attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:21 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 1:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
despre experienta estetica in raport cu gormitii, care-s "urati" sau "zanele" lui Bendis

l'esperienza estetica

ii prea devreme sa ma pun eu sa le explic cat sunt de urati, frumosi gormitii si "zanele", nu as face altceva decat sa-i fur pe copii

despre urat, frumos, estetica a vorbit Meltzer Donald si daca puteam sa fac ceva atunci puteam, altfel decat sa-i tin deoparte de gormiti, winx-uri

in Fundamentele pedagogiei muzicale (Carlo Delfrati) citeam: insarcinarea educatorului nu e sa sustraga copilului jucaria preferata in masura in care ea reprezinta non valoare ci sa ofere valori prin implicare (adica sa-si ridice fundul de pe scaun si sa cunoasca, prezinte activ viata, nu cum fac io amu) prin oferirea posibilitatilor de cunoastere a lumii nu inainte de a-l ajuta pe copil sa stea bine cu el insusi cu cei care-l inconjoara

gata, am terminat

am inteles, aveam nevoie sa-mi pun in ordine una alta, initial cand am auzit despre comentariile facute de bunica m-am simtit foarte incomod, stiam ca e ok, dar nu aveam inca ordinat nimic in mintea mea, acum am

va multumesc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 3:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Andreina, da excat cartea asta mi-ai imprumutat-o "Un genitore quasi perfetto", BRUNO BETTELHEIM. Citit-o si rascitit-o...

Alina, inteleg...cred ca eu sunt acum mai "pe pozitii" pt ca al meu e mai mic, si vorba ta, n-a dat inca de gradinita. Dupa, banuiesc ca se vor mai schimba lucrurile... nici eu nu-s cu interzicerea de dragul interzicerii, de fapt nu-i interzic, ii spun doar ca mie nu-mi place ceva (violent, agresiv etc) si sper ca sa ma imite, desi de multe ori primesc un : "uita tu... pace" adica lasa ca se uita el ca lui ii place :-S .

Si e impresionant ce povestesti despre David, m-a lasat :o toata imaginatia lui. Dragul :x ...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 4:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Andreina, eu ma simt parinte si nu educator. De aceea parerea mea, este ca cel mai valoros lucru pe care il pot oferi copilului, referitor la preferintele lui este parerea mea sincera si reactia mea autentica.

Responsabilitatea pentru actiunea asta parentala e ceea ce consider eu ca conteaza (recunosc, pentru a o putea exprima am uneori nevoie de timp de gandire, daca de exemplu mi.ar veni cu roboti sau cu zane) Nu as interzice absolut nimic, dar in cazul in care sunt sigura ca imi displac, nu as prelua responsabilitatea de a le cumpara.

Tu stii, Andreina, copiii stiu bine de ce au pofta (si din ce motive chiar nu conteaza) dar nu au capabilitatea sa discearna ce e ok pentru ei. Responsabilitatea asta ne revine noua. Si felul in care o exersam fara a le leza integritatea.

Deci, tre sa dai bani pe Gormitzii aia, atunci decide-te daca e ok pentur tine sa ii cumperi sau nu. Daca e ok, atunci ok. Eu zic ca sunt inutile teoriile pshihologice care sa iti infirme sau sa iti confirme ca nu e mare lucru daca confrunti copilul cu violenta sau nu. Unele teorii iti vor confirma asta si unele iti vor infirma asta. Lumea de afara e plina de gormiti si asa zise zane, important e sa dai copilului un ok AL TAU.

Sa iti dau un exemplu fain de restrictie fara lezarea demnitatii. Nepoata mea de 15 ani e indragostita de Brad Pitt. Sta toata ziua pe net, isi cumpara reviste etc. II stie viata intima din fir a par si se viseaza casatorita cu el, rugandu.se lui Allah (e musulmana) sa o trimita cat mai repede pe Angelina Jolie in paradis.

E. Aceasta nepotica minunata (preferata mea si eu matusa ei preferata) a venit sa doarma la mine peste weekend, ceea ce facem in mod regulat. Bon. Si imi impartaseste mereu cat de mult il iubeste pe Brad Pitt. Am ascultat-o mereu (B.P imi e super indiferent si ca actor, nu ma uit la holywoodisme si asa) In momentul in care m-a intrebat "nu ce dragutz e? tu nu te-ai culca cu el imediat". Am zis NU. Si a ramas paf. Apoi o tornada de intrebari de ce si cum, si cum pot si de ce si cum...

