attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 11:08 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 2:43 am        Subiectul mesajului: Dropbox 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Dropbox ăsta e un serviciu de stocare fișiere-n „nor” (cloud); adicătelea pui niște fișiere undeva (în norușor), pentru ca apoi să le accesezi acolo de pe oricâte computere/device-uri. Prinde bine celor care obișnuiesc să-și trimită fișiere de pe un computer pe altul via e-mail sau care umblă cu stick-ul de memorie-n buzunar/poșetă pentru a-și căra tot felu de chestii cu ei (de acasă la job, etc.). Și, desigur, trebuie să nu fii paranoic în ce privește securitatea datelor sau să nu pui fișiere cu info super-sensibile în noruleț.

Conturile pe Dropbox sunt gratuite (exstă și variantă cu plată pentru doritori), și cred că implicit e 2GB de spațiu pe care-l poți folosi pe serverele lor. (Suficient pentru... o mulțime de chestii.)

De ce le fac eu reclamă la băieții ăștia? Pentru că-ncepe să nu-mi mai ajungă spațiul ăla gratuit pe care-l au implicit și cel mai ușor mod de a-l extinde e de a le aduce alți clienți :D. (Pentru fiecare nou referral primește și cel care a făcut referința fo' juma' de GB în plus pe contu-i personal.)

Deci dacă interesează pe careva așa ceva (e foarte convenabil pentru partajat poze cu alții, sau varii fișiere pe mai multe device-uri) și nu are deja cont pe Dropbox, dar ar vrea să aibă, și nici nu o/îl deranjează să joc eu rolul celui care o/îl invită pe Dropbox, ei bine, trimiteți-mi o adresă de e-mail pe mesaj privat și vedeți ce urmează... :)


ps/ Și Google Drive face același lucru, și parcă chiar au un pic mai mult spațiu implicit, doar că mie unu' nu mi se pare la fel de comod de folosit. Presupun că mai sunt și alte servicii similare pe Net-ul mare, în caz că numele astea nu vi se par de-ncredere...

pps/ Sper să nu mă cenzureze șefa că m-am apucat de publicitate... :D

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 9:33 am        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
nu te pot ajuta, ca am deja cont de doi ani
l-am utilizat intensiv in perioada de preparare a concursului, imi evita efectiv sa transport si sa bransez note-book-ul meu alaturi de ordinatorul de la munca, aveam acces la toate documentele necesare (si exploitam rapid cel mai mic moment de "pauza" la munca ca sa ma plonjez in studiile mele)
deci... il recomand cu caldura celor care nu l-au incercat inca :)

si pentru ca mi-ai amintit :ranjet1: ar trebui sa fac curatenie prin documentele de acolo si sa pun altele
anul asta nu l-am utilizat deloc, ma plimb cu un disc extern cu documentele de proiectat/utilizat in clasa...
dar ar fi util sa le vorbesc poate elevilor mei :christa: am citiva care isi fac regulat temele pe ordinator (si mi s-a intimplat sa vina fara teme pentru ca;.... imprimanta de acasa n-a functionat)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 9:43 am        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
din pacate, in clasa nu am net si de pe telefon voi renunta in curand la el. dar e buna ideea

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 10:36 am        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
daca nu-i nimic complicat eu vreau! am avut nitel de furca atunci cand mi s-a stricat laptopul, iar calculatorul nu-mi recunoaste dispozitive externe. am incarcat documente pe mail, le-am trimis unei colege sa le am si la scoala. asadar ceea ce povestiti voi aici suna foarte atractiv si util :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 10:45 am        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
si eu folosesc de cel putin un an, e f ok, am deja 6 gb si mai vreau :D

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Apr 07, 2013 6:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 21, 2010 8:17 am
Mesaje: 94
eu vreau, trimit mesaj cu adresa de mail. Ramane doar sa vad daca imi ajung cei 2 GB :))

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 09, 2013 4:19 pm        Subiectul mesajului: Re: Dropbox 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
amoga scrie:
(...) ei bine, trimiteți-mi o adresă de e-mail pe mesaj privat și vedeți ce urmează... :)


Alternativ, cică se poate și așa: Santa, drop-me-a-box, bitte! :-) (Gheșeftu-i că adresa voastră de e-mail ajunge-ntr-un loc mai puțin -- la mine.)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România