attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 2:10 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mai 09, 2008 9:19 pm        Subiectul mesajului: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
sunt foarte amarata, nu stiu ce se intampla.
De cand a dat de mancare Gh suge din ce in ce mai putin, numai dimineata si noaptea e mai cu spor, in rest, nici macar seara la culcare nu suge bine.

Ei bine, dar azi a pus capac. A supt dimineata, apoi cu chiu cu vai ceva la ora 14 (ca nu aveam pranzul gata..... :oops: )
apoi pe la 4 jumate a mancat enorm masa de legume dupa care n-a mai vrut sa suga nimic! abia i-am dat un pic de apa.
in final, dupa baita i-am dat sa suga o tzitzi cam cu greu, dar a supt ceva...si in dispserare cateva lingurite de cereale cu lapte ca parea f nervos(dar era nervos de la somn)

de dormit a dormit in reprizele lui obisnuite.


sunt cam confuza...Sofia vroia Tzi nonstop. Poate si din cauza ca eram plecata de-acasa la cele mai neregulate ore?(eram studenta anu 5....)
Gheorghe ma are permanent la dispozitie. Sa-i fi castigat asta o independenta si nu mai suge ziua?
ca daca se scoala noaptea suge cu mare spor. Acuma a inceput sa se scoale ca fost nitel racit.
M-am gandit ca nu suge de la muci in nasuc...dar de mancat cu lingurita o face cu mare placere , deci nu e bolnav in adevaratul sens al cuvantului, doar un banal guturai luat de la sor'sa.

mai e o varianta...suntem cam irascibili toti zielel astea si nu avem cel mai placut tion in discutii, ca sa ma exprim elegant. Poate si asta sa-l deturneze, sunt de acord :(


scuzati placinta asta de mesaj...da sunt tare nedumerita. Nu vreau sa-l intarc. E dureros sa vad cum refuza sanul



;(

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 3:49 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Ooooof, Sabina. :( Atmosfera poate fi o cauza, dar nu musai. Insa referitor la ce scrii tu:
Sabina scrie:
M-am gandit ca nu suge de la muci in nasuc...dar de mancat cu lingurita o face cu mare placere , deci nu e bolnav in adevaratul sens al cuvantului, doar un banal guturai luat de la sor'sa.


Daca are muci, si mai ales nasul infundat, e perfect normal ca nu suge, si tot asa perfect normal ca mananca altceva. Nu e vorba de cat de grea e raceala, ci pur si simplu de faptul ca nu poate suge efectiv. Cand Mona era racita de nu mai putea respira pe nas, saracuta tot lua 1-2 guri de san, apoi se strofoca sa respire pe gura, iar lua 1-2 guri de san, iar se chinuia sa respire. E foarte nasol sa ai senzatia ca te sufoci ...

Acum nu stiu nici la ce te referi cu "nici macar seara la culcare nu suge bine", poate precizezi putin.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 9:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Multumesc mult !!
cat despre muci, asa m-am gandit si eu in prima faza...dar la el dorinta de a suge ziua e problema.
Ca in prima noapte cu muci, desi era saracu plin si se sufoca, vroia sa suga f mult. Deci avea
Si azi noapte a supt bine.
sper ca-i doar o faza

PS ma refer la faptul sa suge putin la culcare si nu vrea sa mai adoarma la san in cele mai mul;te dintre cazuri. Suge nitel dupa care trebuie sa-l pun in patutul lui s-adoarma.
Ce sa zic, o fi el mai independent din fire.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 12:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Dum Ian 20, 2008 5:35 pm
Mesaje: 228
Localitate: bucuresti
pai copiii nu-s la fel, daca suge noaptea isi ia sigur toate beneficiile laptelui matern, si daca ziua mananca bine, isi ia si beneficiile mancarii
poate nu-i asa tzatzos :)

_________________
Karolina (10.06.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 9:10 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Inca tot nu-s prea lamurita. :oops:

In primul mesaj ai scris printre altele
Sabina scrie:
ca daca se scoala noaptea suge cu mare spor. Acuma a inceput sa se scoale ca fost nitel racit.


De aici am dedus ca el nu se prea scoala noaptea, ci doar acum ca a fost racit a inceput sa se scoale. Deci intrebarea e: a redus supturile ziua, sau atunci cand nu e racit a rarit-o si noaptea?