Si am raspuns ca e ok pentur mine ceea ce simte ea, infocarea e e absolut in regula chiar daca BP nu e pe gustul meu. Singurul lucru pe care nu il vreau e sa vina in weekend la mine si sa ne uitam impreuna la nus ce film despre Tibet. A fost dezamagita, dar i-am explicat cu respect ca nu e genul de filme care ma intereseaza si ca imi doresc sa facem ceva impreuna dar nu asta.

Sunt rea? Sa fi cedat si adormit vazandul pe Pitt? Ca imi repugna genul de filme cu barbati mari si sentimente puternice a la holywood. Astea nu erau chestii pe care sa i le spun pentru ca tin de cu totul alta sfera. Dar limita mea e limita mea.

Am decis sa mergem sa innotam. I-a zis apoi in fata maicasii ca mie nu imi place BP dar ca am stiut sa il accept in comparatie cu ma-sa care face mereu ironii la adresa pasiunii ei.

Asta e povestea mea.

Eu nu vad problema in violenta sau nu a Gormitilor alora ci in capabilitatea ta de a decide daca sunt compatibili cu valorile tale. Si pentru decizia asta trebuie sa risti sa ai si un conflict (eh, sa faca Bendis o scena de exemplu). ASTA, responsabilitatea aste e ceea ce ramane copiiilor pe viata si nu maruntisuri daca Spongebob sau nu, daca Disney sau nu, daca Nike sau nu. Ci curajul responsabilitatii, intelegi ce zic?

Si eu vorbesc doar de valorile din casa voastra. Ce se intampla in vizita e super ok, nu cred ca e cazul sa educam lumea.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 7:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Sandra scrie:

Eu nu vad problema in violenta sau nu a Gormitilor alora ci in capabilitatea ta de a decide daca sunt compatibili cu valorile tale. Si pentru decizia asta trebuie sa risti sa ai si un conflict (eh, sa faca Bendis o scena de exemplu). ASTA, responsabilitatea aste e ceea ce ramane copiiilor pe viata si nu maruntisuri daca Spongebob sau nu, daca Disney sau nu, daca Nike sau nu. Ci curajul responsabilitatii, intelegi ce zic?



eu inteleg ce zici tu, doar ca tu nu ai inteles ce ziceam eu
n-am simtit, considerat ca-mi incalc vreo limita permitandu-i sa ia cartea cu winx-uri

acum hai sa-ti povestesc ceva despre mine, eu sunt genul acela de femeie care considera machiajul, cremuitul o mare ruptura

cand eram adolescenta sufeream oarecum fiind inconjurata mai mult de catre fete mult prea cochete pentru gusturile mele

mama imi cumpara rochii, pantofi, aveam dulapurile pline de multe nimicuri pe care altele le visau si io umblam tot cu pantalonii rupti in genunchi sau in fund, cu cizmele de militarie ale unui unchi, cizme mai mari cu vreo 3 numere (ca-mi erau tare comode) si cu camasile lui frete-miu

maica-mea era disperata, eu mai putin

si acum cand am vazut carticica cu toti termenii care-mi par ca ar apartine nu stiu carei stiinte oculte m-am speriat ca nu voi fi capabila sa-i explic cum ii cu fardul, daca se pune inainte sau dupa oricare alta operatie

atat! :D

si tu credeai ca mi-am incalcat vreo limita...
poate pe a mandrului care s-a intors si si-a vazut fata cu lac pe unghii (am gasit unica sticluta de lac din casa, pe care am cumparat-o acum 8 ani; uneori mai am explozii din astea, sa recupar "femeia" din mine)

am gasit-o, Bendis a vazut-o, m-a intrebat ce e, i-am spus ca se da pe unghii si ea mi-a cerut sa o dau
si am dat-o distrandu-ma copios (dupa taica-su a facut spume la gura cand a vazut-o, ah sa nu credeti ca era cu INCI sanatos, acum opt ani mi-era indiferent ce si cum))

deci eu nu vroiam sa risc sa am un conflict cu Bendis nu pentru ca erau winx-urile ci pentru ca as fi preferat sa culeaga vreo carte din biblioteca copiilor pe care chiar sa o gust, sa nu trebuiasca dupa sa vin a deschid topic "care sunt principiile unei fardari corecte?"

