attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:22 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 8:09 pm        Subiectul mesajului: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Am dat din întâmplare peste două clipuri intitulate precum subiectul mesajului (episodul 1, episodul 2) și m-a luat cu jale. Nu-mi dau seama cât de des se pot întâlni astfel de oameni prin România (sau aiurea), dar chiar și dacă-s relativ puțini (sunt?) și tot e trist.

So anyway... mă gândeam că poate-i interesant să-ntreb lumea de p-acilea: Care e ultima carte citită? Și când a fost să fie?

În ce mă privește răspunsurile ar fi: The End of Evolution. Terminată săptămâna trecută (sau cea de dinaintea ei?); mi-a luat fo' două luni s-o citesc (greu, deh...).

Acu' citesc The Greatest Show on Earth, care e superb scrisă și pe care o recomand tuturor celor pe care-i pasionează subiectul evoluției (c-o fi? că n-o fi? că cine ce-o păți?).

Voi? Citiți (altceva decât forumuri :-))? Ce? Dacă nu-i secret, aș fi curios...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 8:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
http://www.humanitas.ro/files/media/toamna-decanei.pdf am terminat-o saptamana trecuta. Sunt pasionata de biografii, jurnale, autobiografii. Acum am prima mea carte de fictiune pe Ipad si o voi incepe cat de curand (am Ipad de putin timp si am citit altele pana acum).

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 8:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Eu Jane Eyre... sambata terminata. Stiu ca e cunoscuta si rascunoscuta, usurica, dar nah... e ultima carte citita...
Penultima e "Singur pe lume".
Nu demult "Heidi" si "Winettou".... :>
Nu radeti, ma pun sa recitesc carti pentru copii, sa stiu cam ce pot sa dau Dianei... Bagati-ma pe la categoria ... 10 ani??

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 9:26 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
terminata acu 2 saptamani "Amintirea pamantului" Orson Scott Card....anul trecut a fost mai greu asa ca tot am inceput carti si nu le am terminat. Ultima data din 4 imprumutate de la biblioteca de 2 nici nu m am atins #.-S

amoga, se pare ca ai gusturi asemanatoare cu ale sotului, el bibileste de vreo 2 luni la "On the Origin of Species", sa i recomand si eu The End of Evolution, in mod logic, asta ar fi next :))

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 10:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
alinutza scrie:
amoga, se pare ca ai gusturi asemanatoare cu ale sotului, el bibileste de vreo 2 luni la "On the Origin of Species", sa i recomand si eu The End of Evolution, in mod logic, asta ar fi next :))


The End of Evolution explică mai puțin procesul evolutiv și discută mai mult despre marile extincții în masă prin care a trecut viața pe planetă: cea de acum 250 milioane de ani (cea mai mare din istorie) și cea de acum 65 de milioane de ani (care e cea mai recentă și cea mai populară dat fiind c-a lichidat dinozaurii, printre multe alte specii). Plus speculațiile autorului despre o a treia mare extincție în care tocmai ne aflăm și-n care ne jucăm viitorul ca specie. Numele cărții mie mi s-a părut cam aiurea puțin, pentru că indiferent dacă oamenii supraviețuiesc sau nu extincției curente (sau oricăreia viitoare) evoluția ca proces o să continue pe Pământ atâta vreme cât va exista viață pe planetă.

Dacă soțul tău e pasionat de teoria evoluționistă eu unu-i recomand cealaltă carte pomenită: The Greatest Show on Earth. (Care-ncepe chiar cu o discuție asupra caracterizări-i ca teorie.)

@MaMitza: și mie-mi plac biografiile, deși nu citesc chiar așa multe. Cea mai recentă e cea a lui Steve Jobs (care e faină pentru cineva pasionat de domeniul IT), dar o alta m-a impresionat și mai mult (și-am pomenit-o pe un alt fir p-acilea): Surely You're Joking, Mr. Feynman! E incredibilă și fascinantă povestea tipului ăsta, cu atât mai mult cu cât e un fizician cu oareșice realizări academice, deci numa' la distracție și aventură nu te-ai aștepta (sau, cel puțin, nu m-aș aștepta eu) de la el. Ca spirit mi s-a părut aproape de nivelul poantelor din Amintirile lui Creangă, deși contextul e cu totul altul. Încearc-o! (O găsești în 'jde torenți.) Dacă nu te prinde-n 20 de pagini poți s-o uiți... da' io cred c-o s-o citești până la capăt :-).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 11:35 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
trecutul foarte apropiat - adica mai devreme un pic - The Birds, The Bees and The Berenstain Bears :)) asta-i ultima carte citita din scoarta-n scoarta

prezent, pe apucate, pe furate - Your child's growing mind - Jane M. Healthy

ptr viitor :
Sophie's World: A Novel About the History of Philosophy - Jostein Gaarder
Einstein: His Life and Universe - Walter Isaacson

