attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:53 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 296 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:42 am        Subiectul mesajului: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
(1)(2)(3)(4)(5)(6)(7) (8 ) (9)(10)(11)(12)(13)(14)(15)(16)(17)(18)(19)

Imagine

Toma (20.01.2007) - alinutza
Eliza (03.03.2006) - Claudia
Bia Veselia (14.03.2006) - Noemi
Vladimir (21.03.2007) - cris
Katja (30.03.2006) - InaIoana
George Matei (23.04.2004) - somnorici
Stefan (23.04.2007) si Sofia - Iulia
Serghei (2.05.2007) - InaIoana
David (11.05.2004) - alinutza
Lia (07.06.2009) – vanilla_ baby
Alexandra (05.07.2007) - raluca
Matea (10.07.2007) - Uika
Mona (13.07.2006) - Christa
Alisu' (15.07.2007) - Jocelyn
Delia (17.07.2005) - adana
Iannis (27.07.2009) - ana_bela
Aditu (09.08.2005) - raluve
Clara (18.08.2006) - Tweety7
Gheorghe Fomilu (6.09.2007) - Sabina
Sofia Galagia (11.09.2002) - Sabina
Alla mica (22.09.2007) - allamarine
Elouan (16.10.2006) - Teodora
Sasha Theodor (29.10.2004) - dodosasha
Matteo (04.11.2006) - micky
Bendis (06.11.2006) - gazzella
Darie (08.11.2006) - rox
Tudor (11.11.2007) - rocsi6666
Felix (23.11.2004) - gazzella
Stefan (27.11.2007) - Claudia
david (03.12.2006) - diana
Edy (08.12.2004) - ana_bela
alex (14.12.2007) - anca_a



Raluca, Jocelyn, Raluve, Tweety7, Rocsi6666, Diana, – rugam postati poze noi pentru a fi inclusi copiii in colaj. Si cine mai doreste, cine mai pofteste!

Daca s-au strecurat greseli in colaj, faceti bine si spuneti-ne :) Nimic intentionat!

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 10:44 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Nu stiu daca am reusit sa corectez ce era de corectat (daca era...) pe la colaj, de data trecuta. Acuma nu pot, da' lasati biletel la administratie :P (glumesc, lasati-l la mine).

Maine zburam spre Pisaaaaa!

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 11:19 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Distractie placuta! Asteptam poze :x

Andreina, zabaione nu e si cu putin alcool ? Si pregatit pe baie de abur?
Cel putin noua asa ne-a fost servit intr-un restaurant.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 11:32 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
alla distractie placuta :imbratisare2:
andreino multa sanatate in continuare.....

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 12:02 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
dodosasha scrie:
Distractie placuta! Asteptam poze :x

Andreina, zabaione nu e si cu putin alcool ? Si pregatit pe baie de abur?
Cel putin noua asa ne-a fost servit intr-un restaurant.


bine, io nu i-l servesc in restaurant :P
deci eu il fac simplu, un galbenus de ou de gaina (eu prepelita nu am folosit niciodata) cu panela frecat bine cu robotul de bucatarie
atat


fetelor, alba ca zapada s-a casatorit cu un gormit
a fost in lupta cu printul si a invins gormitul, sunt curioasa ce pui fac =))

sabina, eu cred ca in ultimul timp stiinta se apropie tot mai mult de natura, din pacate chiar intr-un moment in care naturopatii se indeparteaza de stiinta

numai faptul ca mi se propun (la modul generic) cure miraculoase fie ele pe baza de usturoi sau oua de prepelita care sa vindece zeci de afectiuni pe mine ma conduc la scepticism

nu exista cura miraculoasa dupa mine ci doar un regim de viata sanatos, in ansamblul sau, ori asta implica si binecuvantata prajitura la o cofetarie ordinara daca acea prajitura ti-a satisfacut nu stiu ce nevoie de-a sta langa un prieten, un iubit, o iubita

adica deschiderea, capacitatea de (auto)modulare, fluenta, absenta rigiditatii
toate astea dublate de o alimentatie echilibrata construiesc echilibru unui persoane


