attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:36 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 8:06 am        Subiectul mesajului: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Deci Alise a inceput sa manifeste un interes vizibil fata de momentul in care ma duc eu la toaleta :> ea vine mereu dupa mine si eu una nu i-am inchis usa-n nas ca sa inceapa sa tipe. Ea m-a observat si a luat imediat hartie igienica ca sa ma stearga si ea :ranjet1: si apoi s-a sters pe ea, peste pantaloni, bineinteles.
Consider ca, dat fiind interesul ei pt wc, as putea s-o asez direct pe reductor explicandu-i ce se intampla acolo? Eu am comandat si olita si reductor dar sincer ea e interesata de wc, nu stiu daca ar pricepe ceva cu olita.
Suna aiurea rau ce am povestit? :D


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 8:35 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu, suna normal
adica mi se pare normal sa fie curiosi sa inteleaga, sa-si construiasca competente si in aceasta sfera
"minunea" s-a intamplat din cauza ca esti "needucata"
cum ti-ai permis sa mergi la baie si sa nu inchizi usa dupa tine? :))
eu i-as cumpara si una si alta, cum de altfel ai facut si sa observi ce prefera ea
ai mei prefera olita amandoi, Bendis parca floseste mai mult reductorul, dar tot olita e de interes principal
si acum ca-i vara eu as incepe s-o las ori in fundul gol ori in chilotei de bumbac


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 8:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Exact asta intentionez si eu sa fac. Saptamana asta imi sosesc obiectele si vom purcede la actiune cu rabdare, in joaca si multe explicatii. Si cat de curand o voi lasa la fundu' gol asa cum ii place teribil sa topaie prin casa.
O singura problema am, pe ea o loveste no.2 fix in timpul mesei, cand e in scaunul de masa. Asa ca nu cred ca e bine s-o deranjez, o sa-i pun scutec, ca doar n-o s-o iau de la masa si pun-te pe olita, cred ca s-ar inhiba si nici n-ar mai manca.

Nu stiu sigur cum sa procedez cand va face prin casa pipi, intai o sterg, sterg si locul/locurile pipilite si apoi o duc la olita/reductor sa-i explic bla bla? Ca nu ma vad luand-o pe sus cu pipilica curgand peste tot ca sa aterizeze pe wc :D

ce idioata ma simt, adica... acu vreo cativa ani, am invatat o fetita de 2 ani sa faca la olita dar la 2 ani era altceva


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 8:47 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
exact aceeasi situatie si la noi, nici nu mai putem intra la baie fara Elouan, cum te apropii de usa, cum alearga repede
am incercat deja o data sa il pun pe wc, a avut o oarecare crispare
olita insa o foloseste singur, o trage prin toata casa, se aseaza cu vreo carte, inca imbracat, inca nu face nimic in ea
si parca deodata nu mai stiu cum sa fac, ce sa fac
il las fara scutec cit pot, se uda tot si vine cu chilotei curati in mina (caci de cele mai multe ori nu prea il vad cind "semnalizeaza")
dar cred ca incepe sa inteleaga ce se petrece, cum se petrece, incerc sa ii explic
insa nu stiu ce as putea face mai departe, ma simt oarecum dezorientata, cu atit mai mult cu cit el e in perpetua miscare, nu il pot prinde nici macar citeva minute
daca vreau eu sa il asez pe olita, nu accepta nicicum (am incercat doar o data) si nici nu as vrea sa il stresez...asa cum primul scutec scos a fost scos de el, asa natural as vrea sa vina totul


