attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:43 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Oct 03, 2008 10:55 pm        Subiectul mesajului: nu reusesc sa-l "citesc" 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 04, 2008 8:38 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
am inceput eu cu entuziasm si fara stres, acum vreo luna. l-am lasat fara pampers peste zi intii sa vad cam cit si cam cum face. nu m-am agitat nici sa-l tin, nici sa-l prind, pur si simplu am incercat sa observ.
si dup-o luna tot acolo sunt...
cu kk e simplu, il vedeam si inainte, cind facea in scutec, dar pish... nu vad absolut nimic! in afara de faptul ca face invariabil cind se trezeste din somn, niciodata n-am reusit sa descopar decit ca se uita la mine cind se uda. dar cum se uita la mine si in multe alte ocazii, mi se pare mie in acelasi fel, nu mai stiu ce sa fac.
nu ma deranjeaza ca-l schimb de 15 ori pe zi, oricum motivul pentru care m-am apucat de EC era ca nu voiam sa-i mai pun scutec, nu sa-l invat la oala (a facut la 6 sapt o infectie urinara urita, dupa investigatii peste investigatii dr care l-a avut in grija mi-a zis ca "e adevarat ca baietii fac infectii urinare pe tract malformat, dar de cind cu pampersii am vazut destul de dese si pe tract normal". iar eu ca desteapta ma consolasem cu ideea ca n-am decit sa-l schimb la fiecare ora de pampers pina sta in fund sa-l pun pe oala, ca bunica)
dar ma gindesc ca fac eu ceva gresit, nu stiu, nu-s destul de atenta, sau el nu mai da semne deja...
singura semnalizare pe care am observat-o la pish e ca s-a speriat la inceput cind facea in chilotei(alta distractie, sa gasesti chilotei pentru copil de 4-5 luni!), ca avea jet puternic si trecea dincolo :>
in rest nimic...
ma consolez ca il schimb ca in epoca ante-pampers pina cind capata control neurologic sau credeti ca mai am vreo sansa sa prind si eu ceva inainte de doi ani?


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 03, 2008 11:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
farah, dar are vreun raspuns de la tine cand face pishu? care?

iar cu chilotii nu te preocupa, iti trimit eu cam tot ce mi-au ramas de la ei, daca vrei

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 04, 2008 8:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Sep 04, 2008 8:38 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
la inceput faceam doar "ai facut, hai sa ne schimbam".
am trecut la un zimbet larg si "tzshhh" cind face, dar asta intotdeauna in a doua jumate, cind il vad ca se uda, ca inainte nu ma prind. iar el ride inapoi.
acu de vreo sapt am inceput sa adaug la asta si niste incurajari, dar nu ma simt prea in largul meu facind-o.
acilea sa fie problema?

cu chilotii am rezolvat-o, adica i-am luat de doi ani, i-am spalat, au intrat la apa, la cit e fi-miu de haplea nu cred ca-l mai incap la anul. si nu zisesi ca mai faci unul?


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 06, 2008 10:52 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
farah, mai lasa-i timp...si observa-l cu atentie si rabdare...sunt sigura ca va aparea ceva pana la urma...Tudor, inainte cu cateva secunde, se opreste din orice ar face, se uita in ochii mei ca si cand ar vrea sa se concentreze pe ceva si face... de cand poate sta in picioare face numai din picioare...


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 06, 2008 11:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
mai oameni, caaaaaaaaaat timp au copiii?
farah, foloseste si timing-ul: pune-l daca ai unde si dupa fiecare trezire: cum il vezi cum ii vorbesti: ei nu dau drumul imediat daca spera cat de putin ca-l duci undeva sa faca, trage jos 'lonii si tine-l..la chiuveta, olita, lighean.. am mai zis

mai vb

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 10, 2008 8:49 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Sep 04, 2008 8:38 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
am mai citit un pic, am mai analizat un pic si-am ajuns la:
eu n-am absolut nici un stres legat de cit "prind" si cit ratez, poate si de-asta nici el nu se deranjeaza.
noaptea, pina ne vor da drumul la caldura, o sa stea cu pampers, pentru ca mi-e teama, in conditiile in care face de 3-4 ori pe noapte si cosleepingul pare mai mult sa-l agite, e greu sa-l urmaresc; poate si asta l-o confuza nitel.
am renuntat la orice incurajari, revenit la zimbet si tzshhh.
il pun evident la kk si de cite ori se trezeste, asta nu-i o problema, eu ma refeream la celelalte momente de peste zi cind nu-l ghicesc.
am reusit, nu stiu cum, sa prind un pish peste zi. intreg. dar nu stiu daca poate fi trecut la capitolul progres, ca s-ar putea sa fie doar o nimereala, l-am pus pe olita ca mi se parea ca a trecut mult timp de cind nu mai facuse. si isi gasise el de joaca cu pantalonii, nu m-am indurat sa i-o stric, si surpriza, da drumul si la pish!
acu' om vedea. deja a inceput sa mi se para fun toata treaba. oricum eram relaxata, dar de cind am luat-o ca pe o ocazie sa-l cunosc mai bine pe puiul de om e si mai fara stres.