asa, sa revin la bendis, a avut cateva zile ca-mi cerea cate 3-4-5 galbenusuri astfel facute pe zi
lui felix ii este greata de ele
ei i le-am dat, nu stiam exact ce-i lipseste, proteinele, fierul, zaharurile....
nici nu cautam sa inteleg exact, i le-am dat
dupa cca o saptamana a incetat sa le ceara
acum nu o mai intereseaza zabaione

acum ma simt mai bine, in mod miraculos, dar sunt tapata de paracetamol, ieri am incercat sa sar peste si am facut un fel de microparalizie de la ceafa in sus, m-a cuprins panica si am trecut iarasi pe paracetamol, cu el reusesc sa merg inainte
acum vreau sa duc catelul jos si sa intru intr-o farmacie sa-mi fac rezerve de paracetamol

nu stiu ce a fost exact, ca n-am avut nici un ochi clinic care sa se uite la mine, candva o sa fac o dozare de anticorpi la toti membrii familiei....candva

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 12:52 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ok, am citit despre mononucleoza, e destul de dificil sa fac eu o diferentiere, mi-ar trebui analize specifice de laborator si eu urasc statul in spitale pentru diverse
acum ca ma simt mai bine chiar nu m-as duce

singura situatie care ma preocupa e ca duce la debilitate, astenie cu saptamanile, chiar lunile
iar eu cu de abia astept sa ma intorc la sala

gata, pe ziua de azi, ma ridic sa fac ordine in casa
miercuri incerc totusi sa merg la sala, am fost lunea trecuta si am falit, atunci am fost tare suparata pentr
dupa ce am inteles ca eram tocmai la inceputul unei boli m-am impacat cu mine
dar n-as vrea sa lipsesc mai mult de 2 saptamani de la sala, incepuse sa-mi placa si sa ma vad bine dupa

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 1:31 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2008 9:47 am
Mesaje: 315
Site web: http://ralucicamamica.com
Localitate: Constanta
Andreina, sanatate, sa iti revii rapid :imbratisare2:
oau, ce ambitioasa esti...miercuri deja la sala... succes!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 1:42 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
aa, no, ca n-am asteptari mari de la mine, eu la sala fac exact cat simt, e personalizat programul de munca al fiecaruia
daca nu ma simt in stare fac doar ceva masaj la coapse cu nu stiu ce aparat si vin acasa.....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 3:22 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Andreina, eu de fapt nam zic nicicand de cura in sine :), ci doar de oule de prepelita ca fiind valoroase in anemie , mai valoroase ca cele de gaina.
Mie naturoistul nu mi-a dat cura de oua, cura de nustiuce...in afara de cele 2 sapt de grau cu orez totul este pe limente recomandate.



La ultima recadere mi-a zis ce e mai bine de mancat: lintea, oule de preplita, naut, sfecla etc, dar nu mi-a propus miligrame si centimetri ;)

Pe de alta parte, o boala diagnosticata neceista si tratament.
La omul sanatos e alta discutie, e ca la voi , cand asa, cand asa.
Omul suferind de ceva altfel trebuie sa abordeze problema.


Iar apropos de Epstein barr, eu stau cu morcovul....

o sa fac acuma tratamentul cu Rituximab, niste erfuzii f pacatoase...le-am ales in loc de operatia de scoatere a splinei.
Sunt intre ciocan si nicovala adica. Ca Rituximab asta distruge limfocitele B, cele responsabile cu anticoprii mei buclucasi, raman fara imunitate, iar Epstein barr asta s-a dovedit ca actioneaza s in limfoame , ce sa mai, oricum o dau, nu e bine. La cortizon sgur nu mai rpasnd la inca o recadere.

Asa ca maine plec la Viena, peste o saptamana as putea incepe tratamentul.
Ma incred ca macar aceste perfuzii imi vor castiga un an, poate chiar doi. Ani in care sa incerc sa ma reechlibrez pe alte cai si poate ca nu va mai aparea boala inca o data.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 3:45 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
off, doamne, sabino!
nu stiu sa te sfatuiesc, fa ce, cum stii, simti

eu tot n-am inteles, ce diagnostic ai tu?

despre cure, legat de Diana fetita alexxyei, poate gresesc eu
eu am inteles ca-i usor in dezechilibru nu-mi inchipui ca are probleme serioase.....

