta chestie... nu a lasat-o sa se joace in iarba ca "se murdareste"- la fel ca sa nu o copieze fata lor care a fost crescuta sa respecte foarte multe reguli din acestea. Prietena mea mi-a zis ca nu a lasat-o sa faca aceste lucruri dar ca Dia se conforma imediat. Mai mult chiar si-a insusit imediat regulile si striga si ea dupa fata lor de cate ori o vedea in genunchi. Diana nu s-ar lasa afectata de lucrurile acestea, stiu sigur. Accepta astfel de refuzuri fara probleme. Despre tzitzi nu am intrebat-o... o s-a intreb pe prietena mea daca au vorbit despre asta.

Ieri s-a mai intamplat ceva. Am fost la parintii mei la curte de dimineata si am lasat-o pe Dia acolo. Urma sa vina o prietena de-a mamei cu un copil de 4 ani pe care Dia il place. Am profitat de ocazie si am lasat-o ca sa-mi fac si eu curatenia de Pasti...cat de cat. Diana mi-a spus ca vrea sa ramana acolo si sa doarma la pranz. I-am spus ca daca vrea sa merg la ea sa imi dea un telefon. Dupa ce s-au jucat copiii bine in gradina si au plecat musafirii, Diana a spus ca vrea nani. Maica-mea a luat-o sus si, in loc sa o lase sa se desfasoare ea, a pus-o imediat pe picioare. Diana nu stie ce inseamna asta si a luat-o ca pe un joc. Brusc, s-a dus intr-un colt si a inceput sa planga pe infundate. Atunci m-a sunat mama si mi-a spus ca ar fii bine sa ma duc dupa ea. Diana intotdeauna imi spunea la telefon sa ma duc sa o iau cand se intampla ceva, apoi ma astepta. Intotdeauna raspundeam la chemarile ei si ii spuneam ca deja am urcat in masina si merg spre ea. De data asta nu a vrut sa vorbeasca cu mine. Mama i-a dat telefonul si ea il impingea cu mana plangand asa, in soapta. Eu n-am vazut-o pe Dia plangand asa pana azi si nu intelegeam ce-mi spunea mama. Am plecat imediat spre ea. Pana sa ajung a adormit. Mama mi-a zis ca i-a respins orice apropiere si si-a tras patura intr-un colt unde s-a culcat uitandu-se la TV la desene, fara sa mai planga, chiar razand.
Nu intelegeam cum adica Dia plange pe infundate...ea nu plange mai deloc, dar cand o face imi si spune ce a deranjat-o. Azi, de la 12 am incercat sa o adorm la pranz pt ca eu eram foarte foarte obosita. Ea nu a adormit, dar eu da. M-am trezit brusc... am auzit-o plangand asa, incet. Era in baie, facuse caca si era murdara toata. Probabil nu stia cum sa rezolve situatia. M-a uimit ca nu plangea tare, ca nu a vrut sa-mi spuna ce s-a intamplat (desi era evident, ma gandeam ca e mai in regula sa-i ofer ocazia sa spuna ea, ceea ce in alte dati chiar facea), am vrut sa o ridic in cada si imediat si-a tras umarul de langa mine, intorcandu-se cu spatele si plangand la fel de incet, cu lacrimi si rosie toata la fata, cu capul in jos si mainile stranse in fata. Atunci am inteles cum planagea ea si ieri la mama. Am incercat sa detensionez situatia fara sa o mai ating, punand in cuvinte ce s-a intamplat, ca a vrut ajutorul meu si eu dormeam si am incercat sa scot in evidenta comicul situatiei. Era chiar comic daca vedea cineva ce era in baia mea dupa ce ieri o facusem luna. Am asteptat sa vina apa calda, am spalat-o (deja radea), am spalat si baia si a adormit la tzitzi.