deci era o chestie legata de comoditate, cheful de a face nu face ceva, nu neaparat valori
nu-mi plac, dar la altii imi sunt chiar indiferente

cam ca si cu Brad Pitt al tau, nu-ti place tie, dar ti-e egal ca nepoata ta il adora, sa-l adore!
asa si cu fi-mea, poa' sa fie interesata de dom'soarele astea, dar si daca n-o sa am chef sa-i explic cum se pune rujul o sa o trimit la vreo amica care-i pasionata

dar pana cand ii mica si se multumeste oricum doar cu povestile inventate de mine am considerat ca mi-e mai comod sa iau cartea ca dupa sa tzes pe marginea ei

nu la fel de comod mi-ar fi fost daca nu luam cartea si trebuia sa ma ocup sa gestionez o criza, cred ca atunci incepeam sa simt o mare frustrare ca in loc sa ma pierd printre carti trebuie sa o am pe ea in grija, descompusa
atunci mi-as fi incalcat limita, cand plina de frustrarea faceam un efort supraomenesc (sau pe aproape) sa o ascult, cat sa nu o tratez groaznic

deci despre comoditate vorbim, nu limite, valori incalcate
deocamdata e ok

Sandra, asta cu parinte si nu educator nu stiu si nu vreau sa o accept eu pentru mine.
copiii mei nu merg la scoli, la cursuri, daca eu ca parinte nu pot fi educator pana acum nu prea au fost educati
visez la US pentru ei, nu stiu cat o sa se poata, in cazul in care o sa se poata o sa ramana numai cu parintii, deci adio educatori, implicit educatie?

no! nu cred, nu pentru mine, noi
pentru ca eu prin educatie inteleg a permite aducerea la suprafata a naturii, calitatilor copilului, rolul parintelui in masura in care el isi asuma astfel rolul de educator fiind acela sa se dea pe cat posibil (adica sa nu-si incalce limitele) la o parte, sa nu intervina ci doar sa sustina

solutiile in acest caz nu le cautam pentru mine, cautam raspunsuri pentru cineva (soacra), dar aveam nevoie sa mi clarific si eu unele aspecte

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 8:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mancam pepene cu fatuca si ma gandeam ca aceasi reactie as fi avut si daca lua de pe raft o carte despre chimie, fizica, astrologie argumente dupa care nu-i ca-s inebunita
si care dupa mi-ar fi fost asa ca o corvoada sa i le citesc, dar nu pentru ca pentru mine chimia, fizica, astrologia sunt non valori

asa..un alt fapt pentru care chiar nu tin sa le aleg eu lecturile ii faptul ca stiu ca se merge din una in alta, cam ce a abservat Alinutza la david al ei
eu sti, stiam ca nu se ramane la "vreua sa fiu camionist" o viata intreaga, dintr-un interes se naste un altul si nu vreau ca pentru ei biblioteca sa fie locul, spatiul in care eu decid

e prea important pentru mine argumentul biblioteca, dorinta, vointa de-a cunoaste, citii ca sa-mi permit sa li se faca acru de biblioteca locul in care mama devine antipatica

na, ca-s educatoare, in acest sens tin sa ma informez, sa inteleg cum functioneaza, cum se dezvolta, care este adevarata natura a copilului
cat sa-mi permit mie sa ma scutur, sa nu actinez in baza unor prime impulsuri, care nu intotdeauna sunt cele mai potrivite sa permita copiilor mei sa fie ei insusi

adica nah, ma educ, incerc, cat sa le pot permite lor educarea

e autentica si prima mea reactie, impulsiva cand ii spun: "de azi inainte nu te mai joci de-a gormiti si punct" (mi s-a intamplat dupa ce am vazut cum parintii isi luau sistematic copiii din fata lui Felix care mima lupta)
la care Felix imi spune cu lacrimi in ochi:
"daca nu o sa ma joc de-a gormiti L o sa creada ca nu mai sunt prietenul sau"
eh, aici a fost punctul meu
am coborat garda, i-am spus ca vreau sa mergem acasa, i-am cerut sotului sa-mi descarce desenele si m-am uitat la ele, cot la cot cu ei si am chiar prins gust, sunt si eu o gormita, incerc sa fiu una buna

sincera si autentica am fost si intr-o situatie si in cealalta, parcursul mi l-a permis copilul prin credinta pe care o am ca momente de reflexie, intoarcere pot si trebuie sa existe
in acest sens sunt un educator, tin sa fiu, deci am sa caut raspunsuri si in diverse teorii

unii spun ca ma contrazic, eu spun doar ca merg mai departe, cresc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 10:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Sandra scrie:
Tu stii, Andreina, copiii stiu bine de ce au pofta (si din ce motive chiar nu conteaza) dar nu au capabilitatea sa discearna ce e ok pentru ei. Responsabilitatea asta ne revine noua. Si felul in care o exersam fara a le leza integritatea.