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 12:04 am        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
gabman scrie:
trecutul foarte apropiat - adica mai devreme un pic - The Birds, The Bees and The Berenstain Bears :)) asta-i ultima carte citita din scoarta-n scoarta


Hai să scoatem cărțile de copii din calcule, că al'fel fiecare adaugă câte două pe zi sau cam așa... :-)

Deci cărți pe care le alegi din proprie inițiativă și pe care le-ai fi ales și dacă n-ar fi fost cerere de povești seara la culcare.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 12:15 am        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Acasa la Busteni mai am de citit un pic din Jurnalul Annei Frank, aici la Viena citesc Elif Shafak, sfantul nebuniilor incipente, si la Bucuresti am ceva carte inceputa da la ora asta nu-mi amintesc nici sa ma bati :P
eu citesc mai mereu, fie ca reiau carti, fie ca-s noi.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 2:22 am        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
amoga scrie:
gabman scrie:
trecutul foarte apropiat - adica mai devreme un pic - The Birds, The Bees and The Berenstain Bears :)) asta-i ultima carte citita din scoarta-n scoarta


Hai să scoatem cărțile de copii din calcule, că al'fel fiecare adaugă câte două pe zi sau cam așa... :-)

Deci cărți pe care le alegi din proprie inițiativă și pe care le-ai fi ales și dacă n-ar fi fost cerere de povești seara la culcare.

Pardon :> , n-am stiut ca aici nu-i permisa gluma.

ptr mine, ptr placerea mea si care sa nu aiba nici un soi de legatura cu copiii mei, am recitit Mandrie si prejudecata .

le astept cu infrigurare pe cele 2 ce le-am comandat deja insa eu vesnic raman la coada printre carti de povesti si educatie.
D-aia am si facut misto - de mine, de fapt, nicidecum de subiectul deschis de tine.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 7:22 am        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
amoga multumesc de recomandare. am gasit-o in pdf.
"Jurnalul Annei Frank" e si la mine pe waiting list.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 8:45 am        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
M-am apucat de "Paradisul de dupa colt" de Llosa dar nu am terminat-o .... sunt pe la jumatate


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Ian 25, 2012 3:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
ultima carte citita cap-coada ii Studiul China, terminata acum vreo o luna si ceva.
din pacate eu sunt ff imprastiata :D, si ma tot apuc de o groaza de carti, le citesc jumate, le las, iau altele, si tot asa... din pacate ff putine ajung sa le termin.
acum citesc in paralel, Garibaldi (o biografie de Mircea Padureleanu, si cand am chef de informatii interesante citesc si din Enigmele Terrei, de Horia Matei. sunt carti cu care am venit din tara, ca altfel tot mai am excese de zel, sa mai citesc ceva in finlandeza, dar ma "vindec" repede :D

LE: filmuletele sunt ...:O :O :O ...fara cuvinte...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 6:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
adelia, vroiam nitel sa te urechez cu jane a ta
uite aici, te urecheaza altii :p
io nu-ti spun cum am citit cartea, mi-a placut muult, mult de tot

https://apps.facebook.com/theguardian/b ... news.reads

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 6:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Andreina scrie:
io nu-ti spun cum am citit cartea, mi-a placut muult, mult de tot


Pai iti spun cum am citit eu: avem pat doar in dormitor (se doarme in continuare a la sarmale, toti in doua paturi). Nu am mers jos pe canapea ca sa nu trezesc lumea, asa ca m-am chinuit si raschinuit pe covor intr-o camera, invartindu-ma in toate partile. In final m-am dus la baie si ... am stat pe wc... a fost mai bine decat pe scaunul de birou :)) La 3 noaptea am capitulat din cauza pozitiei :))

Dar imi plac cartile astea de epoca, pline de romantism. Ma fac sa visez. "Mandrie si prejudecata" e in top, am citit si rascitit-o de peste 10 ori. Jane Eyre abia acu mi-a picat in mana.
Si Harry Potter, iarasi. Tot asa, printre marile preferate.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 7:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Care e ultima carte citită? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
:))), esti tare, la trei noaptea ai capitulat :))
foarte serios, eu am in minte o biblioteca in baie, ca si la mine cea mai eficienta metoda de lectura se demonstreaza a fi tot asta :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România