attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 8:03 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 173 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 02, 2016 2:58 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
Eu am scolarita de 3 ani...e in clasa a II
Teme are din clasa I....putin cantitativ, si le cam face singura fara sa stau langa ea sau cu gura pe ea, nici de verificat nu verific si am anuntat si invatatoarea.
In clasa I imi permiteam si eu sa o duc la una doua activitati extra(o piesa de teatru sau vreo excursie) in timpul scolii.
Avem noroc de o invatatoare care ne spune si le spune ca in viata nu calificativele conteaza.
Are timp zilnic de joaca si alte activitati....

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 08, 2016 10:25 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Uika, ma bucur sa ne reintalnim :)
Uika scrie:
in viata nu calificativele conteaza.
mai, la invatatoarea lui Vlad se vede treaba ca se lupta femeia din greu cu naravul, doar ca nu poate sa scape de o viata de notari, competitie si scoala traditionala. Adica in teorie stie niste chestii, dar efectiv nu poate sa scape de bagaj...
Dau un ex, le-a dat de 2 ori cate o testare, adica le-a dat niste socoteli, niste nebunii, si le-a scris "bine' si "foarte bine" celor care au rezolvat...Lui fii-miu nu i-a scris nimic pt ca la jumatatea exercitiilor s-a plictisit. Dupa care ne-a explicat noua parintilor ca stie ca nu se dau calificative dar cumva trebuia sa-i diferentieze... deci, e varza la partea asta, cum ziceam :)
Partea buna e ca e afectuoasa cu copiii, se vede ca nu are probleme in a se atasa de ei si a-i atasa pe ei de ea. Chiar daca suna bizar, imaginati-va ca are colege cu fata si voce de strepezit dintii... nici vorba sa-ti faca placere sa rezisti mai multe ore zilnic in mediul ala :(
In rest, scoala e fix cum cum era odata...Galagie infioratoare in pauze, prietenie, dragoste, conflicte...oricat de mult as admira homeschoolingul, intr-un oras cum e cel in care locuim si unde parintii se coiesc sa se viziteze reciproc... n-as gasi mediul ala in care fii-miu sa aiba n prieteni cu care sa faca n lucruri.
Ma resemnez cu faptul ca lui V ii place genuine sa mearga la scoala, si incerc sa nu fac o tragedie din multele lucruri naspa care vin la pachet.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 09, 2016 7:39 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
e-alice, invatatoare asta noteaza, ca nu are incotro, o face chiar diferentiat, dar nu face din asta competitie intre copii
spre dezamagirea unor parinti a respins ideea coronitelor si premiilor la final de an
imi spune ca scrisul fetitei mele este cam neingrijit si ca se poate mai bine, aducand ca argument faptul ca mai tarziu nu isi va intelege nici ea scrisul si asta o poate incurca, eu i-am spus de la bun inceput ca nu ii spun Mateutei sa scrie sau cum sa scrie
scoala o cunosc mai mult din perspectiva profesorului, uneori imi doresc sa ma fac invizibila sa asist la o zi de scoala a fetitei mele
stiu ca nu prea iese la joaca afara, in pauze, iar asta ma pune uneori pe ganduri uneori....
la scoala are prietene pe care deja le-a schimbat, si ceva indragosteli cu schimb de biletele :iubire1: .....fumos...m-am topit eu toata (am citit pe ascuns :> :P)
anul acesta a existat si primul "nu vreau sa merg azi la scoala"
invatatoarea e cu bune si mai putin bune, mai mult bune :D , Matea o indrageste mult

