attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:17 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 512 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 4:50 pm        Subiectul mesajului: Consiliere pt alaptare 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Mi-a venit ideea acestui topic odata cu nasterea viitorului nostru fin, un bb baietel ce tocmai s-a nascut pe 14 iunie.
Iata la ce ma gandii eu intr-o noapte, de fapt dimineata - pt ca tocmai se lumina afara...Noaptea a fost sacrificata pt ex de fiziologie, dar cum invatatul nu ma putea tine treaza, printre randuri mai rumegam diverse...
As vrea sa punem aici diverse cazuri traite, auzite sau vazute. Cazuri de probleme in alaptare.S-au mai postat astfel de prb dar acest topic se vrea o tentativa de centralizare a lor. Si, mai mult de atat, la sectiunea cu solutii/ metode de rezolvare as dori sa raspunda cele care au o inclinatie pt consultanta pt alaptare. Adica vreau niste sfaturi oarecum avizate, nu doar "la mine a mers asta, incearca si tu".
As vrea sa existe apoi si niste dezbateri, care sa ne duca la cea mai potrivita solutie pt fiecare caz. Adica: eu pun un caz cu ceva probleme. Apoi spun ce am sfatuit si ce s-a intamplat. Altcineva poate vede altfel rezolvarea. Dupa mai multe pareri putem sa ne corectam una pe alta pana ajungem la o concluzie comuna. Cazurile le pot pune si cele care au nevoie de ajutor si noi le putem analiza.

Sper ca acest subiect sa aduca urmatoarele avantaje:

1. Cele dintre noi care se indreapta catre un job de cosultanta pt alaptare vor putea exersa intr-un mod cat mai obiectiv.
2. Mamele care intampina dificultati vor gasi ceva de citit si pe aici, sau vor putea intreba chiar ele.
3. Vom putea forma un grup compact, care se va intalni si va discuta live despre cum ne putem uni fortele cat ma constructiv.

Astept pareri, idei, ganduri! :-h

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 5:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Sa pun si primul caz, acum.

Prietena mea, I de 24 ani, naste un bb baiat pe 14 iunie( ma repet, nu?). Acasa mai are un baiet de 1 an si 7 luni, hranit mixt pt 4 luni, apoi intarcat. Naste la CFR 2, iar bb ii este adus dupa 8 h in camera. Pana atunci nu il vede. Bb nu suge, doarme. A primit intre timp glucoza si lapte praf. ii dau din nou LP, pt ca nu suge. I imi spune ca oricum ea nu are decat o chestie incolora care curge cate o picatura cand se mulge (pe un ton dezamagit). Bb suge in sfarsit, dar nu se satura, cocluzioneaza personalul din CFR2. trebue deci supliment. I ajunge acasa dupa 2 zile de la nastere (mentionez ca bb s-a nascut cu 12 zile inainte de DPN, provocat de o manevra invaziva a dnei dr. care era de garda in noaptea ce urma consultului; bb ar 2700 gr), are sanii grei, plini cu lapte (alb de data asta :P) dar bb "" plange de foame - asa ca primeste LP inainte si dupa alaptare!

Asta e pe scurt! Va mai spun si despre ce am incercat eu sa fac, dar acu' trebue sa zburam afara la "piii" si la "ga" (copiii si toboganul) ;)

