attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:11 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Noi 04, 2009 11:13 pm        Subiectul mesajului: Scris/citit - cum incepem sa-i invatam? 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 31, 2008 2:17 pm
Mesaje: 35
Localitate: Ste Marthe sur le Lac (Canada)
Baietelul meu mi-a facut o surpriza care m-a luat pe nepregatite. A scris un bilet si, dupa ce mi-a explicat ce a vrut sa spuna am inteles misterul. Scrisese doar consoanele, fara urma de vocale, deci cu cunostinte de specialitate :) biletelul era citibil.

Multumesc pentru hainute., pe limba lui era scris : MLTMS PNTR HNT
(era vorba despre hainele cu care si-a imbracat castorul preferat :)

vazand ca este interesat m-am gandit ca e cazul sa incep sa-l invat sa scrie corect. In afarade a-l invata sa citeasca silabe nu mi-a trecut alta idee prin cap, si am constatat cu surprindere ca deja stia sa citeasca grupuri de genul IA, MA, CA etc.

De fapt nu stiu cu ce sa incep, cu limba romana unde este mai usor, fiind o limba fonetica sau sa incep cu franceza ca sa nu-l zapacesc prea tare. Eu sunt tentata sa incep cu romana, dar n-as vrea sa gresesc. Voi ce ma sfatuiti ? sa continui sa improvizez sau sa caut o metoda? daca da care si unde? Sunt oarecum in criza de timp, caci sebas ar "scrie" toata ziua si eu nu stiu cum sa-l ajut si mi-e frica sa nu invete ceva incorect si pe urma sa-mi fie mai greu sa-l dezvat.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 12:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:05 am
Mesaje: 108
Localitate: USA
De ce nu incepi cu carticele pentru preschool, care au cuvinte scurte, de cate 3-4 litere. Asa le fixeaza mai bine in cap.. Citindu-le si urmarite cu degetul.

Sau daca nu vrei asa, incearca sa gasesti tu cuvinte scurte cu literele pe care le stie.

Nu stiu cum e mai bine, romana sau franceza, el ce limba vorbeste acasa?
Romana mi se pare mult mai usoara si mai inteleapta :P , urasc alfabetul englez, trebuie sa explic copilului mult mai multe.

_________________
C/9,8, O/8 , L/5,5 si N/1,5


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 12:30 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Iul 31, 2008 2:17 pm
Mesaje: 35
Localitate: Ste Marthe sur le Lac (Canada)
si mie mi se pare romana mai usoara si mai inteleapta :) de aceea sunt tentata sa incep cu ea, franceza ca limba de inceput ma cam sperie, e ca si cum ar incepe sa scrie fara sa aiba nici o baza fonetica (baza pe care i-ar putea-o da romana). cum sa-i explic ca in franceza una scrii ai alta citesti ? :tristuc:
acasa vorbeste romana.
multumesc pentru raspuns, ma apuc sa-i caut carticele :)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 8:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
daca e romana, mergi pe auz. sa va jucati de-a auzitul sunetelor din cuvant.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 9:05 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
"MLTMS PNTR HNT " bravo lui :x

subiectul ma intereseaza si pe mine, si eu ma intrebam cat ii va fi de greu/usor sa invete apoi sa scrie/citeasca in a doua limba. Tot cu romana am inceput, dar nu este nici pe departe f interesat sa scrie, citeasca ...doar in masura in care il ajuta sa se descurce singur cu jocurile pe calc 8-} , deci doar anumite cuvinte. Vrea insa sa exerseze la caligrafie :adica: , ii plac literele de mana .
Noi avem puzzle uri cu litere, tb sa formeze o imagine, ajutandu se si de litere, sau planse cu cuvinte- desenul acestora , vaca, de ex, desenat vaca, apoi are toare literele din alfabet, le foloseste pentru a scrie cuvantul de pe plansa. Sunt o multime de jocuri in genul asta, ma gandeam sa iau monopoly ptr copii

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 6:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Cand ma pregateam sa devin invatatoare, invatam sa predau cititul si scrisul pe silabe - se insusesc litere, pe rand, alternand consoane si vocale, astfel incat sa se poata forma silabe in fiecare lectie - m, a, ma etc.
Am citit o carte dar acum nu imi aduc aminte autorul, am o fisa de lectura pe undeva dar mi.e greu sa caut, in care era descrisa o alta metoda - se invata cate 3 litere intr-o sedinta, astfel incat sa se poata forma cuvinte cu ele ex. C, A, M - mac, cam.

se observa literele, se recunosc, se cauta o anumita litera intr-o gramada, se scrie litera - pentru litere
pentru cuvinte, se formeaza silabe si cuvinte scurte, se identifica sunetul cu care incep diferite cuvinte, sau sunetul final (mai greu) si se pot inventa tot felul de jocuri - cuvinte care incep cu... care se termina cu ---

