attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:07 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Aug 09, 2011 10:15 pm        Subiectul mesajului: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Cum fac? sint in impas
Elouan cunoaste toate literele alfabetului, cele mari, de tipar
plus citeva mici de mina
ii place, din cind in cind sa scrie... litere, puse una linga alta, ar face cuvinte si nu stie cum (in afara de numele sau, "maman", "papa" si inca citeva)
recunoaste oarecum in mod global unele cuvinte scrise (zilele saptaminii pentru calendar de exemplu, "playmobil" :D etc)
descompune cuvintele in silabe si le numara (silabele)
uneori, pentru cuvinte simple, descompune cuvintele in litere
dar in sensul invers, litere alaturate in silabe, nu-i iese si pace, si-i frustrat ca nu-i iese

ma gindeam sa ii dau un impuls... si nu stiu cum
plus dificultatea francezei, unde scrierea nu-i fonetica

pina una-alta, ma gindeam sa facem impreuna un soi de abecedar, planse atirnate pe perete, eventual literele de inspiratie montessori
sa refacem literele din argila (am o forma), care au forme lejer diferite
dar e drept ca nu am carti simple... nici nu stiu ce anume sa caut :-S

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 09, 2011 10:22 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu cu Cezara ma jucam mult cu biscuiti din litere. mancam cuvinte :))
mai exista si niste litere de magnet care stiu ca sunt atractive

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 09, 2011 10:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Teodora scrie:
dar e drept ca nu am carti simple... nici nu stiu ce anume sa caut :-S


Îmi închipui că o vizită la bibliotecă ar trebui să remedieze partea asta.

Altfel, citit/scris împreună cât de mult reuşeşti să-i păstrezi atenţia pentru aşa ceva activă.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 09, 2011 10:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
literele magnet nu il intereseaza, are o valiza dintr-aia de multa vreme, si se prafuieste intr-un colt
literele mici sa zic le-ar deprinde asa cum a invatat si majusculele (si nici nu prea stiu cum :D intre scoala si joaca noastra), doar sa ii creez multiple ocazii

insa oral, legarea literelor pe care le scrie , in cuvinte, silabe....hm :-S

amoga, carti simple am, cele pe care i le citeam cind era mai mic si pe care le rasfoieste cu placere din cind in cind
m-am exprimat aiurea
adica ma gindeam la carti nu stiu, cu litere mai mari, cu texte scurte scrise in majuscule... habar n-am :>
cu scrisul si cititul impreuna, e cind vrea el :D
cind a terminat bataliile de cavaleri si pirati :D
seara e musai insa povestea inainte de culcare, si dupa ce ma expediaza din camera lui, mai rasfoieste singur inca o carte-doua-mai multe; plus ca se amuza cu un joculet pe ds (oooohhh, rarut in ultima vreme :P ), nici nu stiu cum ii zice, il auzeam prin masina, cu un iepurila care tot ii cere diverse (sa gaseasca un grup de litere care lipseste intr-un anume cuvint, sa traseze litere etc)

cu scrisul... e drept ca am impresia ca scriu destul de multicel la scoala, vad pe fisele cu care vine acasa uneori cite un cuvint nou

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 6:57 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Teodora scrie:
literele magnet nu il intereseaza, (...)


Acu' c-ai pomenit de astea mi-am amintit c-am avut şi noi la un moment dat, dar erau doar câte o literă mare/mică pentru fiecare din alfabet şi atât. Nu prea se puteau forma cuvinte, decât din cele la care o literă nu se repeta mai mult de două ori (şi mai bine doar o dată, eventual prima literă de două ori, ca să nu arate naşpa cuvântul datorită alternării de litere mari/mici).

Pe urmă am folosit literele de la un joc (Bananagrams) şi ne tot jucam cu formatul de cuvinte. Cu astea se formau mai uşor cuvintele (chiar mai multe o dată), dat fiind că au mai multe din fiecare literă.


Teodora scrie:
cu scrisul si cititul impreuna, e cind vrea el :D


Ăsta şi e cel mai propice moment în care să reţină ceva.


Teodora scrie:
cind a terminat bataliile de cavaleri si pirati :D


Daţi-le nume la cavaleri şi piraţi, şi le scrieţi pe bileţele lipite cu gumă de mestecat :D, în timp ce vă jucaţi cu ei.


Teodora scrie:
seara e musai insa povestea inainte de culcare, (...)