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 5:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
sint mai multe aspecte pe care eu nu le inteleg (in general, si cu privire la cazul prezentat de tine in particular)
poate pentru ca nu cunosc exact situatia unei nasteri in ro :oops:
dar....
de ce bebelusul e separat de mama dupa nastere? de ce aceasta il poate lua in brate abia dupa 8 ore?
se stie ca punerea la sin dupa nastere, imediat dupa nastere, favorizeaza demararea linistita si in bune conditii a alaptatului (orice culoare ar fi lichidul acela ce curge, oricit de greu ar veni acesta)
si inca
alaptatul e chiar asa "reglementat", controlat? (ca si contactul mamei cu bebelusul)
adica mama nu poate solicita expres sa aiba copilul linga ea in permanenta?
exista cineva care controleaza alaptatul? cantitatea de lapte? greutatea inainte si dupa alaptat?
pentru ca din experienta perso....la mine veneau doar sa ma intrebe cam la ce frecventa a mincat, eu constiincioasa, in prima noapte notam pe o hirtiuta...dar cum a mincat toata noaptea, spre dimineata am abandonat hirtia :lach: si a doua zi a fost la fel
lucrurile s-au complicat cind a trebuit sa stea in neonatologie, din a treia zi
acolo, soc, intr-o maternitate pro-alaptare, o doctora grabita care ma repede ca oricum nu am lapte, sa-i dam repede lapte praf ca sa il poata baga in incubator (asta pentru ca micul meu era atit de stresat, pentru ca eu plingeam fara incetare, iar el nu reusea nici macar sa prinda sinul)
dar lucrurile s-au aranjat in aceeasi zi, m-au lasat in "nebunia" mea, in inconstienta mea, caci acolo era obligatorie cintarirea inainte si dupa....si-au vazut clar ca lapte e, asa ca m-au chemat si la 4h dimineata la alaptat


Ultima oară modificat Vin Iun 20, 2008 9:52 pm de către Teodora, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 8:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Consiliere pt alaptare 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
irina82 scrie:
Si, mai mult de atat, la sectiunea cu solutii/ metode de rezolvare as dori sa raspunda cele care au o inclinatie pt consultanta pt alaptare.


Deeeeci ... :D Eu am terminat facultatea de informatica, am lucrat peste 4,5 ani ca asistenta la o facultate de subingineri si acum lucrez ca profesoara de informatica si economie, n-am ambitii si intentii de a imbratisa jobul de consultanta pentru alaptare, dar am citit destul si inainte de a ramane insarcinata, si in timpul sarcinii si dupa aceea (ma rog, "dupa" am constatat ca totusi nu citisem inca destul, ca stiam ca un nou-nascut poate pierde pana la 10% din greutate dupa nastere, ulterior am citit ca pot fi chiar intre 10 si 15%; daca stiam asta, probabil ca ma lasam mai greu convinsa sa ii dau completare Monei la inceput; de fapt nici nu pot spune ca m-am lasat convinsa, mai degraba am fost "amenintata" ca daca refuz sa i se dea glucoza si/sau lapte praf, atunci nu o pot face decat daca le dau asta in scris, si cica m-am dus sa nasc la un spital care incurajeaza alaptarea >:))

Referitor la "Adica vreau niste sfaturi oarecum avizate, nu doar "la mine a mers asta, incearca si tu"." tocmai mi-am scris o parere aici: viewtopic.php?p=10388&highlight=#10388

Pe "cazul" meu o cheama stelutzza si e membra aici, asa ca daca are timp si chef poate povesteste cum a fost la ea. In cazul ei cred ca ajutorul "psihic" a fost cel mai important, am ajutat-o sa se relaxeze putin. :)

