attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:24 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Iun 16, 2012 3:18 pm        Subiectul mesajului: Re: despre cum copilul meu invata singur lucruri 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Andreina scrie:
madimih scrie:

(Stiu, sunt copii care la varsta lui fac vrute si nevrute pe coputer. El, momentan, nu-i interesat decat de filmulete cu trenuri, tuneluri si lumini :) )


vai, si tre sa te scuzi? :P


:)) Vai, dar nu ma scuz, dimpotriva.

Are vreme de computer cand o mai creste. Observ ca nici desenele animate nu-l tenteaza prea mult. Unul cap-coada nu-l poate urmari, cel mult filmulete de pe Duck TV (iar eu is frustrata, ca m-as uita cu el la desene :) )
In schimb, la filmulete cu trenuri (reale sau de jucarie), tuneluri si lumini, s-ar uita cu orele (dar nu la desene gen Thomas sau Chuggington - il plictisesc). Iar iesirile noastre mai lungi le facem, de obicei, si in functie de programul trenurilor, sa prinda cat mai multe.
Apropos de invatat, tot asa, din intrebare in intrebare, a invatat tipurile de vagoane si de locomotive, ce rost au luminile etc. Cand ii spun sa nu se apropie de linie se uita rapid la luminile de-a lungul liniei si-mi raspunde ca nu trece trenul, ca-i rosu :). Iar daca-i verde, ne gasim un loc in apropiere si nu ne miscam de acolo pana nu vede trenul, ca daca-i verde, atunci tre' sa treaca :)

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iun 17, 2012 10:39 pm        Subiectul mesajului: Re: despre cum copilul meu invata singur lucruri 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Asa a fost sotul meu in copilarie. Atras de trenulete si de tot ce avea legatura cu ele. Cand avea 8 ani, parintilor lui li s-au oferit 2 variante de apartamente. L-au ales pe cel mai putin spatios dar cu fata catre calea ferata stiind pasiunea lui. A fost cel mai frumos cadou. Avea un carnetel in care-si nota ce tren la ce ora venea, ce tipuri de vagoane erau si alte detalii. Statea tot timpul la geam si le privea. Azi, pasiunea aceasta, a ramas una dintre constantele vietii lui. In sufragerie a prins niste placi mari de lemn pe pereti... cand le lasa la orizontala intra in lumea lui. Cai ferate prinse, poduri, casute pe margine...are pana si toalete publice. A dat o gramada de bani pe ele dar a ramas atras de ele la fel ca in copilarie. Imi pare rau ca nu mai stiu sa pun poze dar poate o sa incerc zilele viitoare. Asa ca daca ajungeti prin Constanta poate ne faceti o vizita. O sa se simta in lumea lui aici. Si Diana stie niste modele de vagoane ca tot sta pe langa el, dar nu pare chiar asa atrasa ca taica-su de ele.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 18, 2012 8:52 am        Subiectul mesajului: Re: despre cum copilul meu invata singur lucruri 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
wow, alexxya, ce povestesti tu suna superb pentru un copil ca David. Eu am gasit un link cu sabloane de tot felul si vreau sa-i fac din carton tot ce tine de trenuri ( http://cp.c-ij.com/en/contents/2028/list_15_1.html ) M-ar interesa sa vad cum le-a organizat sotul tau astfel incat sa nu ocupe chiar mult spatiu.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 18, 2012 5:26 pm        Subiectul mesajului: Re: despre cum copilul meu invata singur lucruri 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Asa arata una dintre placi la verticala (aproximativ verticala)
Imagine

Asa arata cand este coborata. Doar trenurile sunt puse dupa coborare...in rest toate sunt prinse de placa
Imagine

In spatele Dianei se vede a doua placa ridicata. Cand se coboara si aceea, coboara si un pod care uneste cele doua placi, pe care trec trenurile dintr-o parte in alta. N-a mai coborat-o acum si pe a doua.
Imagine

...si cateva detalii... si-a pus lumini si in tren si in casele de pe langa, are pana si o tanti care anunta sosirea trenurilor, o masina care curata sinele si alte detalii pe care eu nu le inteleg...
Imagine
Imagine

Si mai am poze cu detalii (cum sunt prinse de placa, de perete...) dar nu mai incarc forumul. Daca iti plac si vreti sa faceti ceva de genul asta putem vorbi pe mess sa-ti dau si alte informatii folositoare si imagini mai sugestive.

_________________
Imagine


Ultima oară modificat Mar Iun 19, 2012 2:24 pm de către alexxya, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 18, 2012 10:30 pm        Subiectul mesajului: Re: despre cum copilul meu invata singur lucruri 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 19, 2010 11:03 pm
Mesaje: 280
Localitate: Constanta
Pentru inceput poti cumpara un set de start-start set, scara HO. Cele de carton sunt statice, nu se misca, se strica repede si l-ar putea plictisi.
Cu asta a inceput si sotul meu cu mult timp in urma. Locomotiva cea mai din stanga din ultima poza (cea neagra) este din start set dar e putin modificata. De la acest set se poate dezvolta o intreaga infrastructura.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 95 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România