attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 10:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 9:52 am        Subiectul mesajului: proprietatile fructelor 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Fructele, aşa cum nu se cunosc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 14, 2008 11:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
oare sucul contine vitamine, minerale, etc?
Karo a acceptat doar sucul de mar cu morcov, bea zilnic sucul de la 1 mar si un morcov, daca scap putin piure de mar in suc sa nu-l mai vada
oare nu e prea mult suc pentru ea? il bea tot cu placere (cateodata ii mai pun sucul de la 2-3 felii de portocala sau gref)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Feb 17, 2008 11:19 pm        Subiectul mesajului: Re: proprietatile fructelor 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
gazzella scrie:
persoane predispuse la carii ar trebuie sa aiba un consum moderat de citrice


din cauza acidului citric natural continut de acestea care accelereaza aparitia cariei dentare.


E o moda veche printre mame de a da copilului mere cu biscuiti, branza cu fructe, cereale cu fructe, la recomandarea medicului pediatru.
Nutritionistii sunt de alta parere.
Acu' depinde si de persoana, cum suporta fiecare aparat digestiv.Dar sanatos este ca fructele sa nu se combine cu altceva.
Darie mananca fructe (acu' are o perioada cand le refuza total!) la o jumatate de ora dupa masa sau inainte de masa cu o ora.S-a intamplat sa vrea fructe imediat dupa ce a mancat si am observat ca l-a suparat burtica.:tristuc:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 10:17 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Eu citisem undeva, dar nu mai stiu unde, ca se recomanda sa se manance fructele ca atare, nu suc, deoarece digestia incepe deja prin faptul ca se mesteca fructul, deci daca il bei sub forma de suc sari peste una din etape, lucru care mie imi suna f. logic.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 10:29 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Dar despre fructele uscate?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 4:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
Christa, nu vrea deloc fructe cu totul, adica piure, ii place doar sucul
ar manca daca i-as da bucati, dar sunt groaznic de stresata sa nu se innece

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 4:59 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nemora scrie:
ar manca daca i-as da bucati, dar sunt groaznic de stresata sa nu se innece

pai daca i le dai intregi sigur nu se ineaca :D
adica un mar intreg, o para intreaza...
asa accepta fructele?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 5:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
cred ca asa le-ar accepta, dar nu are decat 1 mm de dinte (unul singur, abia iesit)
iar eu sunt megastresata

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2008 5:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
si eu am fost stresata.
dar am stat langa el si ... totul a decurs natural.

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 06, 2008 7:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
eu nu ma gandisem sa-i dau.
banana i-am dat-o cand eram cu mintea aiurea si in loc sa-i rup o bucatica, cum obisnuiam, i-am pus in mana banana intreaga, descojita putin, si fata a inceput sa pape.
marul mi l-a luat din mana ea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 07, 2008 9:52 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
nemora scrie:
Christa, nu vrea deloc fructe cu totul, adica piure, ii place doar sucul
ar manca daca i-as da bucati, dar sunt groaznic de stresata sa nu se innece


alex are 8 dinti si inca se mai ineaca, eram stresata la inceput, acum m-am mai relaxat putin :D
azi a mancat pt prima data o jumate de banana din mana ei, de alaltaieri a inceput cu marul , pana acum i le-am dat mixate, dar la inceput blenduite
ieri a papat si zmeura cate o jumatate cu lingurita :lach:
totul cred ca tine de cand e copilul pregatit, caci in niciun caz nu mananca cu dintii, ci cu gingiliile unde vor creste masele :D
ea intr-adevar rupe cu dintii, dar finutul meu rupea banana cu gingiile, biscutii 8-| la fel

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Aug 20, 2009 6:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
Christa scrie:
Eu citisem undeva, dar nu mai stiu unde, ca se recomanda sa se manance fructele ca atare, nu suc, deoarece digestia incepe deja prin faptul ca se mesteca fructul, deci daca il bei sub forma de suc sari peste una din etape, lucru care mie imi suna f. logic.


Dacă fructul este stors, trebuie să-l bem imediat, căci orice întârziere degajează o degradare considerabilă a vitaminelor. A bea un suc de fructe din comerţ este o prostie, căci chiar dacă este « numai fruct », de mult timp nu mai conţine aproape nici o vitamină.


Fructul, contrar tradiţiilor, nu ar trebui consumat la finalul meselor, căci este un aliment al cărui proces digestiv este scurt (de ordinul unui sfert de oră). Atunci când mâncăm un fruct, el trece în stomac dar nu rămâne acolo, pentru că n-are nimic de făcut. Ajunge astfel repede în intestinul subţire, unde este digerat şi absorbit. Dacă un fruct este mâncat la sfârşitul mesei, el ajunge într-un stomac al cărui pilor este închis din cauza ingerării alimentelor (carne, peşte, grăsimi..), a căror digestie necesită două-trei ore. Fructul va fi astfel prizonier într-un mediu cald şi umed, care îl va face să fermenteze, perturbând procesul digestiv al celorlalte alimente şi pierzând de asemenea vitaminele esenţiale.
Da aceea, în afara faptului că trebuie să renunţăm la obiceiul de a mânca fructe la sfârşitul meselor, este necesar să începem de la micul dejun.


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 17, 2010 7:24 pm        Subiectul mesajului: Re: proprietatile fructelor 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
azi dimineata am auzit o chestie... o nutritionista care e invitata in fiecare dimineata la o emisiune matinala a spus ca daca faci suc de fructe, poti sa il pui intr-un recipient de sticla sau de plastic, inchis bine dsi dat la rece... cica se pierde incet incet doar vit c, celelalte vitamine nu se pierd. si cica vit c din sucul de portocale se pierde cam asa: la o zi cam 15 la suta. ce parere aveti?

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 18, 2010 6:00 pm        Subiectul mesajului: Re: proprietatile fructelor 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 01, 2010 9:28 am
Mesaje: 93
Localitate: Israel
eu de obicei sucurile facute in casa nu le pastrez pt a doua zi,fac exact cat bem si am incercat o data sa pun la frigider suc de portocale cu mar si s-a dus din gust ( si l-am pus intr-o sticla de plastic ca facusm 1l jumate),parca nu mai era la fel,de atunci fac zilnic dimineata....chiar daca-mi ia timp in fiecare zi mai bine asa ,zic eu.iar vitaminele raman in suc nu se pierd in doua zile

_________________
carmenusapusa

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 18, 2010 7:13 pm        Subiectul mesajului: Re: proprietatile fructelor 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
aaaa, da, nici eu nu spuneam sa fac pentru doua zile... ma gandeam doar sa nu ma mai stresez sa bea sucul repede...vit c si-o ia din arediul rosu pe care il mananca asa, ca pe dceva dulce... insa ziceam sa fac niste suc la robot in care sa oun si morcov, de exemplu, sa il dau la rece si sa bem pana dupa-amiaza... in doua reprize.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România