attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 11:19 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Sep 01, 2009 11:58 am        Subiectul mesajului: eco-satul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
am primit pe mail articolul asta
http://www.adevarul.ro/articole/viata-ca-o-vacanta.html

De cand l-am citit tot visez.
Voi ce stiti despre asta? Unde mai exista astfel de comunitati?
Cum pot intra in legatura cu ele ca sa vad conditiile in care se poate locui acolo (citisem ca se accepta maxim 150 locuitori in astfel de sate)

LE: mersi, stiam ca citisem ceva despre asta

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 01, 2009 1:11 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
io asa ceva am visat si, cand nu sunt prea ancorata in realitate, inca mai visez asa trai pt noi, pt familia mea (aia restransa, ca doar noi mai avem accese de idealuri d-astea primitive).
cand ne cautam casa de cumparat am avut asa ceva in gand..
trecuse 1 luna si jumatate de vizitat apartamente imposibil, incredibil de scumpe. in 2007 zburau preturile, dospeau de la o saptamana la alta cu miile de euro,.. si stiti bine si voi, niste cutii de chibrit indesate langa alte cutii de chibrit #.-S . dar munciseram, castigaseram banutul nostru pus peste banut (asta tot al nostru, fara strop de ajutor), deci aveam avansul, banii si puterea cica pt a ne cumpara CASA NOASTRA. si tin minte ca atunci ne-am jurat ca nu (mai) stam in chirie si ca vom avea caminul nostru. garsoniera, sub nicio forma!
asadar, dupa acea luna si jumatate de cautari, fix inaintea ultimului apartament de vizitat (ca ne hotaraseram noi ca ala sa fie ultimul :) ), ne-am zis, ne-am jurat chiar, ca daca nu ne convine nici asta, ultimul, daca si acesta e ireal de scump fata de cat ar merita de fapt, gata, plecam in munti! la munte undeva la cheia, un loc de vis, o bucata de rai pe pamant, unde cumparam o casa batraneasca si traim din ce producem, din gradina noastra, cu orataniile noastre, ducem vaca la izvor :D , turnam plozi, facem roata olarului, mai vindem o oala, o ulcica ceva si.. traim fericiti pan` la adanci batraneti. :P
si uite ca "ultimul apartament "s-a incadrat cat de cat in pretentiile noastre de la vremea aia si acum zicem doar ca.. ca n-a fost sa fie.
madi, nu cred ca tre` sa pleci la 8000km ca sa traiesti asa. zic io. :)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România