curele, pe termen lung sunt extrem de periculoase
nu-i nevoie de diverse studii pentru a intelege
doar un fapt, alegind 2-3-4 alimente predilecte se risca neintroducerea diverselor altor nutrienti care in faza acuta a bolii pot sa fie ignorati, dar pe perioade cu bataie lunga lipsa acestora poate sa rezulte negativa
e ca si cu mersul pe sarma, iti pierzi echilibru facand un pas mare, incerci sa reechilibrezi si o iei instant, brusc in directie contrara, dar ai luat-o prea mult
si procesul se repeta
in cele mai multe cazuri pana la urma se cade de pe sarma

eu n-am inteles care e diagnosticul dianei, am inteles doar ca are un cadru hematologic preocupant, dar nu stiu de un diagnostic
mi-o fi scapat mie :>

daca nu e asa eu as insista pe un diagnostic clar, cu fofarlica permitandu-mi sa umblu doar eu (ma duc la medic, nu ma duc la medic, ma iubeste, nu ma iubeste)

chiar dispar la farmacie, vroiam sa sar peste, sa mai incerc sa ies de sub imperiul paracetamolului, dar se pare ca nu reusesc sa gestionez durerea dupa cateva ore de abstinenta

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 4:04 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
dar inainte de-a iesi ma gandeam sa mentionez, chiar e important ca, sunt mai multe tipuri de anemii nu doar anemia feripriva, iar eu din ce vad pe diverse forumuri, nu doar aici, cum unele valori nu sunt bune cum deja avem raspunsul "anemie feripriva" ergo "introducem fier masiv"
nu-i tocmai asa
exista multe tipuri de anemii si inainte de a introduce tratamente tintate trebuie sa avem clar in vedere care e tinta, adica care este etiologia anemiei respective
daca nu e feripriva ci una congenitala (un ex.) apoi in cel mai bun caz se are o frectie la piciorul de lem
spun in cel mai bun caz, pentru ca in cel mai rau ignorandu-se etiologia afectiunii nu se au, n-au cum sa fie, si mijloacele, caile care duc inspre un echilibru
si si mai mult se pica in dezechilibru, in boala....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 5:01 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Sabina, imi pare rau pt problemele pe care le ai. Sanatate si sa te intorci cu bine!
Diagnosticul sigur al Dianei e de fapt coli in urina. In acelasi timp am descoperit ca are hemoglobina mica. Banuiesc eu ca e anemie feriptiva pt ca pana in ziua analizelor Dia a avut 6 zile de temp 39 -cu intermitente sigur. La 8 luni avea o anemie din cauza lipsei de fier dar nu prea mare si nu am luat masuri pt ca manca bine. Am incercat sa-i dau alimente bogate in fier si gata. Acum, cu febra asta, banuiesc ca s-a agravat anemia. De ce nu fac investigatii mai departe? Pt ca i-am luat sange deja sapt trecuta de 2 ori. Prima oara doar pt hemoleucograma-ma interesa infectia nestiind ca ar fi bine sa fac si sideremia ca are fata deficit. Dupa ce am vazut hemoglobina i-am luat sange pt a doua oara pt investigatii doar ca tanti de le Euromedical m-a sunat sa-mi spuna ca s-a coagulat sangele si sa o mai duc o data. M-am gandit (sfatuita de o prietena) ca sa o mai las cu sangele pt ca si asa are anemie si mai rau ii faceam eu luandu-i mereu sange. Acum astept doar 2 saptamani apoi stiu exact ce analize sa-i fac...la un alt laborator. La astia cu Euromedical nu mai calc. Am dus pt urocultura si coproparazitologicul nostru, al parintilor, probele inca de miercuri. Azi mi-au zis ca nu sunt gata. I-am cerut o explicatie pt ca mi-au zis 48 de ore si a zis ca zilele de wend nu se pun si ca la ei si vineri e tot wend. M-as fi certat cu ele dar n-as fi rezolvat nimic si mai aveam si fata in brate. Asta asa ca sa stiu sa nu mai calc pe acolo. Pe viitor o sa ma duc la Synevo ca am inteles ca sunt mai seriosi desi in trecut am avut si cu aia niste probleme.
Am fost azi la alimentara aceea si m-am uitat mai bine cum se numeste-Curtea brancoveneasca. Astia sunt http://curteabrancoveneasca.ro/