Ca daca suge ziua mai putin si noaptea mai mult, si eu zic ca nu-i problema. Mona si acum se trezeste noaptea cel tarziu la 2 ore, si e de doua ori mai mare decat Gheo. ;)

Acum cu adormitul la san nu stiu ce sa zic ... Mona de multa vreme nu mai adoarme efectiv la san seara. Adica e musai sa o alaptez, insa cand termina da drumul la san si se intoarce cu spatele la mine (dormim in acelasi pat). In schimb in decursul zilei (in special la weekend, ca in rest doarme la cresa la pranz) adoarme inca de multe ori cu sanul in gura, si de nenumarate ori am intepenit langa ea ca nici nu-i mai dadea drumul, adica trebuia (si inca mai trebuie uneori!) sa stau 1-2 ore in aceeasi pozitie pentru ca madam sa poata suge in continuare. 8-|

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 10:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
sabina. asa mult mi-as dori sa iti spun ceva care sa te linisteasca. din pacate nu cred ca te pot ajuta. la d diversificarea a mers greu, hai sa zic lin, ca sa nu sune rau, sanul a fost mereu pe primul loc.

dar christa are dreptate, daca are muci ii e f greu sa suga, apoi s-ar putea sa-si aminteasca de cat de nasol a fost la supt atunci cand se ineca si sa il evite.

uf, chiar nu stiu ce sa zic, dar sunt aici. si daca mai ai idei, sau doar vrei sa plangi...eu sunt aici

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 10, 2008 11:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
stai asa sa lamuresc lumea, ca eu de obicei nu prea ma plnag si cand o fac sunt cam incoerenta :oops:
el sugea bine ziua si f putin noaptea pana la diversificare.
De cand cu diversificarea a supt mai putin ziua dar noaptea tot mai deloc.
De 2 sapt a inceput sa se scoale si noaptea si recupereaza suptul putin de peste zi. Eu il culc separat si cand se scoala il iau cu mine pana dimineata. Numai prima luna am dormit odata cu el, dupa aia am simtit nevoia sa il culc si sa mai gasesc si eu nitel timp pt mine.
deci se scoala noaptea dinainte de raceala , si suge dupa trezire de cel putin 3 ori pana dimineata. Chiar si in prima noapte cu muci horror (acu 6 zile) a vrut sa suga.

Dar am vesti bune! azi a supt mai mult ziua! E adevarat ca usor in detrimentul mancarii, insa nu refuzat mancarea, doar cantitatile au fost mai mici la pranz si seara(ceea ce nu ma ingrijoreaza in niciun fel, mai ales ca dimineata a mancat f bine, avocado cu cereale miamiii, sper ca e ok combinatia, ca el o adora)


Christa, si Sofia era la fel ca Mona ta, se scula f des sa suga noaptea pana tarziu, dar eu pus-o pe seama faptului ca ziua eram deseori plecata.
Diana, si la Sofia sanul era nr 1.


la el mai e ceva, acum daca pun cap la cap imi amintesc totul. Ziua e f greu sa-i dau sa suga si datorita Sofiei care cam trage de el. Trebuie sa ma izolez ca sa ii pot da...si ea nu prea suporta asta...si mie mi-e aiurea sa-i spun "pleaca sa alaptez" . Uneori ii spun ca Gh nu suge daca ea face giumbuslucuri pe langa el, dar desi e intelepta pt varsta ei, reprosurile astea o ranesc. Ei bine si eu am cam inceput sa caut momentele in care Siofia are altceva de facut si sa-i bag tzatza lu asta micu :D
si evident ca el nu are chef. Faza asta e de pe la 5 luni, la 4 luni desi i se distragea atentia, foamea era mai puternica.



iar am facut o varza, LOL.

deci concluzii:
1. Sofia distrage atentia, eu bag tzi cand nu ea e pe faza, dar nu coincide mereu cu dorintele juniorului
2. mancarea e mai interesanta ziua in detrimenatul tzatzei.
3. de cca 2, 3 sapt se scoala nopatea sa recupereze suptul


eu sper doar sa nu se intarce repede. Ca nu stiu ce-as face, lapte praf nu i-am dat sa bea niciodata pana acuma (decat eventual in cerealele Milupa , da alea i le dau ca un gris, nu ca un lichid de baut)


Va multumesc mult pt sustinere, e mare lucru sa te inteleaga careva. ca pana si mama zice cica pai si ce daca, se intarca, tu devii libera..... ;( ;( ;(

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 11, 2008 1:50 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
am sa iti dau un citat de la alt subiect. sper sa te ajute. nu stiu ce altceva as putea adauga in plus. dar daca descopar adaug :)
viewtopic.php?t=409
poate doar ca imi amintesc ca nici un supt nu s-a comparat, intr-o vreme, cand era delia pe la un an cred, poate mai mica, cu cel dintr-o cabina de proba in care nimic nu era sa atraga atentia.
ma intreb daca nu ar merge sa il tii mai mult in brate si cu sanii cat mai la dispozitie, ca sa poata relua de cate ori are nevoie.
cat despre ce zice mama ta, pe langa aspectul pentru care ;( , delia dupa intarcare pare sa aiba si mai multa nevoie de mine si contactul meu ca sa adoarma si in general noaptea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 11, 2008 10:44 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
pai si Sofia la fel a fost, dupa intarcare a devenit si mai dependenta de mine .
Bun, e si independenta nevoie mare, dar afectiv...stiu eu cum stau lucrurile.
Multumesc frumos
:iubire1:

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 2:37 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
iar eu..... :tristuc:
mai de fiecare data scriu aici cand am vreo problema.
bebe edi nu mai vrea sa pape!!!!! :plang: a trecut de la o extrema la alta....la inceput eram ingrozita de cat vroia sa pape ( lua cam 400 g pe saptamana) , si acum, de vreo 2 saptamani nu mai papa; eu cred ca am destul lapte, dar el suge numai laptele ala de inceput, care vine mai usor; spun asta pentru ca dupa ce el ii da drumul si plange ca nu mai vine, incerc sa ma mulg si vine imediat vreo 4 jeturi. ii dau completare lp ( am tot incercat sa ma mulg cu tot felul de pompe - abia daca scot 20 ml de la amandoi; daca ma mulg cu mana, iar nu prea reusesc pentru ca mi se intaresc tumburucii, si ar fi o treaba care ar dura o vesnicie); lp ii dau cu SNS, nu am mai folosit biberonul cam de cand el era de o luna.
e, cum ziceam, de vreo 2 saptamani, nu mai suge, nu mai papa; incerc sa il mufez dar incepe sa planga si nu vrea deloc sa ia tzitzi; daac e sa o prinda pana la urma, ii da drumul imediat. nu merge nici daca ii dau numai tzitzi fara furtunasul ala... si nici daca ii dau si lp; am tot incercat sa ii dau cu biberonul, il scoate imediat din gura, il impinge cu limba si nici macar nu inghite laptele care ii curge.
ziua ajuge sa pape in jur de 300-400 ml, iar noaptea ii numai cu laptele meu; doarme destul de bine, adoarme tarziu, pe la 12, se trez pe la 5-6, apoi pe la 9, cand iar ii dau tzitzi, iar pe la 10.30 - 11 se trezeste; dupa asta tot am incercat sa ii dau sa pape...dar nu vrea sa pape decat tarziu, dupa 15, cam 100 (cu greu ii ia si pe astia)..si tot asa pana seara;
nu era el foarte grasut, dar acum se vede ca a slabit ( la inceput am zis ca mi se pare mie, dar mi-au spus si alti prieteni ca intradevar, a slabit si se vede :( )
unde gresec...ce pot sa fac?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 3:24 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Se numeste greva suptului sau greva laptelui. Apare de regula pe la 3 luni sau 6 luni.... de regula cam cand e puseul de crestere. Rabdare si oferit san des, culori pastelate in locul unde suge (o cuvertura uni pe pat), ca sa nu fie atras spre culorile vii, stins sursa de lumina (uneori e atras de bec)


Poti verifica si daca nu are vreo ciuperca in gura, dar sincer, eu am patit cu amandoua fetele asa si foarte multe mame s-au plans de aceeasi problema. Daca dai lapte praf, revii la problema initiala si e risc de intarcare din pacata... :(

PS: slabit e relativ... l-ai cantarit? E posibil sa se fi lungit si de acolo impresia de scadere in greutate.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 4:19 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
in gura nu vad sa aibe ceva;
asa ma gandeam si eu, sa nu fie vreo faza prin care trece....iar lp din pacate nu am putut renunta deloc, el cerea mereu completare, oricat m-am straduit eu sa ii dau numai de la mine, nu am putut.
si cam cat dureaza greva asta?
de slabit se vede la fata ca nu mai are obraji, i s-a ascutit mult barbia; ultima data cand l-am cantarit a fost luan trecuta, si avem iar acum pe 15 programare la control.
offf...sper sa fie bine si sa treaca repede åeste perioada asta
merci mult de tot :imbratisare2:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 4:45 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Cam 2 saptamani a tinut la mine. Insa nu am dat lapte praf....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 8:27 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
la mine nu vroia sa suga decat daca il puneam in pozitie verticala si fugeam cu el in primul moment cand sa se ataseze la san. Fugeam ai citit bine daca mergeam urla, se zbatea si refuza sanul. Dupa ce se atasa ma puteam aseza si eu ca omul. A trecut in maxim 1 luna.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 04, 2011 8:38 pm        Subiectul mesajului: Re: nu vrea sa suga! 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
o lunaaaaa??? :o nici nu vreau sa imi imaginez cum a fost!
eu acum am prins curaj ca ii ceva pasager si ca o sa treaca.... mai mult ma stresez ca o sa imi pired laptele :tristuc: . inainte noaptea, cand se treazea, aveam sanii tari, acum nimic :(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România