in materie de educatie, a lor pentru ei copiii sunt cat se poate de capabili sa discearna ce e ok pentru ei

deci clar ca eu n-am nici responsabilitatea de a-i alege cartile lui Bendis dintr-o incapere in care sunt doar carti considerate pentru copii

ulterior eu pot doar sa-i spun ca nu-s inebunita dupa argumentul cutare, ca pe mine nu ma intereseaza, pentru mine nu e important, dar pot sa inteleg ca pentru ea poate sa fie important

adica in materie de educatie daca au pofta sa citeasca sau sa li se citesca despre Cars (Pixar) apoi Cars e cel mai bun raspuns educativ pentru ei la acel moment dat

dar cu asta e de acord si Juul, eu cel putin asa desprind din cartea sa (Il bambino e competente) cand vorbeste despre responsabilitatea personala a fiilor care sunt responsabili pentru timpul lor liber, sunt responsabili pentru educatia lor, modul de a se imbraca, sunt responsabili pentru practicile lor religioase.

singurul aspect pe care nu-l face clar, e de cand

dar dupa mine cu cat mai devreme cu atat mai bine

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 06, 2009 10:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Sandra scrie:

Eu nu vad problema in violenta sau nu a Gormitilor alora ci in capabilitatea ta de a decide daca sunt compatibili cu valorile tale. Si pentru decizia asta trebuie sa risti sa ai si un conflict (eh, sa faca Bendis o scena de exemplu). ASTA, responsabilitatea aste e ceea ce ramane copiiilor pe viata si nu maruntisuri daca Spongebob sau nu, daca Disney sau nu, daca Nike sau nu. Ci curajul responsabilitatii, intelegi ce zic?

Si eu vorbesc doar de valorile din casa voastra. Ce se intampla in vizita e super ok, nu cred ca e cazul sa educam lumea.


deci valorile mele le-am expus, adica cred in copii, in capacitatea lor de-a alege corect pentru ei, deci clar intra si gormitii in familie

eu am impresia ca tu te gandeai ca eu ma tem de conflicte, le ocolesc ca sa nu-i agresez incalcandu-mi astfel limitele

reusesc si sa ma (de)limitez cand e cazul, dar in acel moment nu era cazul
in acel moment aveam nevoie de sfanta pace ca sa pot sa fiu doar cu mine (nah, egoista :D) si nu m-as fi pus sa creez limite doar ca nu-mi placea (pentru mine) cartea aleasa de Bendis

ah, si Bendis e fantastica, cand creez in respect fata de ea, mine limitele le accepta senina, cand sunt abuziva face scandal...urat :D , iar atunci cu ea tindeam sa fiu doar abuziva

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 10:36 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
"Sa iti dau un exemplu fain de restrictie fara lezarea demnitatii"
Sandra, faptul ca i ai comunicat cca tie nu ti place Brad Pitt etc nu mi se pare deloc o restrictie. Ai fost autentica, ti ai expus parerea. E o chestie absolut normala, si intr o situatie asemanatoare cred ca majoritatea ar fi procedat asa. Dar situatia cu Gormiti cred ca i diferita. E vb despre acceptarea sau nu a unui anumit mod de joaca.
"Sunt rea? Sa fi cedat si adormit vazandul pe Pitt?" Asta mi se pare exagerat, cine ar sugera asa ceva? Nici noi n am inceput dintr o data sa ne extaziem la vederea Gormitilor, sa le comunicam cat de faini, minunati sunt. Doar ca am realizat ca nu i ceva atat de imp, si nu i cazul sa mi exprim dispretul fata de toata nebunia asta comerciala. E doar un joc. Nu m a intrebat daca imi plac Gormiti, cu siguranta i as spune ca nu ma dau in vant dupa ei. Cand imi cere parerea de obicei ii spun "E un joc (etc depinde ce ma intreaba), nu trebuie sa mi placa mie sau altora, daca iti place tie e de ajuns"