Cam aşa şi la noi; de-o vreme seria cu Junie B. Jones e rulată aproape-n fiecare seară. Din păcate, cărţile sunt destul de lungi (40 pagini? cam p-acolo) şi nu prea reuşeşte să stea trează până la sfârşitul lor; motiv pentru care trebuiesc reluate periodic. Degeaba însă, că tot nu le apucă finalul :).

Apropo, pentru cei care au acces la seria asta, eu unul o recomand cu două mâini. E demenţială Junie B., are un limbaj şi-o atitudine super-faine; nu mă miră că-i pe lista de cărţi interzise (banned) (poziţia 71). (Bine, lista aia e de fapt cea din care cred c-o să mă inspir de-acu-nainte, dat fiind că Harry Potter tronează în vârful ei, şi mai văd şi To Kill a Mockinbird şi Hucleberry Finn p-acolo... deci da, interzise pentru cei bătuţi în cap cu făcăleţu' :D.)


Teodora scrie:
si dupa ce ma expediaza din camera lui, mai rasfoieste singur inca o carte-doua-mai multe;


Asta cred că-i foarte bine; lasă-l să exploreze singur dacă-i curios.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 7:47 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Teodora, la un leapfrog tag te-ai gandit? ala scaneaza si citeste cuvintele separat sau pagina intreaga. Plus suita-ntreaga de zgomote amuzante din cartile respective, e adevarat ca tre' sa cumperi cartile speciale pt leapfrog dar cred ca-i o metoda buna ca asa face legatura intre cuvantul respectiv si pronuntie, cand tine tag-ul in dreptul cuvantului.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 7:56 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
amoga scrie:
Cam aşa şi la noi; de-o vreme seria cu Junie B. Jones e rulată aproape-n fiecare seară. Din păcate, cărţile sunt destul de lungi (40 pagini? cam p-acolo) şi nu prea reuşeşte să stea trează până la sfârşitul lor; motiv pentru care trebuiesc reluate periodic. Degeaba însă, că tot nu le apucă finalul :).

Apropo, pentru cei care au acces la seria asta, eu unul o recomand cu două mâini. E demenţială Junie B., are un limbaj şi-o atitudine super-faine; nu mă miră că-i pe lista de cărţi interzise (banned) (poziţia 71). (Bine, lista aia e de fapt cea din care cred c-o să mă inspir de-acu-nainte, dat fiind că Harry Potter tronează în vârful ei, şi mai văd şi To Kill a Mockinbird şi Hucleberry Finn p-acolo... deci da, interzise pentru cei bătuţi în cap cu făcăleţu' :D.)



Deci iti dai seama ca din cauza ta fac iar cheltuieli ca sa iau de pe amazon Junie, da? :ranjet1:
Si sunt o groaaaaza, o sa iau primul set de 4 carti. Sunt si ilustrate ca nu-mi dau seama?


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 8:37 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Jocelyn scrie:
Deci iti dai seama ca din cauza ta fac iar cheltuieli ca sa iau de pe amazon Junie, da? :ranjet1:
Si sunt o groaaaaza, o sa iau primul set de 4 carti. Sunt si ilustrate ca nu-mi dau seama?


Sunt, dar la modul minimal. Apasă pe „Look Inside” din partea de sus a pozelor de copertă afişate pe amazon.com ca să vezi exact cum arată interiorul cărţilor (inclusiv ilustraţii). Plus că ai ocazia să deguşti (puţin) stilul autoarei.


ps/ (later edit) Şi e Junie B., nu Junie. E bine să nu faci greşeala asta, dacă vrei să nu superi eroina principală... :)

pps/ Deci în zori cumpăr acţiuni la Amazon, aşa să ştiţi :D...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 8:49 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Da, cred ca la de la cazatura mi se trage. Ca la altele dau click pe look inside dar.... :D
Ok, Junie B. :))

p.s. pe una din papusile botezate de Alise o cheama "Vanilia". Doamne feri' sa-i spui altfel :ranjet1:


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:27 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
=))
beiiii, deci io deocamdata incerc sa ma descurc cu ce am

buna ideea cu pusul de nume eroilor sai ;) numai ca ar trebui sa scriu mititel, ca-s playmobil in mare parte :D

cit despre cartile citite.... ha, depinde de moment, monsieur alege singur
si trecem de la povestile clasice (Alba ca Zapada, Cenusareasa et comp) la enciclopedii despre pirati, romani si Evul Mediu, prin benzi desenate sau povestile Castorului, fabulele lui Esop sau La Fontaine, carti noi, carti vechi de cind era taica-sau copil...