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 9:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
dar de cate ori pe zi are un nr2?
in timp, dupa ce intelege care-i situatia cu olita, ai putea sa anticipezi nr2 propunandu-i olita imediat dupa trezire
si o mica sugestie... :> , nu prea i-as explica verbal ce si cum, oricum nu prea insistent
mai degraba as lasa-o sa observe si cu cat nu as interveni cu explicatii cu atat ar putea sa se identifice in interiorul scenei....iar explicatiile le-as da dupa ce as nota ca a reusit sa identifice unele elemente specifice diminetii la baie
chiar, e bine sa punctati asfel ziua
dimineata la baie, dupa olitza mare (a mea :)) , Bendis ii convinsa ca-i olita mare), olitza mica te speli pe dinti, iarasi nu-i propui nimic ci doar astepti sa intinda mana si sa fac scandal dupa pasta :D (atentie, ai mei nu se spala ci-o mananca mai mult, deci vezi de care cumperi)
deci practic purtand-o cu tine peste tot cu "nerusinare", reuseste sa identifice astfel de momente din cotidianul tau, iar restul e o rezultanta fireasca, incearca sa le absoarba in incercarea sa de-a se integra cotidianului tau
bine cand ma refer la purtare nu am in vedere neaparat la "in brate", ci doar sa te urmeze la pas daca are intentia....


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 9:14 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
ah, cu periuta e prietena demult, plange cand totusi se incheie momentul, si ea inghite pasta dar e de bebe si nu pun asa multa. ii place teribil spalatul pe dinti si sper sa o tina si la 7 ani placerea asta

si incearca sa se pieptene singura, iese ceva uimitor :ranjet1:

face nr 2 o data, maxim de 2 ori pe zi, dar fix in timpul mesei, nu dupa trezire, sau imediat dupa masa, cand inca mai e in scaunel. de aceea mi se pare dificil un pic.

am inteles ce mi-ai propus cu explicatiile, o sa vad cum reactioneaza.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 9:18 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Feb 22, 2008 9:49 pm
Mesaje: 461
eu am experienta in eliminare libera :D , adica pe unde apuca. mi-am format unele dexteritati - cum sa faci sa dispara pocinogul intr-un timp f scurt
prin casa il las mult in chilotei de bumbac ori in fundul gol.
nr. 2 il comunica inainte, nr.1 dupa, atunci cand nu-i convine sa se simta ud. dar uneori merge si asa.
deja casa emite "unele" arome, dar nu ma stresez prea tare, caci nu prea avem musafiri ;)
de un lucru sunt multumita - lasandu-l sa-si vada "momentele", a devenit mai constient de sine, de corpul sau producator :ranjet1:
acum e in faza de picturi cu kk. oare o avea ceva talente? :P
si cu spalatul pe dinti este interesant, mai mult sa guste pasta. trebuie sa-i iau una safe, dar cu gust bun. ma cam risc atunci cand incerc sa-i clatesc gura, caci imi prinde degetele intre dinti


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 10:27 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
eu iltin in fundul gol....de obicei face kk dupa ce se trezeste dimineata, dar decateva zile nu isi mai respecta programul..azi l-amlasat un pic in pat la el(_e folosit ca loc de joaca), eu eram la dus si Mihai se grabea la serviciu si a facut kk in pat..am prins finalul...el, tinandu-se de marginea patuluicu o mana si cu corpul aplecat se uita cum ii iese kk....era asa de concentrat...nu l-am intrerupt, l-am lasat sa-si termina treaba......sunt chiar fascinati de productiile lor :D ...
noi folosim olita, mi se pare prea mic ptr.reductor....dimineata il iau cu olita la baie si facem amandoi...


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 1:30 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
si noi avem ambele obiecte, dar raman nefolosite 90% din cazuri
tot e bine, ca inainte ramaneau 100% nefolosite :D

la matteo nu merge treaba cu trezitul si la olita, caci el face pipi exact cand se ridica in fund din pat, adica imediat, de multe ori eu inca nici nu-s treaza :P , pe urma semnalizeaza ca-i ud si el si patul...
kk-ul il mai prind, ca vad cand incepe sa se screama si fuga cu el la baie si daca e chiar urgent, atunci accepta sa fie tinut sau pus pe reductor (daca mai am timp sa asez reductorul), altfel, se opreste si nu mai face, decat mai incolo, prin vre-un colt de casa >:)

eu cred ca la fazele astea e ca mine, emotiv, eu nu reusesc sa fac nr.2 nicaieri decat acasa, n-am facut in viata mea in WC public si daca merg la cineva cateva zile si nu ma "acomodez" cu baia respectiva, risc sa ma constip :plang: . si chiar nu am probleme de gen, insa se blocheaza ceva in capul meu cand vad un WC strain :-S .