"Responsabilitatea pentru actiunea asta parentala e ceea ce consider eu ca conteaza (recunosc, pentru a o putea exprima am uneori nevoie de timp de gandire, daca de exemplu mi.ar veni cu roboti sau cu zane) Nu as interzice absolut nimic, dar in cazul in care sunt sigura ca imi displac, nu as prelua responsabilitatea de a le cumpara. "

Total de acord, eu insa impart lucrurile in 3 categorii, neimportante (nu i fac rau,nu face rau altora, nu mi face mie rau..aici includ jocuri gen gormiti) si cele cu adevarat importante (tin de siguranta lui sau actiunile lui pot afecta pe cei din jur...nu aruncam mizerie pe jos, nu distrugem lucrurile, nu facem rau altora etc) si o categorie ce tine de limitele mele (nu pot accepta sa mananci 5 inghetate pe zi, 2 ciocolate una dupa alta, nu cumparam jucarii in fiecare zi, nu e voie sa bei cola&co si altele in gen, o iau razna daca te vad jucandu te la PC 3, 4 ore pe zi). Cand e vb de categoria 2, 3 sunt autentica si ferma, dar la categ 1 chiar nu cred ca i cazul....mie nu imi plac in mod deosebit, nu ma intereseaza subiectul, dar e ok ca pe tine sa te intereseze, e treaba ta.

Micky, multumim de aprecieri :pupic1:

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 1:24 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Tocmai asta apreciez, Andreina si Alinutza, la toti parintii. Ca suntem atat de diferiti in valori si in scala lor incat asta ne facem sa fim fiecare speciali in felul nostru.
Ultimul "conflict" pe care l-am mediat a fost unul in care taticul baietelului respectiv era convins ca o palma la fund il face pe ala micu (2 ani) sa fie mai tare pentru lumea rea de afara. Domnului respectiv avocat mi-a fost absolut inutil din start sa ii spun ce mi se pare mie "rau" sau "bine" (desi stia foarte bine, ca e interzis de lege sa atingi copii, dar ma rog)

Bun argumentul asta nu a rezolvat nimic, insa ce a functionat a fost apelul la responsabilitatea lui de parinte si la faptul ca nu ajusteasa copilu la fund si simte placere.

Dupa rotita asta, odata deschisa, domnul avocat, un munte de 2 metri tare si solid fizic si psihic, a inceput sa planga.

De ce povestesc asta, pentru ca sunt convinsa ca valorile noastre personale cele mai adanci (si cred eu, si cele mai importante pentru copiii nostri, pentru ca reprezinta comportamentul nostru intuitiv si implicit autentic) nu le putem lua din psihologie, pedagogie, societate sau carti de bucate. Da, ni se pot confirma sau infirma in una din caile astea, dar ce e fundamental in noi e scris deja in memoria noastra afectiva, in corpul nostru. Restul sunt convingeri pe care le putem schimba realtiv usor. Si accesul la ele (la aceste valori fundamentale bazate pe memoria afectiva si fizica) e calea cea mai sigura pentru definirea valorilor aferente.

De asta ziceam, Andreina, ca sunt parinte si nu pedagog. In primul rand parinte care isi cauta accesul la acele "casete" la motivatia actiunilor din punctul asta de vedere. Restul e o intregire mai mult sau mai putin cauzala.

Eu cred ca, in baza asta devenim autentici in comportament. Alfel "invatatul" nu are mare valoare in situatiile in care schimbam partea frontala a creerului cu cea posterioara de reptila (cu care actionam in baza memoriei noastre emotionale si fizica).

Ca la teorii de tot felul in care ne putem ancora motivatiile pentru una sau alta nu ma dau in vant.

Sper sa nu ajung niciodata in situatia ca fetita mea vrea jocuri cu zane si gormiti, ca nu ajung niciodata sa vrea sa aiba un prieten si sa innopteze la el, sper sa nu ajung niciodata sa o vad punkerita cu buzele cu piercing asa cum aveam eu, sper sa nu ajung niciodata sa o aud ca se va muta din casa, sper sa nu o aud nicodata ca se va decide cu cea mai mare forta sa devina maturatoare de strada....Nu nu, astea nu se vor intampla niciodata!!!!

Si ea va ramane mereu fetita mea mica fericita ca se joaca cu micuta ei cartita si cu matzele.

Nu e usor sa fii parinte.