uneori am senzatia ca limbajul e poate dificil pentru el, el insista sa citesc si mai plaseaza vreo intrebare pe ici pe colo
"citeste" dupa imagini, adica leaga povestioare in functie de ce vede, descrie uneori cu precizie (detalii pe care eu nu le vad :o adeseori)

(de unde totusi poate si concluzia educatoarei.... care se simtea uimita caci Elouan ii pare a avea un limbaj.... "cult", bon, prin care amesteca cu mare gratie si aiurelile prinse in zbor de la alti copii, etichetele de gen "grosse patate" etc =)) )

printre altele, tre' sa ne apucam de facut "caietul de vacanta"
(la scoala au un caiet "de vie" in care copiii pun, cu ajutorul educatoarei, foi diverse, poze, scriu cuvinte, pentru evenimente importante; in we, noi le completam cu ce ne vine noua, cu ce l-a impresionat pe el, ce i-a placut, ce am facut, indeosebi fotografii, care devin prilej de expresie orala)
si ma gindeam sa-l folosesc cu spor pentru scriere etc
adica pe linga poze, sa mai scrie un cuvint, o data (stapineste bine scrierea cifrelor si numerelor pina pe la 20), sa mai faca un desen, un pochoir...
si-n loc de caiet, sa-l facem pe foi colorate si apoi sa il legam in "carte"

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:49 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Jocelyn scrie:
amoga scrie:
Cam aşa şi la noi; de-o vreme seria cu Junie B. Jones e rulată aproape-n fiecare seară. Din păcate, cărţile sunt destul de lungi (40 pagini? cam p-acolo) şi nu prea reuşeşte să stea trează până la sfârşitul lor; motiv pentru care trebuiesc reluate periodic. Degeaba însă, că tot nu le apucă finalul :).

Apropo, pentru cei care au acces la seria asta, eu unul o recomand cu două mâini. E demenţială Junie B., are un limbaj şi-o atitudine super-faine; nu mă miră că-i pe lista de cărţi interzise (banned) (poziţia 71). (Bine, lista aia e de fapt cea din care cred c-o să mă inspir de-acu-nainte, dat fiind că Harry Potter tronează în vârful ei, şi mai văd şi To Kill a Mockinbird şi Hucleberry Finn p-acolo... deci da, interzise pentru cei bătuţi în cap cu făcăleţu' :D.)



Deci iti dai seama ca din cauza ta fac iar cheltuieli ca sa iau de pe amazon Junie, da? :ranjet1:
Si sunt o groaaaaza, o sa iau primul set de 4 carti. Sunt si ilustrate ca nu-mi dau seama?


am notat si eu :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:49 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
@teodora, cati ani are Elouan?

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:52 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ah, si niste chestii tare faine

aseara scria pe o tablita veleda... prenumele lui, litere etc
la sfirsit, vrea sa scrie "papa", "maman"
ok, PAPA si vrea sa le lege in continuare al doilea cuvint
ii explic eu un pic ce-i cu spatiile intre cuvinte, accepta cu oaresice dificultate, scrie mai incolo MAMAN, dra pune o linie intre cuvinte: "trebuie sa fie legate, papa et maman sint impreuna" :ranjet1:
na, ce sa-i mai spui???

cum descompune el literele cind le scrie
M e un A fara liniuta din mijloc, dupa care devine N, dupa care devine M
P e un I fara punct, apoi devine P
R e un I fara punct, apoi P, apoi devine R
toate se leaga intre ele

Flo, Elouan are patru ani jumate, cinci in octombrie :D
trece in grupa mare :D (si-i tare mindru de asta)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:54 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 3:06 pm
Mesaje: 847
Localitate: Coburg, Germania
uauuu, ce gradinita aveti .... ce multe stie! cate interese are

numai in germania doar se joaca copiii la gradinita? ca al meu n-o venit veci pururi cu fise acasa. sa vedem cum va fi acum din septembrie. banuiesc ca altfel pentru ca e anul prescolar si au ceva activitati separat de restul lumii de doua ori pe saptamana cate o ora.

scuze de offtopic

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 10, 2011 10:58 am        Subiectul mesajului: Re: Lectura, scriere 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
amoga scrie:
.... am folosit literele de la un joc (Bananagrams)

si pe asta l-am notat :D
@jocelyn, la urmatoare runda de buget disponibil te apelez :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România