1. Diana pana acum nu a plans niciodata asa incet refuzand ca ceilalti sa o vada sau impingandu-ma pe mine. E ca si cand se simte vinovata. Pt ce? Nu am certat-o niciodata pt asa ceva. Chestia e ca nici nu s-a mai intamplat. Dar oricum nu as fi certat-o.
2. Diana nu a refuzat niciodata sa vorbeasca cu mine la telefon. Si asta parca tot dintr-un sentiment de vinovatie vine. Vinovata de ce? Ca nu a putut adormi singura? Nu i-am cerut asta.
3. Diana nu se izola decat in joaca. Acum parca tot mai des isi trage o patura la geam unde nu am acces sau tipa "nuuu" daca vreau sa iau ceva din zona. Parca se izoleaza de mine.
Sunt prea multe care nu s-au intamplat si acum brusc se intampla. Cred ca au aceeasi cauza. S-a intamplat ceva. A facut-o cineva sa se simta vinovata? neiubita? Ce pot face? E o perioada in care nu am de ales. Sunt prinsa, foarte prinsa cu titularizarea asta si inca nu s-a terminat. Sotul meu vine la miezul noptii si pleaca la 7. Toata ziua munceste la spatiul nou ca sa deschidem mai repede magazinul, singura noastra sursa de venit. Vreau sa spun ca suntem mai stresati ca inainte, mai nervosi, mai absenti... dar ea nu s-a simtit asa pana n-am lasat-o la prietena mea, apoi la mama...si mereu a ramas pt ca a vrut si chiar i-a placut. Am vazut-o ca i-a placut si-mi spune ca mai vrea. Cu toate acestea parca devine din ce in ce mai tematoare pe masura ce sta la altii. Ma intreb daca nu e mai bine sa o plimb dupa mine in masina si la cozi...

Faza cu tzitzi o are tatal meu..."doar bebelusii papa tzitzi", doar ca el nu prea e pe acasa. Cand se intampla, Diana ii striga "Nu, Nana" (Nana isi spune ea, adica si Diana papa tzitzi). Vreau sa spun ca orice discutii ar fi auzit nu cred ca ar fi influentat-o. Nu era asa usor influentabila. Daca nu-i place un om, ii intoarce spatele, daca nu-i place ce-i spune cineva ii striga NU, daca vrea, orice vrea, arata, daca vrea cineva sa o atinga si ea nu vrea, il impinge...sau asa era pana acum. Mama ii spunea ca nu o mai iubeste daca nu o pupa. Dupa ce i-am spus de ce nu e in regula sa vorbeasca asa, a incetat. Ii spunea ca nu e frumoasa daca nu-si prinde codite. I-am spus ca ea e frumoasa asa cum e si cum se simte bine si, de data asta, a continuat sa se poarte asa. Ii spunea "bravo" la orice chestie fireasca, naturala...dupa ce am vorbit cu ea parea sa fi incetat... nu stiu...e posibil ca in lipsa mea sa recurga iar la vechile lor obiceiuri? Dia sta la ei doar o zi=4 ore pe saptamana. Pana la urma sunt bunicii ei iar Dianei ii place la ei ca stau la curte, ca i-am amenajat locul ei de joaca din anii trecuti...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 14, 2012 5:05 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Acum i-am propus sa o filmez si sa vedem filmuletul apoi. Pana de curand abea astepta. Acum a lasat capul in pamant si a stat incruntata cateva minute. Nu stiu ce sa cred.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 17, 2012 5:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Ce fain ca te preocupi atata!
Pare o faza de detasare/separare... declansata nu stiu de ce...
Iti dai seama. eu la vremea asta, la al doilea copilas, il intarcam, incet dar sigur pe parcursul unui an (intre doi si trei ani ai lui), permitandu-mi sa-l refuz cand nu-mi eram comod... si sa plec cate doua zile, (de vreo trei ori in acel an) lasandu-l sa-l consoleze cate-o bunica... Si cica gandeam inspre "AP" si continuum ....

Iti doresc inspiratie multa Alexyya si spor cu munca si continuitate cu fata!

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 26, 2012 9:53 am        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Totul avea legatura cu noi. Imi e din ce in ce mai clar. Plange noaptea in somn si spune "Tati en "=tati nu e, se trezeste de multe ori pe noapte, iar ziua nu doarme decat daca sta la tzitzi. Cum ma ridic cum incepe sa planga si se trezeste. M-am tot strofocat sa gasesc o solutie...dar nu e. Mergem asa inainte si vom vedea ce se intampla. Tati pleaca la 7 si vine in jur de ora 1 noaptea... nu-l mai vede decat ziua cand il vizitam la magazin si nu are timp de ea. La fel la sfarsit de saptamana. Speram ca duminica asta sa aiba putin timp sa stea cu noi... si probabil ca va dormi. E foarte obosit si el.

