attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Sâm Apr 20, 2024 11:21 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Feb 10, 2010 12:30 am        Subiectul mesajului: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
una din expresiile lui d :D

azi incercam sa fac oaresce loc pe masa de lego a lui d sa am si eu loc de o farfurie :D si i am aranjat omuletii de lego in sir, omulet, 2 cuie libere, omulet, 2 cuie... apoi, pe randul urmator, de data asta incepand cu 2 cuie libere, omulet... ca sa se vada si cei din al doilea rand cand te uiti din fata.

si dupa ceva timp, gaseste el alti omuleti si i ia si i aranjeaza. pe un al treilea rand, omulet, 2 cuie... ca la cinema

si ma gandeam cat timp as fi putut irosi incercand sa il invat eu tipare, sau sa gasesc momentul sa le introduc in schema :d. asta apropo de patternurile ucăi. (nu ca ar fi fost timp irosit acolo, dar la aia m a dus gandul, la a 'preda' ceva). apoi m am gandit daca are rost sa i explic ca ala e un tipar. de fapt m a dus gandul direct la uca si am apucat sa i zic de tipar si apoi m am gandit. si am lasat o balta :D

noua chiar ne place treaba asta libera. ma, da' ne place rau, ma :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 10, 2010 9:58 am        Subiectul mesajului: Re: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
:)

eu am un pic de furca cu mama pe tema asta
e o tipa isteata si imi da foarte mult credit, dar insista ca trebuie sa "inveti" copilul si pe mine ma enerveaza rau chestia asta
vrea sa o invete sa faca "pa", sa zica "bravooo", sa "dea pupic" si tot repertoriu ala gretos in care tre sa se incadreze toti copiii mici.
si eu fac alergie rau la dresajul asta. si vin aici si citesc mamici cu copilasi mari si pot sa respir usurata ca "se poate, ma, se poate"

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 10, 2010 12:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
se poate, cum sa nu se poata. Am avut o perioada cand eram un pic stresata ca David nu stie aia sau ailalta. Pana m-am uitat bine la el si am vazut ce stie, nu ce nu stie.
Si a invatat extrem de multe doar uitandu-se la noi. Chestii din astea esentiale, de viata cotidiana, nu de spectacol (cum sa-si sufle nasul, cum si ce sa arunce la gunoi, cum sa puna la loc anumite lucruri, cum sa scoata si sa puna la loc bateriile la jucarii, cum sa se inveleasca cand ii e frig etc, etc). Daca vreau sa-l invat ceva, chiar si un joc nou, imi da cu tifla imediat si ma lasa sa ma joc singura.

O chestie nostima: de fiecare data cand vrea titi, vine cu o jucarie (orice, de la ursulet la telefonul mobil sau pompita de nas) si o pune intai pe ea, da din gura ca si cum ar manca, apoi se aseaza el comod si isi ia portia.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 11, 2010 8:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
diana scrie:
una din expresiile lui d :D


De unde a scos-o? Din clipul ăla cu „... libere la mare...”? :-)


diana scrie:
si ma gandeam cat timp as fi putut irosi incercand sa il invat eu tipare, sau sa gasesc momentul sa le introduc in schema :d. asta apropo de patternurile ucăi. (nu ca ar fi fost timp irosit acolo, dar la aia m a dus gandul, la a 'preda' ceva). apoi m am gandit daca are rost sa i explic ca ala e un tipar. de fapt m a dus gandul direct la uca si am apucat sa i zic de tipar si apoi m am gandit. si am lasat o balta :D


Eu cred că, de fapt, copiii observă şi singuri diversele forme, tipare, reguli, repetiţii, etc. în lucrurile care-i înconjoară. Noi doar le dăm un nume (tipar, pattern) pe care să-l folosească pentru ele.

diana scrie:
noua chiar ne place treaba asta libera. ma, da' ne place rau, ma :D


E rea... da-i buuună! :-)

În altă ordine de idei... mă gândeam io aşa, cu ochii-n zare, în careva zi: cum naiba îl poate duce pe careva mintea cum c-am sta pe-o „minge” (ceva rotund, Pământul) când tot ceea ce ne-nconjoară e relativ plat? (Stăm la câmpie.) Oricine-a fo' cel care-a avut întâia oară revelaţia, e limpede că-l frământau alte gânduri decât pe mine :-)... Şi-apoi mi-am amitit de ce ziceai tu, Diana, cândva, pe alt fir, cum că ai prefera ca d. să descopere singur şi neîncurcat de nimeni toate chestiile legate de matematică şi nu numai. Well, iaca întrebarea: dacă nimeni niciodată nu i-ar spune că Pământul e rotund, ar descoperi vreodată singur?

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 21, 2010 12:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
scuze, n am raspuns, nu gasesc timp.

eu ii mai tot zic, cand ne alintam: doamne ce frumsel esti, sau ce istet, sau ce... ce mi vine mie atunci, depinde cu ce ma da pe spate :d. si cateodata mi se pare ca i am zis de prea multe ori acelasi lucru, ca sunt prea sarace cuvinetle, caci el mereu vine cu ceva nou care ma lasa masca si nu gasesc cuvinte sa mi exprim tot ce as rvea.

la un mom dat mi a zis mami, e buna mancarea asta. ma, da' buna, ma. si eram :-o ca mi am dat seama atunci, in mom ala, ca asa ii zic eu lui cand nu mai am cuvinte :X de atunci il foloseste intr o veselie :D

cu pamantul rotund e ceva mai greu, in orice carticica de copii gasesti poze cu pamantul rotund, nu mai zic de dragostea lui pt globul pamantesc. deci asta pica ca si descoperire. dar il astept cu explicatiile cand o fi mai mare :D

si desi si eu sunt pentru dat nume unor activitatiidei/chestii :D pe care el le descopera, in mom ala, cu tiparul, m am simtit ..exagerata cumva. a fost doar o chestie de moment, probabil pt ca eu una nu m as fi gandit la asta, sa ii spun ca e un tipar acolo.

hai ca nu stiu daca se intelege ceva, vin cand oi fi mai coerenta :P

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 21, 2010 2:57 pm        Subiectul mesajului: Re: Mă, da' liberă, mă 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
oricum, a-ti imagina toate lucrurile din perspectiva faptului ca pamantul e rotund, chiar daca nu tu ai descoperit asta, iti cere imaginatie faina :). adica de-aia adevarata, care iti umple plamanii de bucurie si chef de a descoperi tot ce-i pe bila aia si pe altele si intre :).

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România