Sper insa ca am ajutat in mai multe cazuri (vorbesc acum de mesajele pe parinti.com, ca forumul asta inca nu exista de asa multa vreme, iar prin jurul meu nu am prietene/cunostinte cu copii asa mici), chiar daca nu am aflat-o direct mereu.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 9:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:26 am
Mesaje: 54
Localitate: Brasov
N-am mai intrat de un sac de ani aici,multu Christa de link :)
La noi a fost cam asa:gravida fiind am stat de la 14 saptamani in pat ,cu calculatorul in brate oarecum.Inca regret acele momente in care in loc sa citesc tot ce exista despre alaptare am frunzarit un pic si in rest la barfa la gravidoase,fetele stiu :oops: .Ma trezesc in maternitate cu o mogaldeata de 2600 pe care il vad abia la 24 de ore de la cezariana si pe care nu reuseam nicicum sa-l trezesc sa suga.Din pacate el era la terapie si mergeam din trei in trei ore la alaptat.Asa ca bb a primit ,zic ei completare de fapt era principala lui masa.La externare sotul zice sa ne oprim sa cumparam lapte praf,eu refuz.Eram slabita,terminata,epuizata din "n" motive asa ca stiam ca o sa cedez usor sa-i dau.Si o saptamana l-am alaptat exclusiv.Din punctul meu de vedere era totul perfect sugea la 2,3 ore si parea multumit.Pana a venit dr de fam si ne-a chemat la cantar.Avea cu 20 gr mai putin decat la externare.Relativa si faza asta doar nu era acelasi cantar.In fine m-a facut aia varza,ca nu se satura,ca nu stiu ce si desi stiam ca nu exista lapte slab sau mai putin slab ii dau completare.Mare greseala.Dupa fiecare masa regurgita,destul de mult.Uneori si la o ora,o ora si ceva laptic branzit.La vreo 3 dr am fost si totyi imi spuneau la fel,daca ia in greutate nu-i bai.Asta a durat vreo 2 sapt dupa care a inceput sa nu mai ia in greutate.Eu in timpul asta mai vb cu Christa si ii spuneam disperata,cred ca eu vreau sa renunt la completare ca il vad ca nu ii e bine.Stiam ca e logic ce spune ea ca tre sa-l pun sa suga tot mai des dar nu-mi iesea,eram practic non-stop cu el la san si plangea groaznic.Apoi lucrurile s-au precipitat si am ajuns cu el la spital unde numai mama denaturata nu m-au facut,diagnosticul era malnutritie protein-energica,deshidratare.In fine acolo l-au trecut pe prenan,perfuzii.A luat bine in greutate.Si totusi eu vroiam cu orice pret sa renunt la completare.Si tot ii spuneam Christei cum ca e mic,cum ca nu corespunde nici ca greutate nici ca inaltime,ma tot stresa si dr de fam....si Christa imi tot calcu graficele de greutate de pe parinti pe care eu nu aveam nervi sa le fac,cred ca de frica sa nu-mi iasa si mai slab.In fine ideea e ca am inceput sa ma relaxez si sa ii dau din ce in ce mai putin lapte praf.De la 60 ml ajunsesem la 30.Si tot asa pana ce la un moment dat a refuzat el biberonul.E drept ca nu sta stralucit cu greutatea dar m-am relaxat eu si parca nu mai are asa o mare importanta,poate si pt ca il vad ca mananca bine acum.Greseala mare a fost ca i-am dat de la inceput supliment,daca as fi avut p cineva sa ma consult alta ar fi fost situatia.Mai scrisesem o data pe undeva dar nu stiu daca a vazut,asa ca ma repet aici:multu din suflet Christa pt ajutor :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 9:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Consiliere pt alaptare 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
irina82 scrie:
Sper ca acest subiect sa aduca urmatoarele avantaje:

1. Cele dintre noi care se indreapta catre un job de cosultanta pt alaptare vor putea exersa intr-un mod cat mai obiectiv.
2. Mamele care intampina dificultati vor gasi ceva de citit si pe aici, sau vor putea intreba chiar ele.
3. Vom putea forma un grup compact, care se va intalni si va discuta live despre cum ne putem uni fortele cat ma constructiv.

Astept pareri, idei, ganduri! :-h


eu doar am sa va urmaresc, nu cred ca am sa intrevin in mod deosebit...