Andreina, multumesc de punctul tau de vedere :imbratisare:

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 3:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
inca n-am inteles, palma aceea parintele i-a dat-o copilului cum? adica a fost rezultanta unei convingeri cum ca-l face mai tare pentru lumea de afara, convingere rezultata dintr-o valoare personala mai adanca care iesea la suprafata lasandu-se purtat de comportamentul sau intuitiv si implicit autentic?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 3:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
uite, ceva ce scriam acum vreo 2 ani

prima palma care i-a fost aplicata lui felix acum cateva luni, in primavara a fost cand a tasnit-o de la parcul de joaca in strada pentru a junge la balta.
nu-l vedeam decat pe el fugind inspre strada si masinile care circulau. l-am prins la 20 de cm inainte de-a pune piciorul in balta prin care treceau masinile. eram disperata, in afara oricarui control si i-au ajuns 2 palmi la fund.
a plans, s-a zbatut, eu mai furioasa, il iau pe sus si-l duc lui taica-sau:
"ia-l! daca nu il nenorocesc eu, alta data sa invete sa fuga in strada"


nu l-am lovit in virtutea unor teorii, ba din contra, convingerile mele nascute din teorii erau ca o palma numai sanatoasa nu e, dar atunci doar atat puteam

a fost purul impuls

sandra, tot ce spui tu se aplica cand parintele a avut sansa sa creasca sanatos, cand s-a deviat natura Omului printr-o educatie incompatibila cu natura acestuia casetele se scriu gresit, de unde si valorile cu toata autenticitatea lor vor fi nesanatoase noului pui de Om, adica copilului parintelui agresat candva

pentru a se rupe un cerc vicios se cere o constiinta superioara nascuta din cunostinta, cunostinta primita din diverse teorii educationale, psihologie, psihanaliza, consultanti, etc, adica prin reflexie si acces la informatie

daca ai sti tu cate astfel de iesiri autentice am avut, noroc cu munca rationala dusa care ma obligau sa incerc rescrierea casetelor

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 3:50 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Andreina scrie:
sandra, tot ce spui tu se aplica cand parintele a avut sansa sa creasca sanatos, cand s-a deviat natura Omului printr-o educatie incompatibila cu natura acestuia casetele se scriu gresit, de unde si valorile cu toata autenticitatea lor vor fi nesanatoase noului pui de Om, adica copilului parintelui agresat candva

pentru a se rupe un cerc vicios se cere o constiinta superioara nascuta din cunostinta, cunostinta primita din diverse teorii educationale, psihologie, psihanaliza, consultanti, etc, adica prin reflexie si acces la informatie

daca ai sti tu cate astfel de iesiri autentice am avut, noroc cu munca rationala dusa care ma obligau sa incerc rescrierea casetelor

Andreina te inteleg si nu sunt 100 % de acord ca ai facut doar munca rationala. Ca cu ratiunea nu poti misca emotiile.

Dar din pacate nu am timp sa scriu mai multe momentan.


Desore avocatul meu iti scriu privat, nu vreau sa starnesc divagatii.

Te pup

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 3:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
mda, nici eu n am inteles exact care a fost pb, oricum, mi se pare cam aiurea sa citesc despre o relatie privata mediator/psiholog pe forum. Parca nu i corect fata de pacientul/persoana respectiva.

poate gresesc, mi se pare insa ca i vb si de prejudecati pe aici

un copil, accesoriat cu tot felul de prostiute Gormiti sau etc, e deja clasificat ca fiind doar un mic consumator semi idiot (low level fata de unul ce prefera doar papusile Steineriane si masinutele de lemn)

iar o tipa in mod clar cocheta, si frumoasa pe deasupra, tb si demonstreze cumva imediat inteligenta fata de una mai nepasatoare la aspecte din astea frivole, daca mai are si ochelari, tunsoare si haine clasice..e clar care i cea inteligenta...(prietena mea cea mai buna din timpul fac facea parte din categoria asta, la prima vedere(blonda, frumoasa, cocheta) toti o incadrau intr o anumita categ...iar ea era cea mai studioasa fata cunoscuta, fac, burse, master, alta fac in germania, doctorat...nimeni n ar fi zis)

am destule preconceptii si eu (imi marturisesc rapid una si imi cer scuze deja..sunt atee si nu inteleg deloc infocarea multora ptr religia x sau y)
Am fost judecata gresit de multe ori, pus etichete doar dupa aspect cateodata(snoaba, cu nasul pe sus etc) asa ca sunt un pic sensibila la anumite nuante care se mai intrevad printre randuri...

