attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 5:15 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iul 28, 2008 8:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Deocamdata nu am avut niciun succes :ranjet1:
Ori nu intelege la ce se folosesc chestiile alea, ori se face ca nu intelege, nu imi dau exact seama deocamdata.
Am lasat-o in funduletul gol si cand a inceput sa curga primul pipi s-a speriat, a alunecat si am prins-o din zbor....
Acestea fiind zise, habar n-am care e urmatorul pas.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 28, 2008 9:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
hai ca iti tin companie (daca te incalzeste cu ceva :ranjet1: )
caci si la noi e blocaj total, dupa primele succese neasteptate
fascinat ca stie sa deschida usile dulapului, Elouan nu mai reclama chilotei, ci direct pantalonul pe care il vrea
pe linga asta, vine cu scutecul fluturind in mina....asa ca mai lasa-l fara daca poti #.-S
si reclama insistent, si nici sa nu vada oala, sa nu se vada dezbracat
asa ca stop si astept urmatoarea perioada buna
deocamdata, reintoarcere la casa "bebelus" (cam pe toate planurile :-S )


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 28, 2008 10:09 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
E buna si compania
Tine de vorba daca de cald nu :ranjet1: >:D<


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 28, 2008 10:42 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Jocelyn scrie:
Deocamdata nu am avut niciun succes :ranjet1:
Ori nu intelege la ce se folosesc chestiile alea, ori se face ca nu intelege, nu imi dau exact seama deocamdata.
Am lasat-o in funduletul gol si cand a inceput sa curga primul pipi s-a speriat, a alunecat si am prins-o din zbor....
Acestea fiind zise, habar n-am care e urmatorul pas.

cand, cat de desi o lasi in funduletul gol sau doar cu un chilot?
intreb, pentru ca eu din context inteleg ca doar ocazional
eu as lasa-o toata ziua, chiar si noaptea (aici depinde daca urineaza ea de obicei sau nu)
si e normal sa cada, adica nu stiu..eu is mai spartana de felul meu, consider ca tre' sa si cada copiii asa invata cum sa cada, iar cazaturile astea sunt graduale (bine, piedici nu le puneam :-))
daca de mic cazi frecvent inveti si cum cazi, cum sa amortizezi, cum sa "gandesti" caderea (e ca in practicarea unor arte martiale, unde mai intai se invata caderile)
si asa invata ca e ud si ca pe ud se aluneca :D
cel mult io pe ai mei ii avizam :"atentie ca e ud si se aluneca", restul le apartinea cu tot cu cazaturi
asa au invatat sa fie prudenti, si-au cultivat echilibrul , acum spal pe jos fara sa-mi fac probleme, e exclusiv treaba lor daca aluneca si-n nas (ca de obicei isi fac derdelus pana cand se usuca X-( )
ah..si inca un fapt, cel mai important cred, il privezi pe copil de anumite experiente, menite sa-l ajute sa se cunoasca
el in timp nu se va mai raporta doar lui, senzatiilor, perceptiilor sale ci va face un transfer in mama, va fi conditionat de prezenta acesteia, transferand competente care ar trebui sa fie ale lui, nu mamei (deci un minus)
asa..asta cu cazaturile...acum cu partea despre tine, cat esti tu dispusa sa te impaci cu haosul, pentru ca la inceput e un masacru, pishu oricand si oriunde

eu daca n-as avea covoare pe jos as merge inainte, chiar si cu covoare cred ca as merge inainte (D al dianei a prins ca pe covoare nu pe parchet da =)) ), deci ce vreau sa zic e ca inteleg, incet incet inteleg, insusesc, dar si mai important devin constienti de ei
adica vezi si tu reactia fetii, a simtit ca-i curge pishu si s-a speriat
a fost o situatia cand s-a confruntat cu ceva ce-i apartine, dar despre care nu stia ca-i apartine
normal sa nu ai o constiinta despre tine cat timp esti impiedicat sa o ai
deci las-o, acum a fost speriata, dupa inca cateva ori o sa aiba o alta atitudine fata de uriana, corpul ei, una legata de curiozitatea fata de ea, inspre ea
si e bine atat timp cat tu reusesti sa nu-i transmiti mesaje negative despre ea
adica e normal sa-i comunici ca pishu se face la baie sau s-o inviti din cand in cand la baie sa faca pishu (asta dupa ce a inteles ce inseamna sa faci pishu), dar nu mai e normal sa arunci o nota negativa asupra eliminarilor sale aratandu-te profund nemultumita, deranjata
atunci mai bine ii pui pampersul pe fund si ati incheiat acest capitol, deocamdata


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 28, 2008 3:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
gazzella scrie:
acum cu partea despre tine, cat esti tu dispusa sa te impaci cu haosul, pentru ca la inceput e un masacru, pishu oricand si oriunde


si daca-ar fi doar pipi, tot ar fi bine :D
dar cand vine cu kk in pumn, mandru sa ti-l arate, atunci sa vezi, ca eu nu stiu ce sa spal mai intai copilul sau pe jos :P .

cu olita\reductorul eu tot mai sper ca se va obisnui, macar cand o veni vremea rece, ca sa nu ude cateva randuri de haine prin casa.
noi afara tot cu scutec (copilul nu prea semnalizeaza, mama nu are curaj :( )
insa in casa si noaptea, chilotei (ca iese des pe balcon) sau clopotelul gol :) .