e-alice, cele mai multe invatatoare se confrunta prima data cu clasa pregatitoare in aceasta formula si le este foarte greu...
si, da, desi cunosc scoala romaneasca, in acest moment pentru noi este varianta optima....si sper ca se va lipi de copiii mei si ceea ce facem si invatam pentru viata din afara scolii
de 3 ani si eu in sistem, inca ma lovesc de chestii de neinteles (cum ar fi teorema celor 3 perpendiculare sau verbele copulative) si ma intristez
dar sunt si lucruri faine :imbratisare:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 23, 2016 11:54 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Vad ca nimeni nu e prea happy cu scoala. La noi e tragedie! Din trei care merg la scoală, trei o urăsc.
Pentru Teo a fost frumos pana la gimnaziu. Apoi s-a rupt filmul. Mai are putin si da bacalaureatul.Scapa.
Filo e in clasa a IV-a. A devenit foarte reaponsabila, dar are o invatatoare extraordinara. Aceeasi ca a Teodorei. Noroc ca ea se protejează - nu merg la concurs! Nu citesc prostia asta! Nu inteleg, nu citesc! La ce folosește asta? In schimb a citit Pippi Sosetica de patru ori. A început sa fie cocheta. Creste. E creativa si onesta cu ea insasi si ma doare sa mă si gândesc la ce urmează.
Matei uraste cu tot sufletul scoala. Nu ii place sa scrie. Si scrie mult in clasa. Ceva si acasa. Ii repugna si ideea de tema, si temele in sine. Si invatatoarea e tare limitata. Nu stie ce sa facă cu el pentru ca ii spune in gura mare ca el uraste scoala. Ca el nu va scrie continutul.problemei la mate doar rezolvarea. Ea e deranjata ca si altui il imita si nu stie cum sa rwactioneze- Sa le dai mai putin nu te-ai gândit? îmi vine sa ii zic. Ii plac colegii si o place si pe doamna ca nu tipa ca altele, ca la ei copiii nu se bat între ei ca altui din celelalte clase. Iar eu mă gândesc serios la HS...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 25, 2016 11:58 pm        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Emi iti inteleg tare bine framantarile. In acelasi timp, ma gandesc ca te poti incuraja putin gandindu-te ca ai crescut si cresti copii creativi si onesti. Copii care au curajul sa spuna nu, nu-mi place. Nu stiu voi cum ati crescut dar eu cand eram in scoala nu-mi aduc aminte sa-mi fi fost permis sa spun ca scoala e de kkt din cauza aia si aia. Scoala..era si atat. Tu chiar daca nu faci HS, esti acolo sa-ti asculti copiii, sa le permiti sa se planga, sa completezi lucrurile importante pe care le "scapa" scoala in goana ei dupa teorema celor 3 perpendiculare si verbele copulative :D bravo Uika :) , sa temperezi invatatoarea zeloasa, tu esti acolo unde trebuie. Toata a copiilor tai :x

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 26, 2016 12:07 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Mi-e lene sa mai fac poza, dar va povestesc o faza haioasa cu creativul de fii-miu mare. In manualul lor, foarte prietenos si fain de altfel, din loc in loc copiii fac ceva exercitii iar d-na incercuieste pe margine zambirici mai veseli, mai putin veseli si foarte putin veseli. Ce sa vezi, zapacitul de Vlad si-a incercuit frumos toate fetele zambitoare, sa stie o treaba. :)) Iubesc copchilul asta "self examinator."

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 26, 2016 9:46 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Lui David ii place oarecum. E ok cu matematica, cu scrierea si cititul. nu cat ar vrea invatatorul, dar e ok.
cam face varza dictarile dar, cum e la CP nici nu insist asupra lor.
Nu-i place, totusi, cand e pus sa se afirme sau cand sunt activitati in care trebuie sa faca singur cate ceva, in fata clasei. De exemplu, nu-i place muzica, pentru ca-l pune sa cante singur, acompaniat de invatator la pian.
In rest, e bine. Ii plac colegii, s-a adaptat cum nu speram la schimbarea de scoala.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 27, 2016 9:48 am        Subiectul mesajului: Re: La scoala 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
“ I cannot go to school today" Said little Peggy Ann McKay. "I have the measles and the mumps, A gash, a rash and purple bumps. My mouth is wet, my throat is dry. I'm going blind in my right eye. My tonsils are as big as rocks, I've counted sixteen chicken pox. And there's one more - that's seventeen, And don't you think my face looks green? My leg is cut, my eyes are blue, It might be the instamatic flu. I cough and sneeze and gasp and choke, I'm sure that my left leg is broke. My hip hurts when I move my chin, My belly button's caving in. My back is wrenched, my ankle's sprained, My 'pendix pains each time it rains. My toes are cold, my toes are numb, I have a sliver in my thumb. My neck is stiff, my voice is weak, I hardly whisper when I speak. My tongue is filling up my mouth, I think my hair is falling out. My elbow's bent, my spine ain't straight, My temperature is one-o-eight. My brain is shrunk, I cannot hear, There's a hole inside my ear. I have a hangnail, and my heart is ... What? What's that? What's that you say? You say today is .............. Saturday? G'bye, I'm going out to play! (less) ”
― Shel Silverstein

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 173 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România