attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:54 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Noi 11, 2013 9:44 am        Subiectul mesajului: Re: Lecturi la 7 ani!?? 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Alinutza, mie mi se pare grea "Jocul lui Ender". Poti sa i-o dai... daca nu e pregatit, o lasa si o ia mai tarziu. Eu las cartile pe mana ei.... a incercat si de-ale mele, insa a renuntat repede. Cartile pe care le banuiam ca le-ar citi le pun strategic pe rafturile de jos, unde stau de regula cartile pentru copii.

Fableheaven a citit? Dianei i-a placut mult. I-am imprumutat cele doua volume existente in .ro si unui baietel si le-a devorat si el. Merg si pentru fete, si pentru baieti (e fantastica, cu o fata si-un baiat). Roald Dahl a citit cu placere: Charlie si fabrica de ciocolata, Charlie si ascensorul de sticla, James si piersica uriasa, Fantasticul Domn Vulpe, Uriasul cel prietenos (aici a ras mult, cum uriasul stalcea cuvintele- deci probabil merge daca copilul citeste bine - "eu sunt o fiita umana" -in loc de fiinta, "imi plac castracrevetii", etc).
"Tumtum si Nucsoara" 2 volume in serie - cu o familie de soareci iarasi le-a citit cu mare placere
"Charlie Bone" l-a inceput, dar nu l-a dus la capat, dar merge si el pt baieti. Acum i-am luat "Emil si detectivii", dar inca nu l-a remarcat pe raft :)
"Igraine Faradefrica" -pentru fetite mai mult. Cronicile "Spiderwick" i-au placut iarasi mult si astea chiar merg pentru baieti.
Inca reciteste "Jurnalul unui pusti".

Aventurile lui Tom Sawer si pe Huckleberry, insa prescurtari; originalul are prea multe cuvinte vechi.
Nu i-au placut Habarnam, Aventurile lui Cepelica, Dragonsdale (aici probabil e prea mica inca sau la limita; cred ca e mai degraba handicapul fontului prea mic). Colt Alb a citit cam 70% si s-a lasat. A inceput si "Watership Down", insa nu i-a fost nici asta pe plac (tot asa, banui ca i-ar mai trebui un an pentru asta; cel putin mi s-a parut si mie cu mult prea multe descrieri pentru rabdarea unui copil de 9 ani).

PS. Legat cumva de carti. Aseara a fost pe HBO "Marele si preaputernicul Oz". Nu e povestea cartii, ci e ce-a fost inainte, cum a ajuns "vrajitorul" in Oz. A fost asa faina Diana. Si-a dat seama ca nu e cartea, ce e de dinainte din carte; i-a tot explicat Teodorei. Apoi a luat cartea langa ea si tot ne arata. "Uite si campul de maci", si munchinezii (sau cum s-or numi, ca nu mai stiu), si smaraldul, uite ce verde e . "Apare vrajitorul in fum. Stiam eu, stiam eu!!!" A fost tare draguta in entuziasmul ala de "eu stiu cartea, dar stiu si ca e de dinainte de carte!!!"

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 11, 2013 8:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Lecturi la 7 ani!?? 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
alinutza scrie:
ce mai citesc copiii? :) la 9 ani e prea devreme pentru carti SF? :D


De ce nu prea târziu? :)

Mie nu mi se pare nici o vârstă ca fiind prea devreme (sau prea târziu) pentru orice gen literar. Presupunând că copilul citește de plăcere sau curiozitate, îmi închipui că-și va fi selectând singur genurile și subiectele care-l atrag. Părinții pot eventual să-i sugereze cutare și cutare carte, sau cel mult să convină de comun acord (negocieri?) asupra unor cărți dacă e să fie citite-mpreună, gen „povestea de seară”.

Cred că ideal e să-l duci în bibliotecă și să-l lași să-și aleagă.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 12, 2013 10:24 am        Subiectul mesajului: Re: Lecturi la 7 ani!?? 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Adela, multumesc mult, n aveam idee de multe dintre titlurile recomandate de tine. Din pacate nu pot raspunde asa cum vroiam, nu mi merge netul in casa, iar de pe tel abia scriu..
Amoga, din pacate, colectia sf a sotului e inca in Ro, de fapt toate cartile adolescentei, studentiei, le avem in Ro, atata timp cat suntem nomazi ne am zis ca nu le aducem, uite ca D a crescut si am avea nevoie de ele. Ieri i am propus o nuvela, dintr o colectie de povestiri stransa de Asimov. Avea luminite in ochi la sf...maaaami, mi a placut f mult, si a inceput sa mi povesteasca...:-) . Mai avem ce ne am cumparat intre timp din It, nu sunt din cele pe care i le am recomanda la 9 ani. Vom cauta e book uri. Zilele astea a citit Cum s a nascut pop roman de Djuvara, o carte ptr copii, si Lungul drum spre Santa Cruz de M Ende. Il vad ca ar citi altceva, nu J Vernes :-D , cum vrea sotul, a citit 2, greu la inceput, apoi nu le a lasat din mana. Revin cand imi merge netul. :-)

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România