attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:30 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Ian 28, 2009 4:00 pm        Subiectul mesajului: Gradinite... 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
cum aici inscrierile pentru cresa/gradinita se fac din timp, incep sa constientizez ca ...timpul trece si ar trebui sa ma interesez de acest aspect

http://pagesperso-orange.fr/laprovidenc ... page_1.htm

iata ce am gasit: o gradinita privata cu preturi extrem de mici, de fapt o structura ce contine o gradinita si o scoala primara
e vorba de o structura catolica....e deschisa insa oricarui copil, de orice religie, iar cadrele didadctice sint...cadre didactice
stiti ceva despre institutiile de invatamint catolice? asa in general?
eu intentionez sa o vizitam (dar abia dupa rdv pentru creditul imobiliar si mai ales daca il obtinem)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 30, 2009 8:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Gradinite... 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Teodora scrie:
stiti ceva despre institutiile de invatamint catolice? asa in general?


In Ontario (provincia canadiana in care salasluiesc) exista scoli catolice; in fapt, exista atit de multe incit invatamintul catolic functioneaza ca un sistem paralel la cel numit (doar) "public".

Adevarul e ca ambele sisteme (scoli catolice, scoli ne-catolice) sunt publice, cel putin in sensul ca ambele sunt finantate din bani proveniti de la visteria orasului, provinciei si federatiei. Din cind in cind, primesc cite un chestionar acasa prin care sunt intrebat in care dintre cele patru "board-uri" (pe linga impartirea catolic/ne-catolic exista si impartirea cu limba de predare franceza/engleza) vreau sa-mi fie dirijati banii din taxe care mi-s retinuti pentru educatie.

Si cam banui ca ambele sisteme accepta copii de orice coloratura religioasa, al'fel nu prea-mi explic cum poa' s-ajunga gramezi de chinezi, indieni, rusi, romani, etc. in ele. Desi (din ce-am auzit de la altii) la inscriere esti intrebat daca esti sau nu catolic; n-am idee ce se-ntimpla daca nu esti. (Romanii de la care am auzit imi ziceau ca i-au fentat pretinzind ca sunt catolici, pentru ca apoi sa aduca dovezi falsificate, sau sa-i poarte cu vorba pina nu le mai cere nimeni nimic.)

Acu' despre calitatea invatamintului catolic in Canada... hmm, n-as stii sa zic nimic. (Sau nimic bun, anyway; da' asta-i valabil si pentru invatamintul ne-catolic.) Imi inchipui ca, per ansamblu, nu e mare diferenta fata de invatamintul ne-catolic. Cred ca atunci cind aleg intre diferite scoli, parintii se uita mai putin (sau deloc) la faptul ca o scoala e sau nu catolica, si mai mult (sau in exclusivitate) la ce spun alti parinti despre ea. (Bunaoara, la mine-n cartier, scoala catolica locala pare sa aiba cea mai buna reputatie. Da' nu stiu daca e la fel prin toate cartierele.) Imi pare si ca exista pe careva sit al ministerului educatiei din Ontario o lista cu un fel de ierarhie a scolilor din provincie, dupa care se mai inspira unii.

Daca se fac sau nu cursuri de religie in scolile din Canada, si daca se studiaza sau nu mai intens sau dirijat inspre o singura religie in cele catolice vs. celelalte scoli, ei bine, sunt niste detalii de care n-am stiinta. M-as cam astepta sa se faca ceva, da' nu bag mina-n foc. Orisicit, regulile canadienilor s-ar putea sa fie cu totul diferite de cele ale francezilor, asa ca la capitolul asta ar fi mai bine sa te documentezi in vizita pe care zici ca o ai planificata.

Una peste alta, impresia mea e ca o scoala catolica nu e mai buna sau mai putin buna decit una ne-catolica. Asta asa, in general vorbind.


A.M.


ps/ De curiozitate, mai au francejii legea aia cu interzisul purtatului de turban, burqa si alte vestminte cu caracter religios in scoli? (In Toronto am vazut politisti cu turban, parte din tinuta... ca sa nu mai zic de taximetristi, unde cred ca sunt majoritari cei cu turban... in scoli insa, n-am idee...)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 30, 2009 8:50 pm        Subiectul mesajului: Re: Gradinite... 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Teodora scrie:


Nah, ca m-am pus sa dau si clic... si ce-mi vazura ochii pe pagina cu "Les vacances"? Ca-s cinci la numar (vacantele) in timpul anului -- ceea ce nu-i rau. Ce insa e (rau, IMHO) e lista aia in virful careia scrie "Samedis libérés". Hmmm, adicatelea --sa-nteleg-- simbetele nu sunt, de regula, "libérés" la scoala asta?

Ei bine, pentru mine partea asta cre' ca ar conta destul de mult la luatul deciziei, caci clar nu mi-ar place sa-mi petrec simbetele asteptindu-mi pruncii sa vina de la scoala. Mai bine ma duc cu ei la pescuit sau pe stadion... Da' nah, asta-s eu -- la altii conteaza alte criterii.

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 30, 2009 10:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
amoga, deja merci de informatii >:D<

despre simbetele nelibere, aici asa e si in sistemul "de stat", normal
au miercurea libera si au scoala simbata pina la prinz :tristuc: asta pina prin colegiu parca
dar am vazut ca incet-incet incepe parca sa dispara, caci prea multi au reclamat sa nu mai fie asa, deci se tinde spre saptamina de patru zile pentru micii scolari (dar si spre o concentrare a orelor necesare in aceste patru zile)

si aici, la fel, scolile catolice accepta copii de orice religie, fara sa ceara justificative sau sa impuna religia catolica
in afara scolilor conduse de soeurs, maici, cu adevarat foarte religioase
in rest, e doar vorba de scoli ce poarta un titlu, ce sint dirijate la inalt nivel de o dioceza, ce apartin unui sistem, dar cu aceleasi libertati si admisibilitati ca si alte scoli

despre calitatea invatamintului, tot asa , nu stiu nimic, si cred ca totul depinde doar de calitatea oamenilor care profeseaza acolo

mi-am pus intrebari despre aceasta scoala, caci intentionam sa ne mutam prin zona respectiva, si sint doua scoli, cea de stat si asta
si iau in calcul faptul ca la scolile normale trebuie sa te inscrii cu multa vreme inainte, si in plus nu stiu daca pe Elouan il accepta in septembrie de exemplu la gradinita, caci nu va avea trei ani impliniti

asa ca incerc sa ma informez, sa vizitez ambele scoli, sa vad "la fata locului" ce si cum


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România