uite sa mai intreb, ca la asta inca n-am gasit raspuns. eu nu prea l-am pus pe olita, sa nu-i fie incomod si in timp sa ajunga s-o asocieze cu ceva negativ si sa se tina la olita, il tin deasupra ei(ca iese jumate din jumatea pe care-o prind pe linga, alta distractie). sa ma mai agit sau sa-l pun pur si simplu pe olita fara sa-mi mai fac griji?
merci de raspunsuri. si gazzella, am omis ca nesimtita, saru'mina de oferta, dar rezolvasem cu chilotii deja.scuze, please!


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 10, 2008 9:27 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
farah, de mult trebuia sa-ti raspund, dar eu is cu ochii pe ceas si imediat in suna :D

un raspuns ca tu l-ai inteles ca el avertizeaza trebuie sa aiba de la tine
asta e sensul EC-ului
el avertizeaza si tu trebuie sa-i dai confirmarea ca ai prins semnalul sau
deci n-am in vedere laudele acelea sterile, adica faci pe mamica buna asteptand sa-si modifice comportamentul
tu doar preiei daca e cazul un mesaj de la el si-i dai confirmarea ca l-ai primit
nimic mai mult
ca la posta cand ridici o recomandata :D
deci incurajarea o gaseste prin insusi acea confirmare avuta

acum intreb ca nu stiu ce si cum, dar ce ai citit despre Ec ca sa stiu cum sa ma raportez tie.... :>

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 10, 2008 3:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Sep 04, 2008 8:38 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
deci m-am prins in sfirsit care-i problema mea. nu numai ca nu vad avertizarea lui, dar imi dau seama ca de fapt n-as sti sa i-o confirm. cum se face de fapt asta? imi dau seama ca zimbetul meu si sunetul ala pe care i-l fac e confirmarea ca am vazut si accept ca face(nu stiu daca reiese corect ce vreau sa zic), nu ca i-am primit mesajul si l-am inteles. si-atit.
asadar, cum ii fac confirmarea?
ce-am citit... pai ce scrie pe ap.com, pe-aici, discutiile pe diverse forumuri privind aspectul, vreo 2 grupuri yahoo, diaper free, cam asta.
eu chiar ziceam c-am priceput ideea, dar se pare ca m-am relaxat atit de mult pe "fara pampers" ca mi-a scapat o parte esentiala [emoticon c-o palma mare peste orgoliul meu de fata desteapta] :D


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 20, 2008 1:31 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Farah, pune-l daca vrea..si nu-l pune daca nu vrea :)
Cand crezi tu ca trebe, mesaj/nemesaj pune-l undeva... in timp te prinzi si unde-i convine, te prinzi si de mesaje - care oricum se mai schimba - se prinde si el ca vrei sa "comunici"
Vezi, ca se schimba si locul preferat: o vreme poate fi olita, alta vreme cada de baie, alte dati se poate face in picioare pe wc-ul :D totu-i sa va distrati ;)

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 19, 2009 2:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
io nu stiu daca am luat-o bine
o citeam pe farah mai sus ca a rezistat o luna de pishuri anapoda.. imi vine sa zic ca eu n-as putea, dar ma abtin :ranjet1: ca pt astea 4 zile de E.C., pt concentrarea mea maxima din zilele astea, spalarea de (multi) chiloti intre reprize de pish, mopaiala dupa mopaiala, etc.. numai pt astea nu m-as mai intoarce la pampersi.
in fine, ideea e ca sunt nesigura pe o treaba; ioana face pish de zeci de ori pe zi, pt ca nu are inca autocontrol colo`shea
si mi-am dat seama ca ar face de cate ori as face si eu, daca nu m-as abtine sa mi se umple vezica
deci cat ar fi un tzarr
si mi-e clar ca ne nimerim la treaba asta, ca asta e ceasul nostru. atunci o duc la olita si wc-ul meu vis-a-vis
problema eeeee, caaa, tot asa zic si eu, ca n-o citesc (cand urineaza); practic ce fac eu se cheama timing, e nimereala, potrivire, in fine, orice altceva dar nu comunicare. mi-am dat seama de asta si am zis sa continui pana se prinde ea ca olita-i pt pish si kk, si ca in timp imi va comunica faptul ca nu doreste sa faca in chiloti
deci nu stiu daca procedez bine.. cu toate astea, cei mai multi pishi ii face la olita.
ca inainte de pish, deocamdata, nu face nimic deosebit. adica nu arata nimic. ba uneori nici nu se opreste din activitate si de cele mai multe ori elimina cand e la san sau cand mananca. si se mai intampla si sa urineze la distanta de 3-5 minute in cantitate mare.. atunci cin` s-o mai ghiceasca?


