attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 2:32 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 3:37 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 08, 2008 8:11 am
Mesaje: 127
Feli, si eu am copiii la scoala asta. Nu au venit cu nimic de la gradinta sau scoala religios, nu imi cer sa-i duc la biserica, nu-si spun rugaciunea inainte de masa, nu se mira de minuni, nu-i influenteaza cu nimic.

Religia ortodoxa este una dintre valorile cu care a fost deschisa scoala, asta nu are cum sa schimbe nici un parinte. Vor fi mereu icoane, se va sarbatorii Craciunul, isi vor spune rugaciunea inainte de masa (Dragos mi-a spus ca el nu vrea sa spuna). Eu personal nu consider ca exagereaza, nu stiu tu ce crezi si cum ai vrea sa fie.

Si legat de intelegerea diversitatii lumii la scoala asta, iti dau un mic exemplu, eu am vazut la scoala un ziar arabesc, e simplu poate, dar pe mine m-a impresionat.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 3:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
feli scrie:
Pacat ca parintii nu au fost uniti si se profita de putinele optiuni alternative chiar fortand limitele legii.


Părinții nu sunt niciodată uniți (sau, în fine, de prea puține ori ca să fie statistic semnificativ); fiecare familie trăiește-ntr-un mozaic conjunctural diferit de oricare altă familie, așa că-i greu spre imposibil să te aștepți la front comun în majoritatea situațiilor. (Cel mai ușor de manipulat părinții, dacă ții neapărat, e prin „peer pressure” -- șapte dintre ei dau bani pentru fondul clasei, așa că și ceilalți trei se simt obligați s-o facă, chit că-n gândul lor pomenesc niște sfinți la adresa gratuității școlii, etc., etc.)

Dar cu forțatul limitelor legii mă cam îndoiesc c-ai avea dreptate. Cine-a fi să fi pus pe picioare școala asta Montessori are tot dreptu' să-mpacheteze religia în ofertă -- tu, ca potențial client al lor, ai tot dreptul să le zici „nu, mulțumesc” dacă nu-ți convine oferta și să mergi mai departe.

Partea tristă e când ești forțată să te descurci pe o piață unde oferta e săracă spre lipsă cu desăvârșire -- acolo cei câțiva care vând sunt „regi”, iar tu ca și consumator ești la cheremul lor. It sucks -- big time!



feli scrie:
Ironic ca doamnele care incepusera sa ma chestioneze pe mine despre cum inteleg eu viata spirituala nu au fost capabile sa-si asume intentiile si sa fie sincere atunci cand eu am intrebat daca sunt singurul si primul parinte care pune totusi problema asta. Daca le-ati fi vazut ce mutre 'sfinte' luasera amandoua cand mi-au enumerat cele 2 categorii de parinti intalnite de ele....cei care practica religia si acasa si cei care nu au timp sa o practice si deci se bucura ca macar scoala le-o ofera copiilor.


Ironic? Mie mi se pare lipsă de sinceritate și respect față de tine. Și cred că ăsta ar fi un mare semn de-ntrebare pentru mine (i.e. ce încredere mai pot să am în ele când o fi să le-ntreb despre comportamentul copilului meu, dacă am dovada clară că mă pot minți în față fără să clipească?)



feli scrie:
(...) in timp ce ele imi explicau ca suntem o societate de crestini ortodocsi si deci copilul trebuie ajutat sa se integreze.



Vezi? Încearcă „peer pressure” pe tine. De cele mai multe ori chiar funcţionează.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 4:16 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 08, 2008 8:11 am
Mesaje: 127
amoga, stai un pic, pentru ce sa puna presiune? noi nu stim cum s-a desfasurat discutia, care a fost contextul, inteleg numai ca a fost un conflict, ca s-au chestionat, ca au facut mutre... lasa-ma sa cred ca s-au referit la parintii care sunt in scoala acum, nu la cei pe care i-au intalnit in viata lor

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 5:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Monica scrie:
amoga, stai un pic, pentru ce sa puna presiune?