Si eu sper multe vis a vis de viitorul piticilor. N as vrea sa fumeze, sa se inscrie in vreo secta, ma rog, mai mult chestii ce tin de siguranta, integritatea, sanatatea lor. Muzica, hainele, eventuale tatuaje, dormitul la prietene , ma preocupa mai putin. Maturator :ranjet1: , ce naiba, macar un tamplar sau pe acolo :) Sotul ii viseaza deja matematicieni de renume mondial, absolventi de Harvard, dus la concerte rock impreuna si tot asa.. 8-}

a, apropo de copiat aiurea curente/moda...

in parculetul pe care l frecventam e la mare pret fotbalul (nu mi place deloc, parerea mea despre fotbalisti..mai bine tac :P )
David, nu l suporta nici el, dar suferea ca toti amicii lui preferau sa se joace fotbal in parc in loc sa se joace altceva...Am suportat privirile miloase ale mamicilor ce l vedeau pe Dav , nemultumit, miorlaind pe langa fusta mea...el cu cine se joaca :( . Vaai, dar de ce nu veniti la clubul de fotbal, sa invete sa joace...Mda (in gandul meu, de ce nu i duceti voi pe ai vostri la un club de sah, preistorie, pe acolo...) . Zac sub muntele de prejudecati si eu :)
Pana la urma, dupa 1 an de zile, David a imbratisat si el pasiunea ptr fotbal. Car zilnic in parc 2 mingi zdravane de fotbal, iar piticii vor sa se imbrace doar in haine de jucator si adidasi (il mai "pacalesc "pe dav..azi suntem jucator de golf, de tenis.... :)
#.-S si suntem doar la inceput

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 4:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Sandra scrie:
Sper sa nu ajung niciodata in situatia ca fetita mea vrea jocuri cu zane si gormiti, ca nu ajung niciodata sa vrea sa aiba un prieten si sa innopteze la el, sper sa nu ajung niciodata sa o vad punkerita cu buzele cu piercing asa cum aveam eu, sper sa nu ajung niciodata sa o aud ca se va muta din casa, sper sa nu o aud nicodata ca se va decide cu cea mai mare forta sa devina maturatoare de strada....Nu nu, astea nu se vor intampla niciodata!!!!

Si ea va ramane mereu fetita mea mica fericita ca se joaca cu micuta ei cartita si cu matzele.



Sandra, si cum ai sa faci??
Ma cam mira vehementa ta :P .... nu e, sau nu vad eu aici "draga mamei, te accept asa cum esti!"?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 07, 2009 4:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Sandra scrie:
Andreina scrie:
sandra, tot ce spui tu se aplica cand parintele a avut sansa sa creasca sanatos, cand s-a deviat natura Omului printr-o educatie incompatibila cu natura acestuia casetele se scriu gresit, de unde si valorile cu toata autenticitatea lor vor fi nesanatoase noului pui de Om, adica copilului parintelui agresat candva

pentru a se rupe un cerc vicios se cere o constiinta superioara nascuta din cunostinta, cunostinta primita din diverse teorii educationale, psihologie, psihanaliza, consultanti, etc, adica prin reflexie si acces la informatie

daca ai sti tu cate astfel de iesiri autentice am avut, noroc cu munca rationala dusa care ma obligau sa incerc rescrierea casetelor

Andreina te inteleg si nu sunt 100 % de acord ca ai facut doar munca rationala. Ca cu ratiunea nu poti misca emotiile.

Nu sunt de acord ca necesitatea reflexiei (a rescrierii casetelor) o au doar cei necrescuti in plus roz. Din experienta stiu (am multe exemple concrete!) cu cat a fost de mare abisul cu atata au iesit oameni faini si diferiti tocmai ca au fost nevoiti sa reflecteze.
Probleme mari intalnesc la cei care cred, casetele copilariei lor au fost excelente tocmai pentru ca au crescut echilibrat.

Rescrierea casetelor nu are nimic care sa dea valoare de bun si rau. E doar natura umana de reflexie zic eu. Si un mod sanatos de a sti cine esti si de unde vii.

E o tema foarte faina, ce ziceti?
Dar din pacate nu am timp sa scriu mai multe momentan.


Desore avocatul meu iti scriu privat, nu vreau sa starnesc divagatii.

Te pup

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România