attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 8:06 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 8:12 pm        Subiectul mesajului: Treziri noaptea 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Haideti sa va povestesc cum e la noi: cand am venit cu Alla acasa, am culcat-o in patut, in camera ei (nici prin gand nu-mi trecea pe atunci ca se poate face si altfel); poate ca daca ar fi protestat mi-ar fi trecut prin cap sa o iau cu noi, dar a dormit foarte bine inca din prima noapte (de fapt a dormit foarte bine din maternitate, cu doar o trezire pe noapte). Si-a tinut-o asa, marindu-si treptat perioada de somn; pe la 2 luni dormea de la 10 la 6-7 fara pauza. Candva pe la sase saptamani am dormit cateva nopti cu ea in pat (probabil era la puseul de crestere, ca tare greu adormea seara, atunci am avut cateva alaptaturi de 2-4 ore, de aceea am si luat-o, ca sa ma pot odihni si eu). Mi s-a parut atunci ca doarme foarte agitat cu noi in pat. Dupa alea cateva nopti am dus-o inapoi in camera ei si si-a revenit fain cu somnul. Pentru ca ma trezeam de multe ori pe noapte sa merg sa vad cum doarme ne-am mutat cu dormitul la ea in camera; au fost cateva nopti agitate pentru noi, ca ne miscam tare cu grija sa nu cumva sa scartaie patul prea tare; n-am apucat sa ne adaptam ca am racit amandoi rau de tot si ne-am dus din nou la noi in camera. Dupa ce ne-am facut bine am inceput sa ne gandim sa o luam cu noi in pat, lucru pe care-l facem de cateva nopti. Atata doar ca de cand dormim cu ea mi se pare ca iarasi doarme agitat. Mai mult, a inceput sa se trezeasca din nou noaptea, cateodata de doua ori (nu s-a mai trezit inainte de 7-8 de vreo luna jumate); si-s treziri planse, incepe sa planga in somn si plange pana-i treaza de tot :(. Si dureaza si mult, cand se trezeste sta treaza in jur de o ora (asta asa a fost de la inceput, pentru ca dureaza tare alaptatul la noi). Eu-s tare sensibiloasa cu somnul (e ok si daca dorm putin, cheia e sa nu fiu trezita, atunci is tare dificila:( ); in plus, plansul ala imi blocheaza de tot creierul si parca o iau razna :(
No, m-am cam lungit; ideea e ca as vrea sa stiu, exista vreo legatura intre dormitul nostru cu ea si trezirile ei? S-a obisnuit singura si nu ne vrea cu ea? :(

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 8:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mai intai as vrea sa stiu ceva
cum s-a nascut? iar la maternitate cum era cu somnul? adica ai avut-o langa tine, nu ai avut-o...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 8:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
S-a nascut normal, fara anestezie, cu circulara de cordon :( A stat tot timpul cu noi in camera, mai putin prima noapte. Urmatoarele nopti la maternitate le-a dormit cu noi in camera (nu in pat), cu cate o trezire pe noapte.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 8:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
allamarine scrie:
A stat tot timpul cu noi in camera, mai putin prima noapte.

stii ce a facut, daca a dormit, cum a dormit acea prima noapte?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 26, 2008 8:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Eu m-am dus de doua ori in timpul noptii s-o vad si dormea; nu stiu insa daca s-a trezit sau nu...ca de adus la mancat nu mi-au adus-o; am terminat de-i dat papa pe la 11 seara si am primit-o inapoi in camera dimineata pe la 6 cred (atunci i-am dat sa suga). In a doua noapte am trezit-o eu pe la 4 ca mi se parea ca a trecut prea mult timp de la ultima masa :oops: In primele zile trezirea de noapte dura in jur de doua ore, cu schimbat si papa.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 12:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu sincer nu inteleg care e problema. Daca fata doarme bine la ea in pat de ce sa n-o lasi acolo?
nu prea pricep...ideea e sa fiti fericiti si odihniti.
exista copii mai independenti, nu vad in asta nimica rau.
dica eu vad co-spleeping ca pe o necesitate a ambelor parti, si sincer, mai ales a parintilor :D
Dar parintii trebuie sa respecte copilul, daca ea se odihneste bine la ea in pat, nu ai de ce sa te simti ciudat .

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 9:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Pai nu ma prea simt odihnita si fericita daca copilul meu nu poate dormi cu mine :(
Cred ca acuma-s intr-o perioada in care incerc sa supracompensez ce n-am facut pana acum; si ma gandesc daca n-am esuat pe undeva pe parcurs; si daca da, cum stiu exact unde si cum repar?

