attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 2:04 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 3:58 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
bei, a ta e crescuta dupa modelul peruan :P
(ca-l explica si pe asta, prunci infasati, purtati cu care dorm mamele, care mame declarau: "vai, dar pot sa mearga la somn fara prunci, ca io sufar?", asta cand li se spuneau cum dorm mamele din soc moderna, industrializata, fara prunci)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 4:13 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
si asta e un lucru rau? faptul ca au obiecte de atasament?
fiind trecuta de la o etapa la alta , eu zic nu. e doar vorba de o evolutie, de o adaptare.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 4:52 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
daca nu au nici spatiu contenitiv nici obiecte ed atasament e foarte grav, as spune

dar nu e cazul vostru, e normal si deziderabil ca un copil in societatea moderna sa aiba catelus de plus sau cana sau stiu eu ce alt ceva...

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 5:06 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
hmmm...edi chiar nu are nici un obiect de atasament. cam la fel ca la mira, se fixeaza pe vreun obiect, dar se joaca acolo, unde e el, nu il ia cu el, nu se plimba cu el prin casa, nu il vrea afara cand iesim..... in umbra unor eveniment ce se cam desfasoara de ceva vreme, parca incep si eu sa ma intreb daca nu cumva e un semn ca ceva nu e in regul ...:(

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 5:12 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
daniela si la noi a fost la fel fara nici o cana :D pana a mers la gradinita.
obiectul ei de atasament eram io. bine ca nu m-a inlocuit cu vreun ciocan ceva, o cana e ok ;)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 6:19 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
modelul peruan ? :)) E bun, e bun, ma recunosc :P (in declaratia mamelor, legata de somn :D acu e bine, e foarte bine, cu una, f rar 2 treziri pe noapte, sunt boiara :P )

eu m-am distrat tare cu ultima papusa, adusa de bunica-sa, pe care ea a botezat-o sanda. o cara si o freca pe saraca sanda de-i sareau atele....avea si cantec invatat, tot de la bunica-sa, pt sanda "sanda spala la covata/ si e tare suparata/caci papusa ei cea mica/murdareste fara frica" si drept urmare a mesajului din cantec probabil, o freca iulia pe sanda in toate chestiile posibilie, ba cu rujul (ei :P ) ba cu farduri vechi de ale mele pana a a ajuns de nerecunoscut...asa ca i-am spalat-o....dar oricum nu-i mai trezeste niciun interes...a tinut farmecul sandei cat a fost bunica-sa acasa, 2 saptamani :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 31, 2012 9:41 pm        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Mira, spuneam eu cândva că după 2 ani jumate începe boieria. Să mă vezi pe mine boieroaică cu nopți dormite cap-coadă B-)

Nici David n-are obiect de atașament. Și pe mine m-a lăsat în voia sorții. Își amintește de mine când îi e foame, când îi e somn și când pleacă toți copiii pe la casele lor iar taica-su n-are timp să se joace cu el :))

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 06, 2012 11:02 am        Subiectul mesajului: Re: (auto) intarcarea si obiectele de atasament 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
citesc din winiccott si ma lamuresc cu obiectele de atasament. tre sa recitesc capitolul si o sa vin cu ceva fragmente de retinut.
mi-a placut idea cum mama iluzioneaza bebelusul , il lasa sa se iluzioneze singur oferind san la cerere, ca acesta, sanul, face parte din copil si ca el are 'puterea' de a-l face plin de lapte si bun si apoi tot pe mama pica sa-l deziluzioneze, facandu-l sa inteleaga ca sanul este o parte din ea.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România