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 29, 2008 9:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
gazzella, partea cu "dar nu mai e normal sa arunci o nota negativa asupra eliminarilor sale aratandu-te profund nemultumita, deranjata " sper ca nu s-a inteles din mesajul meu fiindca nici mie nu mi s-ar parea deloc normal sa fie asa, nu pricep de ce mi-ai zis asta :floarerosie: :P

ea stie sa cada dar deocamdata numai pe uscat :)
la noi e parchet si gresie, pot rula covorul foarte usor, nu e asta problema.
chestia e ca nu stiu cat de consecventa pot fi din moment ce noi iesim mult si des afara, inclusiv cu masina unde nu o pot lasa fara scutec. Si eu sunt reticenta s-o las fara scutec cand iesim in parc fiindca sunt sigura ca va auzi tot felul de tampenii de la bone si alti copii si eu nu as vrea sa asocieze respectivele remarci cu acest lucru natural pentru ca acum intelege foarte mult din limbaj.

Noaptea e si mai problematic pentru ca urineaza de mai multe ori (dupa greutatea scutecului) plus ca a inceput sa manance iar pe la 4 si deci urineaza si mai mult. Si la cat somn prindem noi ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa schimb si noaptea diverse.

Crede-ma ca nu e comoditate, doar ca sunt excesiv de obosita si recunosc ca mie mi-e dificil sa o schimb si noaptea iar odata somnul ei deranjat, aleluia, mai adoarme peste 1h.

Macar daca ziua am reusi non stop sa stea fara scutec ar fi ceva dar nu vad cum in situatia data, sa fie si ea libera, sa nu auda din partea altcuiva ca "e rusine" sa face ceva rau (cred ca stii cum e in parcurile din ro unde pe toti ii intereseaza ce fac altii), eu nu m-as sinchisi daca as crede ca pe ea nu o afecteaza in niciun fel. Dar in masina, la cumparaturi, vizite, cum se poate fara?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 29, 2008 10:01 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
micky_creanga scrie:
gazzella scrie:
acum cu partea despre tine, cat esti tu dispusa sa te impaci cu haosul, pentru ca la inceput e un masacru, pishu oricand si oriunde


si daca-ar fi doar pipi, tot ar fi bine :D
dar cand vine cu kk in pumn, mandru sa ti-l arate, atunci sa vezi, ca eu nu stiu ce sa spal mai intai copilul sau pe jos :P .

cu olita\reductorul eu tot mai sper ca se va obisnui, macar cand o veni vremea rece, ca sa nu ude cateva randuri de haine prin casa.
noi afara tot cu scutec (copilul nu prea semnalizeaza, mama nu are curaj :( )
insa in casa si noaptea, chilotei (ca iese des pe balcon) sau clopotelul gol :) .


da, si cum Lis face din ala moaleee care miroase de-ti muta nasul :ranjet1:
e bine totusi ca voi ati reusit ziua si sta fara scutec


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 27, 2011 2:03 pm        Subiectul mesajului: Re: 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
Andreina scrie:
dar de cate ori pe zi are un nr2?
deci practic purtand-o cu tine peste tot cu "nerusinare", reuseste sa identifice astfel de momente din cotidianul tau, iar restul e o rezultanta fireasca, incearca sa le absoarba in incercarea sa de-a se integra cotidianului tau
...

ce frumos ai spus, pe sufletul meu :iubire1:
am cumparat si eu olita .... dupa ce v-am citit cred ca o sa cumpar si reductor....iar cu olita ne acomodam ca prezenta deocamdata :)

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Apr 27, 2011 2:17 pm        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Flo, m-am speriat cand am vazut subiectul asta din 2008 :)
De atunci lucrurile s-au reglat cat se poate de natural. A facut vreo saptamana doua prin casa, apoi a inceput sa anunte, iar accidentele le pot numara pe degete. Scutecul de noapte i l-am scos insa mai tarziu, in momentul in care l-am gasit uscat in mai multe dimineti.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 28, 2011 8:53 am        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Neatza
Si la noi problema cu olita sau reductorul. Le refuza pe amandoua. :D
Olita o plimba prin casa si spune ca acolo se face kk. Se aseaza pe ea imbracat, dar daca il dezbrac nu se aseaza pe ea. Reactioneaza de parca l-ar musca. :)
L-am lasat in pace. Trag nadejde ca vine caldura ca sa il las numai in chilotei.
Deocamdata folosim scutece de panza, dar cand se uda, nu pare ca il deranjeaza. Probabil din cauza ca nu e foarte ud.
Aaaa, anunta cand face kk, dar nu vrea sa il schimb decat dupa vreo 10 - 15 minute.
E si amuzant. Isi pune coatele pe masuta din sufragerie si se screme. Eu il intreb daca face kk si el imi spune: "nu! tai!", adica sa plec. 8-}


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 03, 2011 8:15 am        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
scuze jocelyn :P

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 7:30 am        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
:P de dimi Sasha a facut pish la olita :D

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 04, 2011 7:36 am        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
bine, nu trebuie sa radeti de noi, stiu ca s-a nimerit doar :) am zis ca in fiecare dimi cand mami sta pe tron il pune si pe sasha, eu zic ca e ok.....nu am citit nik pe tema asta, deocamdata merg instinctual dar ma documentez

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 07, 2011 11:04 am        Subiectul mesajului: Re: Pe olita sau pe reductor? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
revin sa va spunem ca S a facut treaba mare la olita :P se uita asa mirat, ce-o fi chestia aia acolo :P

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România