Irina, cateva discutii interesante
http://www.parinti.com/a_nu_mai_avea_la ... 22161.html
http://www.parinti.com/modules.php?name ... sc&start=0

strict referitor la cazul expus de tine
observ rolul negativ pe care l-a jucat politica spitalului (separarea copilului de mama)
si un alt aspect negativ e faptul ca nu s-a facut o informare corecta a mamei inainte ca aceasta sa nasca, astfel n-ar mai fi avut indoieli in privinta colostrului transparent
colostrul ei nu era bun, deci ea ca si mama nu putea furniza copilului ei hrana adecvata, ii era incompetenta copilului, se nasc temerile, indoielile, se instaureaza depresia....
un scenariu tare aiurea, dar care e des intalnit


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:05 pm        Subiectul mesajului: Re: Consiliere pt alaptare 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
stelu, ma bucur ca ti-am fost de ajutor. :)

gazzella scrie:
si un alt aspect negativ e faptul ca nu s-a facut o informare corecta a mamei inainte ca aceasta sa nasca, astfel n-ar mai fi avut indoieli in privinta colostrului transparent

Mda, cine sa faca informarea asta? Pana si in Germania, unde alaptarea e mult mai mult incurajata decat in tara, nu m-a informat nimeni, m-am informat singura (trecand peste faptul ca moasa a stors fix 2 stropi de colostru atunci cand a zis ca sa incerce totusi sa ma mulga sa vada daca iese ceva 8-|)

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:14 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
e strada lunga de parcurs
cred ca toate greutatile unei mame in alaptare stau in mintea, conditionarile ei
alaptarea e foarte simpla, instinctuala
pui copilul la san si punct
nu cresc pruncii ca s-au scris manuale, cresc si atat
dar pana cand o mama va ajunge la convingerea aceasta va avea oricum de parcurs muulte manuale


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:20 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
sau nu neaparat, gazzella
sau da, daca vrei sa fii neaparat convinsa ca faci ceea ce e bine
uneori ajunge insa sa ai incredere in tine ca mama, incredere in bebelusul acela care cere, cere, si sa ii dai
tu vorbeai cindva de...."alaptare salbatica" , si mi-a ramas asta in minte, caci tare....patrunzatoare
poate aici e o "cheie" a alaptarii reusite, una din ele, o reintoarcere la un mod primitiv de a vedea alaptarea, la un mod cit mai natural cu putinta, cu inconstienta aproape, cu uitarea cintarelor si normelor si medicilor ingrati (care uneori, sincera sa fiu, numai binele nu il vor....fiind insuficient informati)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
teodora, am in minte aceamama care dadea completare ca nu crestea copilul (800g in prima luna) pentru ca asa i-a spus medicul
si citise, si totusi
spusele medicului aveau un impact mai puternic asupra ei decat ceea ce citise, decat instinctul ei
ea isi anulase o voce interiora care ar fi indemnat-o oricum bine, se anulase, isi anulase competentele ei materne pentru a lasa spatiul medicului

uite, mie la astea imi erau bune manualele, adica interventiile unor consulenti in alaptare
practic demontau ineptiile altora imi dadeau mie confirmarea "mergi, ca mergi bine!"
asta doar ca o mica sustinere pentru ca marea sustinere o face insusi copilul
suficient sa te uiti la el, sa-l vezi dincolo de tipare, tabele de crestere, sa-l vezi doar pe El

asta au acele mame amazoniene, vad doar copilul, simt doar vocea instinctului
si in aceste societati alapteaza cu toate, cresc cu totii


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 10:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
gazzella scrie:
teodora, am in minte aceamama care dadea completare ca nu crestea copilul (800g in prima luna) pentru ca asa i-a spus medicul
si citise, si totusi


Eu cred ca nu e de neglijat nici increderea de sine. Eu nu stiu de unde o am :P, insa discutasem de ex. cu moasa despre depresia post-partum (cu putin timp inainte sa nasc sarise o femeie pe geamul spitalului chiar in ziua in care urma sa plece acasa), si moasa a spus ca eu sunt ultima persoana din cauza careia si-ar face griji in legatura cu o depresie post-partum, pentru ca nu-s genul de om pentru asta.

