attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Mai 31, 2008 5:29 pm        Subiectul mesajului: Mastita? 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Cand vine vorba de mine nu mai stiu nimic... scriu aici in speranta ca mai e cineva activ pe aici sa-si dea cu parerea.
Ma doare sanul stang, a mai durut si acum vreo 2 saptamani, dar a trecut de la sine.
Acum il simt tensionat, e vag rosu catre areola si mai caldut... Ba transpir, ba am frisoane.
Baietelul are 1 an is 5 luni, suge bine, n-am crezut ca o sa am problema asta acum!
Si nu mai stiu ce trebuie sa fac, parca am o ceata in cap... dus cald sau comprese reci? Masaj? Inainte, dupa? Baietelul suge, sa il pun toata ziua doar la sanul dureros?


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 31, 2008 8:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 04, 2008 11:25 am
Mesaje: 132
Site web: http://allynews.blogspot.com/
Yahoo Messenger: mayaerin
Localitate: Hong Kong
febra ai?
Pune comprese calde inainte si reci dupa alaptare. Poti sa incerci o alta pozitie, si mulge-te putin inainte. Si eu am avut ceva asemanator si mi s-a dat flamexin ca anti inflamator.

Sanatate!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 31, 2008 8:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Nana, a scris adelia aici niste sfaturi:
http://www.parinti.com/modules.php?name ... w=previous

O citez:
Citat:
Dupa experienta cu un canal de lapte infundat si 2 mastite (una cu febra 38,5, alta cu 39,6)

- rapid in dus, cu apa cat mai fierbinte, masat de la baza sanului inspre sfarc, cu miscari circulare. La inceput de durere nici nu te poti masa, insa poti sta aplecata in dus si mai curge excesul de lapte fara sa faci nimic. Apoi faci miscarile cu toata palma, cu apasare foarte slaba, si apoi apesi putin cate putin. Stai in dus pana nu mai simti galma de la canalul infundat (durerea insa persista)
- de la dus intri direct in pat, cu 2 cani de ceai de menta (micsoreaza lactatia)
-pui bebeul cat mai des la san, in pozitii de alaptare diferite fata de ce folosesti in mod normal. Ideala e "mingea de fotbal american" - stai in fund, iar picioarele bebeului, capul lui, sanul din care suge, celalalt san formeaza o linie - sper ca s-a inteles ceva :)
-intre alaptari pui comprese cu apa rece, sa se micsoreze cantitatea de lapte, iar chiar inainte de alaptare pui comprese fierbinti (stimulezi circulatia sanguina si se vindeca mai repede). Repet, compresa fierbinte si pui repede bebele la san sau te mulgi!
-odihna multa

Eu asa am scapat rapid (fara medicamente); in 3 ore cand am avut febra 38,5 si in 5 ore cand am avut 39,6 . M-am resimtit vreo 2 zile, insa e important sa se deblocheze canalul si sa scada febra. E important ca dupa ce nu mai ai probleme sa nu te mulgi. Te mulgi doar cand nu mai poti si doar cat sa elimini tensiunea din san. De asemenea sa folosesti pozitii de alaptare cat mai variate.


In completare la ce a scris adelia: tine-l la san in asa fel incat barbia sa ii fie indreptata catre partea inrosita, nu stiu daca se intelege ce spun. :oops:

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 31, 2008 11:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
fianna si christa, multumesc pentru raspunsuri.
Oh, cand citesc de masajul sanului mi se face parul maciuca... dar o sa incerc.
Ca sa-l pun cu barbia catre zona rosie ar merge chiar pozitia cu mingea de fotbal, am mai practicat-o, dar cand era micut. Sa vedem daca ne descurcam si acum. Partea mai grea e ca in timp ce suge se tot misca, se arcuieste, isi roteste capsorul in toate partile, cu mamelonul in gura... :/ sincer, chiar acum nu ma gandesc cu placere la alaptat din sanul bolnav.
Intre timp am fost la medic si mi-a dat antibiotic... dar nici un altfel de sfat. Doar putin mirat ca vreau sa continui alaptarea...?! :<


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 02, 2008 10:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Nana , cum mai esti?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 03, 2008 12:31 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Sunt mai bine, mariana, multumesc de intrebare!
Recunosc ca n-am avut taria sa fac masaj al sanului, dar antibioticul si-a facut efectul. M-am mai si gandit ca fiind vorba de infectie si inflamatie, masajul ar fi putut sa creasca inflamatia si sa intarzie vindecarea.
Sanul nu mai doare decat la alaptat, insa e incomparabil mai bine, eu ma mai simt obosita putin din cauza infectiei, dar... merge!
Numai bine!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 03, 2008 7:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
Nana, nici nu mai stiu de cate ori am avut mastita si am luat antibiotice! Deci imi permit un sfat: scoate laptele cum poti, daca sta in san se infecteaza. Si crede-ma ca nu e de dorit. Deci un masaj daca e musai e mult mult mai putin dureros decat eventuale complicatii. Deci scoate laptele: pune copilul la san, cu mana (muls) , cu pompa, cum poti si preferi, ideea e sa-l scoti. Cel putin de 4 - ori in 24 de ore. Ma bucur ca sunteti mai bine. dar nu uita de lapte, oricand se poate face mastita. Eu zilele trecute am "primit " un refuz de la domnisoara mea , nu dorea sanul stang si s-a umflat si ma durea. Si cumva am reusit de-am pus-o la supt la el, deja ma pregatisem psihic de muls.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 03, 2008 6:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Multumesc pentru sfaturi, mariana. Baietelul a supt bine din san, nu e lapte stagnat acolo, iar sanul il simt la fel ca pe cel sanatos. Mergem spre bine!
Pana acum el n-a avut preferinte, nu conteaza daca e stangul sau dreptul, san(i) sa fie! :D
Sper sa nu mai ai nici tu probleme in viitor.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 07, 2008 6:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
of ...help! dr nu m-a incurajat deloc....m-a speriat rau chiar!