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 5:21 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
alexxya scrie:
Sabina, imi pare rau pt problemele pe care le ai. Sanatate si sa te intorci cu bine!
Diagnosticul sigur al Dianei e de fapt coli in urina.


cred ca asta trebuie sa rezolvi intai si intai
se hraneste cu zaharuri ca si lactoza si fructoza ceea ce duce in timp la un ph foarte mare, deci mediu acid, de unde pot sa existe mici leziuni (la nivel digestiv), pe acolo e posibil sa fie pierderile de fier prin episoade diareice, mucuri de sange pierdute aproape neobservat...
deci degeaba bagi masiv fier daca pe undeva nu pui dopul
vezi sa-l cauti si sa-l pui

vezi si citeste si despre e coli nu doar despre anemii, eu in situatii ca acestea clar as sta departe de orice aliment crud: carne, oua, lapte (deci sa fim intelese, eu acum am intrat cu laptele crud in casa, ai mei -mai putin catelul ca da in diaree - asa-l beau, dar merg pe sistemul asta pana cand observ baiul; fara alimente crude in e coli, dupa mine)
in acest sens iei frigiderul la curatat, il dezinfectezi cu meticulozitate si arunci tot ce-i trecut ca si termen de garantie
fa bine si tine alimentele crude in pungi ermetice, sa nu fie in contact cu fructele, verdeturile, legumele (un ex; nu stiu cum sa le clasific, sunt obisnuita cu clasificarile in italiana, care sunt nitel diverse cu clasificarile facute in lb.romana) oricum totul riguros controlat si copt, fiert pana cand scapati de asta
dupa se poate relua discursul, revedea situatia, adapta noului contest
si nu in ultimul rand controleaza sursele de apa
sa fie pura, de-i necesar fierbe-o!

nu stiu acum exact care e tratamentul pentru e coli, am in minte acum caile holistice
stiu ca situatia se rezolva de la sine in timp, repetati analizele pentru asta si daca observi ca nu s-a rezolvat treceti pe antibiotic (tintat neaparat, adica te consulti cu un medic bun care va stii sa-ti recomande antibioticul cel mai eficient in situatia data)
iar dupa treceti pe o cura de reconstituire a bacteriilor intestinale, cele sanatoase, ramanand o perioada atente la alimentele crude

cam asta as face eu
dupa repetate analizele de sange, de s-au restabilit valorile atunci as deduce ca era intr-adevar o anemie feripriva cauzata de e coli si gata, as inchide totul aici...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 6:32 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Bre, cand ziceati ca trece anxietatea aia de separare? Ca mai am putin pana capiez, zau. Numic nu-i bine daca nu-s io peste tot. Poate sa fie taxo lipit de ea, gata sa-i faca toate poftele, nuuuu, mama! Cum dispar din raza vizuala cum "mama! mimi!", c-o voce ascutita :D. Nici bebelusa n-a fost asa. Si io care-mi caut de lucru, pai asa nici o sansa.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 25, 2010 6:38 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (20) 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Andreina, multumesc! In frigider n-avem mare lucru pt ca eu cumpar de pe o zi pe alta ce-mi trebuie. Ultima oara cand am spalat frigiderul a fost la sfarsitul lui august cand am terminat cu renovarea (vreo 2 luni nu am folosit bucataria). Cred, si inclin sa fiu sigura, ca aceasta problema Diana o are de la un hotel din Turcia unde cica am fost in vacanta acum in septembrie- groaznic hotel. M-a convins tanti de la agentie in care se pare ca aveam prea mare incredere sa mergem acolo. Nu stiu de ce noi nu avem nimic desi noi am fost cei care ne-am simtit rau vreo 3 zile...ma rog. Diana are tratament si pentru e-coli- granule homeopate b6 si sirop nu mai stiu de care. Eu sunt optimista ca vom scapa repede de toate problemele. Sunt fericita ca e vioaie si pare sa se simta bine. In momentul acesta s-a inchis in dormitor impingand usa si striga dupa mine sa o eliberez. Apa bem toti numai Dorna. In fiecare dimineata ii spal canita si ii pun apa noua din sticla. Ea stie unde ii e canita si cand ii e sete se duce si bea singura. Multumesc mult pentru sfaturi! O sa tin cont de ele.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 296 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România