A! Si nu-mi mai spune doar mami. Imi spune "nana mami", adica mama Dianei. Simte nevoia sa specifice ca sunt mama ei.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 27, 2012 9:08 am        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Ce sensibila si scumpa e, Alexxya. Va imbratisez pe amandoua....

Nu poti s- o duci la tati la serviciu o ora, doua, sa stea cu el in timpul zilei?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Apr 27, 2012 2:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Facem deja asta, Alice. O ia in brate, o pupa, o plimba 5 minute si ii arata te miri ce...dar o ora sau doua nu se poate. E atelier, lucreaza cu toner praf care sigur nu e prea sanatos, cu cerneala; acum mai taie si lemne ca-si face singur dulapurile. S-ar putea accidenta acolo. Sunt placi de lemn mari sprijinite peste tot si aschii de lemn si geam in atelier. Ieri a venit si el la ora 19. I-am spus ca nu se mai poate altfel. A mai pus la punct multe lucruri si clientii vechi au gasit deja spatiul nou. Lucrurile merg spre bine. Diana inca nu si-a revenit. Azi-noapte s-a sculat la ora 4 si apoi din 30 in 30 de minute. Acum vad ca doarme de cateva ore. Am fost de dimineata in parc si s-a simtit bine. Numai cand treci prin astfel de perioade intelegi cu adevarat ce important este pentru un copil sa fii disponibil, sa nu-i fie teama. Cand viata merge pe acelasi fir nu ai cum sa stii daca pur si simplu e copilul mai increzator din fire sau educatia l-a ajutat sa fie asa... Am simtit intotdeauna ca Dia era asa de sigura pe ea pentru ca nu s-a simtit niciodata abandonata sau neglijata. Acum vad ce se intampla cand lucrurile o iau razna. Acum, dupa ce se trezeste, trebuie sa plecam iarasi pe la scoli. Se afiseaza orarul dupa care voi sustine inspectiile la clasa... alte minunatii. Ii placea inainte cu masina. Acum deja s-a saturat. O cred.
Multumesc Alice, Claudia! De-acum lucrurile ar trebui sa se imbunatateasca incetul cu incetul.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 02, 2012 12:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Bine ca aveti timp impreuna. Spune-i si ei. Clar ca au nevoie de si mai multa companie, cica pentru cresterea unui copil sunt necesari 2,4 adulti - nu neaparat in exclusivitate, dar sa fie disponibili abordabili.
Doamne da sa depasim epoca izolarii, sa devenim mai fluizi si complementari si armoniosi :)
>:D<

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 20, 2013 4:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Joi Iun 27, 2013 5:03 pm
Mesaje: 5
alexxya scrie:
Totul avea legatura cu noi. Imi e din ce in ce mai clar. Plange noaptea in somn si spune "Tati en "=tati nu e, se trezeste de multe ori pe noapte, iar ziua nu doarme decat daca sta la tzitzi. Cum ma ridic cum incepe sa planga si se trezeste. M-am tot strofocat sa gasesc o solutie...dar nu e. Mergem asa inainte si vom vedea ce se intampla. Tati pleaca la 7 si vine in jur de ora 1 noaptea... nu-l mai vede decat ziua cand il vizitam la magazin si nu are timp de ea. La fel la sfarsit de saptamana. Speram ca duminica asta sa aiba putin timp sa stea cu noi... si probabil ca va dormi. E foarte obosit si el.

A! Si nu-mi mai spune doar mami. Imi spune "nana mami", adica mama Dianei. Simte nevoia sa specifice ca sunt mama ei.

dar daca inainte de culcare i-l dai la telefon si ii arati o poza cu el? mai intai faceti asta fata in fata. adica e tati in aceeasi camera cu ea si efectiv vede cu cine vorbeste la telefon (ca vocea nu e mereu la fel in real life ca la telefon) si tu o tii in brate, cu telefonul la ureche si o poza in mana, aratandu-i-l pe tati in celelalt colt al camerei. ai incercat trucul asta?

_________________
Obtine | GoPro HERO3+ Black | simplu


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 22, 2013 8:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Dupa atasament ... ce urmeaza? 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Georgiana, discutia e din 2012.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România