deci: de duminica ma doare :capdezid: desteapta de mine nu mi-am dat seama; am facut si febra; aseara am constat si eu ca toata buba e la tzitzi;
dr mi-a dat oxacilina ca fiind sigura (pe prospect scrie "a se lua in considerare intreruperea alaptarii); voi ce antbiotic ati luat?

e ok sa fac doar comprese reci? cred ca am gresit cu cele calde, nu reusesc sa le fac exact inainte

dr mi-a zis sa nu mai alaptez din sanul bolnav; la mine la muls nu prea iese nici cu mina nici cu pompa

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 07, 2008 6:56 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
sper sa nu fie tardiv raspunsul meu / eu am luat augmentin. Avea Matei vreo 4 luni nu mai stiu exact, si m/a muscat cu gingiile si am facut o mastita, cu febra 39 grade. I/am dat in continuare sa suga si din sanul bolnav, pt ca eram convinsa ca nu curge puroi.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 07, 2008 9:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
augmentin am luat si eu pentru mastita. 1 pastila la 8 ore.

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 07, 2008 10:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
uika, daca poti alapta alapteaza, decongestioneaza sanul
verifica daca nu ai obturat canalul, ca spuneai ca nu iese nimic...
ei..si daca-i asa tre sa-l deschizi cu un ac steril
doare ca naiba...halal incurajare :(

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 08, 2008 12:30 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:05 am
Mesaje: 108
Localitate: USA
Cel mai bine te rezova puiul, pune-l la san cat mai des ca sa dea drumul la cananul infundat (n-am auzit de ac steril :( )
Si fa masaje cu apa calda, cat mai calda cu putinta, adica cat suporti tu.. In nici un caz apa rece..
Am avut si eu la bebe 2 si a trecut de la sine, cu suptul ei, adica.. dar a fost fff dureros si scary pentru mine :tristuc:

_________________
C/9,8, O/8 , L/5,5 si N/1,5


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 08, 2008 5:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
acum e muuult mai bine; sanule moale, a ramas un punc roz si un punc mic dureros;
am citit si pe alaptare.home.ro ca se recomanda augumentin, asa ca am trimis sotul la farmacie(eu nu a-si fi reusit :> ) si a facut consiliu cu farmacistele, au verificat prospectele impreuna si iau dat augumentinul

Multumesc

P.S: intru in cabinet la dr povestesc de ce ma doare si de cand; ma intreaba de ciclu; ii zic nu am de 2 ani, alaptez; ea: "pai de ce alaptati? stiti ca nu e sanatos?"...in fine trecem la control, vede tzitzi si zice: "gata! tratament de ablactatie si intarcati!" ; eu am o fataaaaaa.....ea continua: "daca nu ajungeti la operatie, va taie sanul si tot o intarcati"; in sfarsit imi recapat graiul si vorbesc: "dar nu exista si alte posibilitati, ca stiti ...arata mai rau; eu am pus comprese, am facut....etc."; ea:" bine va dau antibiotoc care nu trece in lapte, incercam asa!"

a crezut ca o sa inghit repede pastila cu intarcatul....ca doar "e mare" X-(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 10, 2008 10:11 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 10, 2008 10:20 pm
Mesaje: 133
Site web: http://oglinzi.blogspot.ro/
Localitate: Suceava
Asta-i si cosmarul meu de cateva saptamani bune incoace. Abia scap de-un nodul dintr-ala, ca imi apare altul. Si dupa ce am avut acu un an experienta unei incizii, zau ca-mi vine sa-mi iau campii cand simt iar durere in san. Nu mai sunt eu de cand a inceput nebinia sta, imi palpez sanul de 100 de ori pe zi, parca am innebunit! Ideea e ca Una se intarca progresiv - sau doar si-a redus mult frecventa alaptarilor - dar a renuntat cam brusc la alaptatul de noapte: inainte se trezea aproape din ora in ora, acum se trezeste de vreo doua ori si mai suge doar o data. Am impresia ca sanul meu efectiv nu pricepe ca nu mai e nevoie sa produca atata lapte si atunci se aduna acolo prea mult si de aici necazurile... Are sens ce spun, ca eu alta explicatie nu am gasit. Am reusit sa scap - sper ca de tot - cu gheata si oxacilina. Asta mi-a dat medicul, asta am luat, dar am retinut varianta cu augmentinul. Faptul ca ma tinut gheata a diminuat nitel lactatia si acum cred ca suntem, eu si Una pe aceeasi lungime de unda.

Uika, am amas muta de uimire citind cum te inhata doctorul si-ti taie sanul! Si pe Scufita a mancat-o lupul, nu? Nu, dar n-are rost sa ma mai enervez, ca e inutil...

_________________
Andru
Șotron
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 71 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România