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
mi se pare exagerat sa crezi ca ai esuat in vreun fel doar pentru ca fetita ta se odihneste mai bine singura.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2008 5:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
Karo a dormit prost in patut, in final se trezea din 15 in 15 min, si de aceea am luat-o cu mine; daca dormea bine in patut, n-o luam si nici nu-mi faceam griji
regret ca nici nu mi-a trecut prin cap s-o culc cu mine dupa ce am nascut-o, ea este foarte atasata si eu habar n-aveam cum ce se mananca maternitatea, dar daca Alla se simte bine singura si eu zic sa compensezi cu altceva :D

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2008 5:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
sasha a dormit singur in patut. adormea la san si il puneam in patut. cand se foia eram langa el. intre 2 si 3 luni a inceput sa se trezeasca din ce in ce mai spre dimineata. nu plangea. il simteam cand se trezea si eram acolo.
numar pe degete noptile in care s-a trezit din cauza a ceva, de obicei mucisori. acum, de cand e mai mare, ma striga si sunt langa el intr-o fractiune de secunda. cand ma solicita sa stau cu el stau. cand adoarme ma retrag. daca adorm si eu intr-o ora, cu ochii inchisi imi sopteste "du-te mami". de cate ori a dormit cu mine, in concediu, observam ca are nevoie de spatiu: cum ma apropiam de el cum se foia. singura persoana cu care nu refuza sa doarma este verisoara lui de 10 ani pe care o adora. bine, se adora reciproc.

mi-ar fi placut sa doarma cu mine acum. dar daca atunci cand s-a nascut stiam ca e bine sa doarma singur asa s-a obisnuit.
precizez ca a fost acceptat acest mod natural, fara constrangeri, NICIODATA nu l-am lasat sa planga, niciodata nu s-a trezit noaptea si sa nu fiu langa el imediat, intotdeauna am raspuns prezent la solicitarile lui.
deci, e ok daca s-a obisnuit natural, simplu, fara sa fie constransa, obligata sa doarma singura.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2008 6:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
allamarine, la noi e oarecum la fel
adica Elouan dintotdeauna s-a simtit foarte bine in patul lui, in camera lui , iar cu noi a dormit foarte agitat
exceptie facind noptile la maternitate si citeva nopti si zile acasa
si pina la un asemenea punct, incit acum nu mai doarme nicidecum cu noi....si ca si tie, asta imi creeaza uneori o oarecare frustrare, atit de mult mi-as dori sa il pot tine iar adormit in brate, linga mine, sa ii respir inocenta si linistea
dar cind stiu ca se chinuie mai bine de o ora sa adoarma si adoarme chinuit, agitat (am mai incercat din cind in cind)....mai bine las balta
ma consolez cu ideea ca oricum inca adoarme in bratele mele, desi in camera lui, pe fotoliu...si atunci, seara, prelungesc acest moment de pace inainte de a-l aseza in pat
si apoi...ce sa spun? dintr-un punct de vedere egoist, ma multumeste oarecum situatia
caci de exemplu el se culca seara foarte devreme, eu mai am si altele de facut, nu ma pot culca la 19h30-20h; dimineata, am nevoie de citeva minute doar ale mele ca sa ma pot trezi bine si intr-o oarecare forma; si apoi, dormind cu el, stiu bine ca nu prea as dormi.....as sta sa il privesc, sa ii ascult fiecare respiratie, sa ii urmaresc fiecare intoarcere si ca nu as putea sa il las in patul nostru singur, pentru a-l regasi apoi (s-ar trezi sau mi-ar fi teama)
iti inteleg frustrarea
si nu cred ca ai gresit undeva sau ca ai ceva de compensat
pur si simplu sint bebelusi/copii care se adapteaza usor acestei singuratati nocturne, carora le place spatiul de care dispun doar ei, o oarecare independenta
(desi la noi se cam complica lucrurile acum, caci am impresia ca incepe sa ii fie teama de intuneric, viseaza urit uneori...)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 02, 2008 5:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu stiam unde sa-l pun....
Sleep: what is normal at six months?


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 31, 2009 11:31 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 29, 2008 11:14 am
Mesaje: 212
Andreina scrie:
mai intai as vrea sa stiu ceva
cum s-a nascut? iar la maternitate cum era cu somnul? adica ai avut-o langa tine, nu ai avut-o...


Andreina, eu am nascut cu cezariana, motiv pentru care Alex a dormit prima noapte in alta camera. A plans mult mult saracutul... il auzeam din salonul meu... :tristuc:

Crezi ca exista o legatura intre asta si trezirile de noapte?

Alla, scuze ca devize putin de la subiectul tau. :imbratisare:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 31, 2009 2:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Anca, amandoi copiii mei s-au nascut prin cezariana, au stat despartiti de mine prima noapte, etc etc.
Sofia n-a dormit, Gh a dormit.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România