aaa, si mai e o cheste; noaptea, la trezire, e pregatita sa faca pish dar nu vrea pe olita. iar din brate nu face. in cada rece ar fi nasol s-o pun, nasol pt trup`shorul ei incalzit, somnoros..
ma gandesc ca o deranjeaza ca mergem in baie, cand ei i-e cald si bine in pat, la sanul meu.
sa iau o olita pt noapte, in dormitor si sa aprind o lumina difuza?

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 19, 2009 2:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789

apropo, unde citesc si eu experientele mamicilor care au facut e.c. cu bebi sub 1 an?

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 19, 2009 3:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
am inteles ca ce am scris eu ai citit, nu?

touchy, eu sa mai am unul amu l-as lasa simplu fara pampersi, doar cu chiloti si fara teama, fara sperante
n-as numara nimic, nici pierderi nici rezultate
si ar veni asa firesc....ca pot

Citat:
in cada rece ar fi nasol s-o pun, nasol pt trup`shorul ei incalzit, somnoros..


de ce s-o pui in cada rece sau oriune in afara bratelor tale?
la varsta ei si somnoroasa fiind e traumatizant
las-o in bratele tale deasupra chivetei, vanii si asteapta

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 19, 2009 8:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
touchy, despre pishu noaptea
amandoi pruncii dupa 6-7 luni (7 luni Felix, 6 luni Bendis) am observat ca nu urinau noaptea* (poate observam mai iute de-i lasam fara pampersi noaptea mai devreme)
dupa mine a nu urina noaptea merge mana in mana cu (auto)diversificarea
in diversificare copilul isi pierde masura (ma gandesc ca singura consecinta logica a faptului ca unui copil ii este infundat biberonul cu ceai in gura la fiecare marait duce la urinari masive noaptea)
ai mei erau alaptati la cerere, n-au avut biberon niciodata si de vroiau apa apoi o beau din cana - cana fara nici un sistem de protectie anticadere a apei (sau cum i-o zice)
sau din sticla sticla, fara sisteme speciale "pentru copii"
in paranteza fie spus, mie toate sistemele "pentru copii" imi par fix obiecte de handicapat pruncii
asa ca nu s-au inghesuit in veci sa bea in nestire, beau hapt atat cat simtea sa bea, impinsi de sete fiind, mai putin de mine
e valabil cu supicile oferite "uite avionul, nu-i avionul!" :D
inca un aspect care le-a rezultat util, n-au carii de la apa indulcita, sucuri, etc

*am avut si unele exceptii, nu stiu cat de semnificative....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 19, 2009 8:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
uite, despre Felix
http://www.parinti.com/modules.php?name ... pic&t=7815

http://www.parinti.com/modules.php?name ... 1396395fe1

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 20, 2009 1:11 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
Nici Matteo n-a facut noaptea pipi, nu-mi mai amintesc exact, dar si eu l-am lasat fara pampers in somn (asa am inceput eu EC.... si cu asta am ramas fooarte mult timp 8-} ) inainte de 1 an.
Exceptii au fost, e adevarat, cand a invatat sa bea din cana singur si atunci cateva zile a baut de dragul bautului, prea mult adica si noaptea a udat patul.... si au mai fost seri in care manca pepene vara trecuta si la fel, i se umplea vezica excesiv peste noapte si atunci nu stia sa se tina si sa ceara.

Insaaaa..... eu am folosit foarte mult timp paturici absorbante de vara trecuta si pana acum in februarie, caci imediat ce facea ochi domnisorul se ridica in fund si primul lucru: facea pipi!! Dar al meu n-a acceptat olita decat pt perioade f scurte, reductorul la fel (eventual pt kk) pana anul asta in februarie cand s-a decis singur ca nu mai vrea pampers (afara, cu asta mai eram de vreo jumate de an). In rest, la greu pe el si pe jos... luni de zile, indiferent de anotimp, il schimbam de 5-6 ori pe zi, o intreaga bataie de cap, ca in 2 zile mi se terminau pantalonasii si nu apucam sa-i usuc.
Am gresit eu ceva, nici acum nu stiu exact ce si Matteo a refuzat orice cooperare pana tarziu, pe la 2 ani si 3 luni. Deci am stat in spatele lui sa-l schimb si sa spal pe jos mai mult de un an...
In fine, acum am trecut peste asta, face singur si acasa si in parc, unde-l apuca :P .

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România