Vreau sa spun ca moasa incerca ea sa ma incurajeze in legatura cu alaptatul, insa am avut impresia ca o facea doar cu jumatate de gura, si sunt destul de sigura ca nu a avut prea multe sperante ca voi renunta la completare. Amu nu stiu daca isi mai aminteste de mine, dar sunt foarte sigura ca in orice caz ar fi surprinsa sa afle ca o mai alaptez pe Mona si acum, la aproape doi ani. :D Si asta desi ea avea pe vremea aia o fetita de 2 ani pe care inca o mai alapta, chiar daca doar dimineata si seara.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 11:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
Ufff, ale naibii politici spitalicesti :( ( 8 ore e ok, la mine au trecut peste 30 si atunci l-am vazut din usa doar)

Pe mine m-a ajutat mult cu sfaturi o cunostiinta din SUA, consultant de lactatie. Ea mi-a explicat ca sunt nenumarate motive pentru care un copil plange. Faptul ca a supt si apoi incepe sa planga nu e neaparat un semn de foame.

Poate sa insemne ca-l deranjeaza ceva caz in care se verifica daca nu-l jeneaza scutecul, sau hainele, daca nu s-a agatat la degete de vreun fir sau ata.

Poate sa planga pentru ca-l doare burta, are colici sau pur si simplu nu e in apele lui. Ni se intampla si noua adultilor daramite beblusilor care de abia invata sa dea aerul afara.

Poate sa planga pentru ca e obosit si nu stie sa adoarma. Incearca sa-l plimbi, sa-l legeni, sa-i canti si orice altceva simti ca se poate ca sa-l linistesti.

Daca nimic din cele de mai sus nu au efect, mai da-i sa suga, de la san normal!

Idea ar fi sa-i dai cat mai des si sa-l tii cat de mult vrea. Observa copilul fara sa te uiti la ceas. Cel mai dificil probabil petru o noua mamica e sa-si dea seama de ceea ce cere copilul cand plange. Daca au trecut 2 ore de la ultima masa si plange, cel mai probabil ii e foame- si tre sa manance cam de 6-8 ori pe zi cel putin. Daca de abia a supt si plange, mai bine verifici sa nu aiba alta nevoie.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 21, 2008 8:11 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
deci daca 800 de gr intr-o luna nu-s suficiente....eu l-as da >:) de medic
cit despre increderea in sine a mamei, eu cred ca e esentiala
dar e drept ca tare e greu sa ignori toate sfaturile "binevoitoare" din jur si toate recomandarile, si sa iti asculti cu incredere vocea din tine, vocea copilului....


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 21, 2008 8:41 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
hai ca v-am gasit aici...asa i-am spus si eu, sa schimbe medicul...bine ati punctat, increderea mamei in instinctele ei este cruciala...de fapt, la ea s-au combinat mai multi factori...medicul este un prieten de familie al socrilor( si doamne fereste, sa nu ne jignim prietenii de familie in detrimentul copilului :( ), cu soacra toata ziua pe cap care o tot stresa ca nu ia copilul bine in greutate, avand si argument puternic ( doar confirmase si medicul, nu?), a cedat...chiar ca sunt curioasa, cand o voi intalni, cu siguranta o voi intreba daca a renuntat la alaptare.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iun 22, 2008 3:18 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
sint fericita... dar f obosita...
am avut o zi grea, adica un ex greu...
natalita mea a observat lipsa misterioasa a laptelui din pat, asa ca ma striga din 2 in 2 minuti inapoi!
vreau sa fac completari, comentarii si sa dau pupici!

e noaptea tarzie pt primele 2

gazzella, imi dadui cava de citit, nu gluma! Ma ustura si ochelari; io-s mai obisnuita cu foaia, recunosc. ma enerveaza ecranu' si nici nu stiu de ce...imi pare rece asa... cartile mi-s vii... bine ca sunteti voi aici si ma-ncalziti!

dc erau cateva christa si adana printre cei care invata medicii despre alaptare cred ca eram cu treaba facuta

ma strga
pup pe toate!!!

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 512 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România