deci, Jocelyn, e bine sa le ai pe amandoua, daca nu pt acum, atunci pt mai tarziu va fi folositor reductorul.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 3:03 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
micky_creanga scrie:
si noi avem ambele obiecte, dar raman nefolosite 90% din cazuri
tot e bine, ca inainte ramaneau 100% nefolosite :D

la matteo nu merge treaba cu trezitul si la olita, caci el face pipi exact cand se ridica in fund din pat, adica imediat, de multe ori eu inca nici nu-s treaza :P , pe urma semnalizeaza ca-i ud si el si patul...
kk-ul il mai prind, ca vad cand incepe sa se screama si fuga cu el la baie si daca e chiar urgent, atunci accepta sa fie tinut sau pus pe reductor (daca mai am timp sa asez reductorul), altfel, se opreste si nu mai face, decat mai incolo, prin vre-un colt de casa >:)

eu cred ca la fazele astea e ca mine, emotiv, eu nu reusesc sa fac nr.2 nicaieri decat acasa, n-am facut in viata mea in WC public si daca merg la cineva cateva zile si nu ma "acomodez" cu baia respectiva, risc sa ma constip :plang: . si chiar nu am probleme de gen, insa se blocheaza ceva in capul meu cand vad un WC strain :-S .
deci, Jocelyn, e bine sa le ai pe amandoua, daca nu pt acum, atunci pt mai tarziu va fi folositor reductorul.


asa e sotul meu....si cand mergem in oras, nu poate face la vreun restaurant sau ceva,si vrea acasa...la fel si cu acomodarea...mereu il tachinez cu chestia asta... :D


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 11:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
rocsi, razi tu razi, dar cand am fost la nunta prietenei mele in loc Ovidiu, era casa plina de oameni mereu si aveam impresia ca exact in momentul in care stau eu la baie sigur mai vrea si altcineva, deci cum sa stau pe WC relaxata si sa incep sa fac ceva??
am facut acasa, dupa 3 zile, cu chiu cu vai :plang:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 18, 2008 12:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Si noi am avut ambele obiecte. Pe la 9 luni am inceput cu olita, dar mare succes n-am avut. Dar reductorul l-a preferat si-l prefera si acum, la 4 ani. Are unul acasa si unul la bunici (pe care il cara cu ei cand mai merg cu el la tara). Cam de la varsta de 1 an si 4 luni a inceput sa foloseasca reductorul cu pasiune, si la fel de 'libertina' am fost si eu cu el, l-am lasat in baie cu mine (doar cand era treaba cu tampoanele ma furisam).
Din pacate si el are aceeasi problema cu nr.2, nu face decat acasa. Zilele trecute a fost la tara, a stat vreo 5 zile. Cand a venit acasa, jale mare. Il durea burta, a stat pe wc vreun sfert de ora, mititelul.
Jocelyn, parerea mea e sa te adaptezi situatiei dupa cum simti tu. Pe mine m-a stresat cam tare aceasta etapa, dar mi-am dat seama destul de tarziu ca imi intretin singura starea de nervi si incordare, data viitoare sper sa fiu mai relaxata. :) Relaxare iti doresc si tie!


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 18, 2008 12:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Jocelyn olitza a avut de pe la 8-9 luni pe post de jucarie si atat.A preferat reductorul ca asa ne vedea pe noi (dupa 1 an si...), stand pe wc.
Mie mi-au ramas in cap vorbele lui Flori: "cand accentul e pe comunicare, locul unde face pipi nu mai e asa de important" si ale Claudiei: "comunicarea e mai importanta'.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 18, 2008 2:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Da, aveti dreptate dar ma gandeam sa n-o derutez, prezentandu-i ambele variante dintr-odata :D


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 18, 2008 3:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Tu prezinti, ea alege.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România