attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:29 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Noi 10, 2010 11:48 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Christa scrie:
[...] dar 4 hard disk-uri externe (sa-mi traiasca, multumesc :P), doua dintre ele au capacitate mai mica si-s mai vechi, cele doua mai noi sunt de cate 1,8 TB.


Uau! Înseamnă că fie stai mult cu camera de filmat în mână, fie ţi-s tare dragi torenţii :-)...

Christa scrie:
Si in alta ordine de idei, Augustin ...
amoga scrie:
6. Linux... uau! Eşti curajoasă :-)...

Tu cand ai pus mana ultima oara pe un Linux, acum 20 de ani, cand imi instalam eu SuSE de pe 40+ diskette de 1,44 MB? ;) In ziua de azi cunosc pana si o cantareata soprana (deci suflet de artist :D) care e incantata de Ubuntu si nu mai vrea sa auda nimic de Windows. :P


Da, da, am auzit şi eu de aşa poveşti de succes... şi poate chiar o fi ajuns unele distribuţii de Linux atât de prietenoase încât să facă Windows-u' de ruşine, habar n-am! (M-aş bucura s-o facă.)

Eu ultima oară când m-am jucat c-un Linux (era în era cd-urilor, nu a dischetelor) m-am blocat la faza la care nu am reuşit să adaug suport pentru limba română (adică să scriu cu ăîâşţ, iac-aşa!, că mi-s dragi mie) după fo' câteva săptămâni de folosit. Cică dacă vroiam limbi străine trebuia să ştiu în momentul instalării sistemului de operare şi să fi spus atunci care (şi de ce :-)). N-am mai avut nici un chef de-o reinstalare atunci aşa că l-am trecut la „de-ncercat (din nou) la anu' şi la mulţi ani”... Au trecut (mai) mulţi ani d-atunci şi n-am mai încercat nimic din noile apariţii. Într-o bună zi... la pensie :-)...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 11, 2010 12:04 am        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
amoga scrie:
Uau! Înseamnă că fie stai mult cu camera de filmat în mână, fie ţi-s tare dragi torenţii :-)...

Doar aparatul foto si inregistrari TV (am tv card). :D

amoga scrie:
Cică dacă vroiam limbi străine trebuia să ştiu în momentul instalării sistemului de operare şi să fi spus atunci care (şi de ce :-)).

Hmm, ciudat, ca in mod normal poti instala cam "tot" si ulterior. Eu am acum o alta "buba", am un laptop pe care am si linux, dar linuxul nu-l mai pot manevra de nicio culoare, ca touch pad-ul nu functioneaza in linux, nu ma intreba de ce, mouse-ul cel vechi naiba stie unde e, si cel nou idem touch pad-ului. :plang: As fi vrut sa reinstalez tot laptopul complet, inclusiv linux, dar intai as fi vrut sa salvez datele de pe linux pe care le mai am. Any idea? :-S

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 11, 2010 12:08 am        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
sigur e intrebare prosteasca, dar tot o scriu: in linux (ca nu il cunosc, doar din auzite) nu merge cu scurtaturi cu tastele? ca si mie mi se stricase mouse-ul mai demult la calc de masa si era tarziu, nu aveam de unde sa iau at mouse si m-am descurcat numai din taste.

si alta intrebare prosteasca: la linuxul asta nu merge sa intri in calculator din alt calculator?

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 11, 2010 12:28 am        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Christa scrie:
[...] inregistrari TV (am tv card). :D


În care caz e păcat că nu ţi-s dragi torenţii :D...

Christa scrie:
amoga scrie:
Cică dacă vroiam limbi străine trebuia să ştiu în momentul instalării sistemului de operare şi să fi spus atunci care (şi de ce :-)).

Hmm, ciudat, ca in mod normal poti instala cam "tot" si ulterior.


Aşa credeam şi eu, că d-aia am trecut în fugă peste pasul cu pricina în timpul instalării... În fine, n-am testat decât o singură distribuţie (RedHat) şi cam demultişor, m-aş cam aştepta ca alte distro/mai recente să aibă rezolvată partea asta.


Christa scrie:
Eu am acum o alta "buba", am un laptop pe care am si linux, dar linuxul nu-l mai pot manevra de nicio culoare, ca touch pad-ul nu functioneaza in linux, nu ma intreba de ce, mouse-ul cel vechi naiba stie unde e, si cel nou idem touch pad-ului. :plang:


Mda, începe să semene povestea cu ce ştiam şi eu :-)...


Christa scrie:
As fi vrut sa reinstalez tot laptopul complet, inclusiv linux, dar intai as fi vrut sa salvez datele de pe linux pe care le mai am. Any idea? :-S


Dă un anunţ pe careva sit de mică publicitate că-ţi trebuie un mouse mai vechi şi vezi dac-apare ceva care să ţi se potrivească...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 12, 2010 1:20 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Auch, nu va paruiti ca nu-i de ce :)
Doua partitii am, pline, nu pot formata, deci pica.
Deocamdata mergem cu Chrome. Tot deocamdata ma enerveaza ca nu mai pot alege ce sa-mi deschida, nu mai are desfasuratorul ala la bara de sus (se intelege ce spun?). Mi-i dor de Mozilla :P si de bookmarksuri :((
Cu linux mai astept pana am timp de jucat (deci probabil pana in viata de apoi).
Cu Macul astept pana avem bani (deci cam tot atunci).
Desi s-ar putea sa fie o intrerpindere fara sorti de izbanda, ma pun sa caut garantia de la cd drive, parca era de doi ani...
Mouse vechi am io (chiar mai multe :P)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 12, 2010 6:54 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
allamarine scrie:
nu mai pot alege ce sa-mi deschida, nu mai are desfasuratorul ala la bara de sus


dai clic pe cheita aceea din partea dreapta sus, apoi intri in Tools si selectezi prima optiune.. incearca, de fapt, cu Ctrl-Shift-B, ca vad ca scrie asta in dreptul optiunii.
ai sa vezi ca si chrome e f misto...

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 27, 2010 4:17 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Sa actualizam, zic :D
Am schimbat cdromul, am reusit sa ard cd-uri si dvd-uri si-am golit substantial hardul. Dupa care, la putin timp, a inceput sa se comporte exact la fel X-(
Cu Chrome ne impacam bine de-acum, nici nu mai pun mozilla.
M-am plans tutror de calculator si am primit o solutie de la frate-mio (alta decat sa-l arunc, cu care cochetam eu). N-am priceput nimic, am facut fix ce mi-a zis, io scriu ca poate altcineva pricepe si poate mai au si altii probleme similare.
Deci: mi-a zis sa ma duc la my computer si sa vad properties; sa merg la hardware si de acolo la device manager, apoi IDE/ATAPI controllers si sa vad properties la primary/secondary IDE channel. Mi-a spus ca daca hardu' se buseste in mod repetat intra in nu stiu ce mod POI si de aia merge aiurea. Ar trebui sa fie (ultra)DMA. M-a pus sa selectez ce vad pe-acolo cu DMA si sa restartez. De-atunci (respectiv de juma' de zi :D) merge. Am facut si proba de foc, cu un dvd, vad ca nu mai face ca si cum ar fi pe moarte, aleluia!

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Dec 27, 2010 4:32 pm        Subiectul mesajului: Re: RIP Mozilla/calculatorul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
ma bucur ca ai rezolvat. eu tot cer de la mos, de la sf nicolae, de la sf stefan si de oricine se ofera un hard dintr-ala sa il tin pe masa, langa calculateur. pana la pasti cred ca primesc :)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România