Nu-i evident? „Toți suntem creștini ortodocși, așa că la ce bun să faci notă disonantă? Stai cătinel în rând ca restul.” Cred că ăsta era unghiul pe care-l sugerau reprezentanții școlii. (Cel puțin așa reiese din prezentarea făcută de feli.)


Monica scrie:
noi nu stim cum s-a desfasurat discutia, care a fost contextul, inteleg numai ca a fost un conflict, ca s-au chestionat, ca au facut mutre... lasa-ma sa cred ca s-au referit la parintii care sunt in scoala acum, nu la cei pe care i-au intalnit in viata lor


Now you're funny :)... Dacă lași să intre pe ușă numa' oameni cu ochi albaștri, ia ghici câți cu ochi căprui o să fie-năuntru?

Tu vezi răspunsul pe care l-a primit feli de la reprezentanții școlii ca fiind unul onest? Pe bune?

Cum ziceam și mai la deal, cred că școala are tot dreptul de a impune (poate-i un cuvât prea puternic ăsta, dat fiind că filozofia școlii, după cum o-nțeleg eu, e că nu obligă la nimic) religia în ceea ce oferă. Nu asta e problema (atâta vreme cât poți să le refuzi oferta). Ci faptul c-ar trebui să-și asume clar decizia asta și să nu-ncerce să prezinte lucrurile altfel decât sunt. Ar trebui să spună limpede oricui întreabă: aici servim Montessori cu religie; nu la toți le place ideea, e problema lor, noi acilea asta facem; vreți altceva, mergeți altundeva.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 6:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 18, 2013 11:34 am
Mesaje: 4
Intre timp am aflat ca la cealalta scoala montessori religia este optionala, ceea ce ma bucura. Daca sunt mamici care au copiii acolo sper sa ajungem sa ne cunoastem :)

Monica te cred si nu m-as fi temut nici macar de o rugaciune spusa la masa. Insa e o chestie de principiu. Nu-mi plac pozitiile de forta si asa am simit impunerea religiei la aceasta scoala. Atata timp cat putem opta este bine, chit ca alternativa este deocamdata numai una.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 19, 2013 7:03 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Monica Dimitri vine de doua saptamani incoace numai cu invataturi biblice. Cum Dumnezeu are grija de noi, cum vede tot ce facem si de aia trebuie sa facem bine, cum el ne ajuta sa crestem, sa ne facem mari si alte din astea. Nu le-am adus in discutie aici pentru ca pentru feli nu e relevant.
Unul dintre parintii patiti anul trecut cu religia si cu scoala asta in general e irina de pe acest forum. Ei au ales Scoala Libera Waldorf.
Noi nu, desi aveam toate motivele posibile (invatatoare acolo urma sa fie o prietena buna a mea). Acum ma felicit ca nu am facut-o.
Repet in scoala religia e putin sau deloc prezenta momentan, in afara de rugaciunea de la masa (optionala) nu am auzit de altceva.
Si daca te consoleaza cu ceva la inceputul acestui an s-a retras o fetita care a plecat la o scoala ortodoxa asa ca....diversitate exista si aici.
Si daca esti cumva curioasa noi nu facem parte din nici una dintre categoriile mentionate de tine. Sotul meu este ortodox practicant dar este el cu el pentru el nu e o "chestiune" de familie.
Noua ni s-a spus clar la inceputul acestui an ca atat scoala cat si gradinita ofera Montessori cu religie ortodoxa, intr-un grad mai mic sau mai mare asa cum am povestit.
Pentru mine punand in balanta educatia Montessori cu religia oferita si cu ce se mai gaseste pe piata a dat cu plus sa ramanem aici si sa face eforturi pentru asta. Freedom of choice as zice...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 20, 2013 5:52 pm        Subiectul mesajului: Re: Scoala particulara in Bucuresti - sanatoasa dpdv emotion 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 08, 2008 8:11 am
Mesaje: 127
amoga, nu vreau sa continui discutia pe acelasi fir, ce vreau eu sa spun in realitate este ca scoala asta e un loc fain, ca reprezentantii ei au fost onesti cu mine mereu, noua ne e bine
imi pare rau sa fie cineva influentat sa nu aleaga scoala asta ca urmare a discutiilor de aici

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România