Fetita mea cea mare a invatat literele pe o farfurie la masa pe la 2 anisori. Cuvinte a inceput insa sa lege pe la 4 ani si ceva. Singura lega cuvinte de pe afise, firme, carti prin casa, fara ca eu sa intervin.
Eu prefer sa fie un interes din partea copilului, asa ca in cazul baietelului tau. Cred ca e grozav de dotat intelectual. Daca stie literele va avea nevoie de un minim ajutor sa citeasca. Sa iti traiasca!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 7:15 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
abecedar

A, B, C

si asta-i super

http://www.memfox.com/learning-from-learning.html

(tot site-ul ii foarte interesant)

patou, io zic ca daca a ajuns singur pana aici poate sa mearga tot singur departe

adica sa invete singur

urmaresc un grup de discutii pe yahoo, ceva cu US, HS in Italia

sunt multi copilasi care au invatat sa citeasca singuri

hmmm...cred ca gresesc, nu singuri in sensul de a nu fi acompaniati de mama, tata, bunic sau vecina ci singuri in sensul de a nu avea o o metoda specifica pe care mama, tatal, educatoarea sa o propuna sistematic


cam asa is brotacii mei, felix retine numai ce-l intereseaza

azi m-a rugat sa-i pun Age Of Empires pe net, adica vroia sa joace pe net si eu m-am fofilit ca "nu are optiunea asta jocul"

- cum nu, mama, uite aici!!!

asta e! =))

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 7:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.teaching-children-to-read.net/

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 9:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
pt lb romana este f imp sa constientizeze sunetele, structura fonetica a cuv. semnul grafic vine doar ca o formalitate. chiar poate sa-si inventeze propriul set de semne grafice/alfabet (litere). este imp sa constientizeze rolul sunetului si cel al literei.
jocuri sunt multe. poti inventa si tu
oricum, pustiul tau a prins f mult din citit. e chiar mai greu ce a scris el


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 05, 2009 10:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mie mi s ar parea ciudat ca odata ce copilul tau a scris singur ceva (ok, fara vocale) tu sa il tragi cumva inapoi luandu-l pe silabe sau, mai rau, pe litere.

cred ca nici macar n as insista pe treaba cu vocalele, vorba gazelei, a ajuns asa departe singur, sigur va merge si mai departe. si probabil nu vei sti cand sau cum, pur si simplu o va face.

evident, daca iti cere ajutorul, e alta poveste.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 06, 2009 12:10 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Iul 31, 2008 2:17 pm
Mesaje: 35
Localitate: Ste Marthe sur le Lac (Canada)
multumesc pentru raspunsuri.
am uitat sa va spun ca literele le stie pe toate de multa vreme, dar pana acum n-a manifestat nici o dorinta sa le lege intre ele.
citind raspunsurile voastre am realizat, cu o mare usurare :) ca aveti dreptate si ca e mai bine sa-l las sa continue singur, ajutandu-l doar cand imi cere el. doar ca n-am avut curajul sa nu intervin, cateodata parca mi-e mai greu sa ma abtin decat sa fac ceva (pur si simplu m-am panicat ca pierd momentul istoric :) cand manifesta interesul pentru scris citit.

un ultim amanunt el are 5 ani jumate.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 06, 2009 12:27 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Căutând o carte pe care aş fi vrut s-o recomand pe firul ăsta am dat de un articol care e destul de fain scris, şi care --cred eu-- are câteva sugestii valide şi pentru subiectul în discuţie. Aruncă o privire, poate-ţi dă idei.

A.M.


ps/ Se termină aşa: "[...] we’re all still essentially big kids." :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 06, 2009 1:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu efectiv nu mai stiu cum a invatat Sofia sa citeasca , dar stiu ca pe la 3 ani jumate(nu dati va rog) a scris primele cuvinte corect, din astea de genu mama, tata, etc.
Deci mai intai a invatat sa scrie si dupa aia sa citeasca.
Singura chestie pe care am facut-o cu ea si a ajutat-o a fost sa-i citesc biletele asa cum le scria ea si sa murim de ras :ranjet1:
Asa isi dadea seama ca ceva lipseste si ma intreba la cate un cuvant (printre hohote de ras) ce anume.
Dupa aia a inceput sa scrie f f fonetic, de genu Ieram acasa, nu eram acasa :)

acu citeste carti adevarate,, da e mare, are 7 ani si scrie mult mai corect pt ca citeste.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 06, 2009 8:37 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
Fratele meu a invatat sa citeasca singur. era o carticica de povesti si a recunoscut cuvintele "o para". de aici incolo, in cateva zile citea povestea. Stiu pentru ca eram invidioasa.

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 25, 2009 9:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
am gasit un site interesant

http://www.handwritingforkids.com/handw ... -index.php

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România