attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 1:49 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 9:43 am        Subiectul mesajului: Supa de linte 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Incep cu nestiinta :oops: , adica habar nu am de cantitati, dar voi incerca sa aproximez.

-250g linte
- o ceapa
-un morcov
- pastarnac
-ulei masline/unt
-lamaie
- piper
- sare
- menta

Lintea verde/rosie se fierbe binisor , dar nu in extrem de multa apa, apoi se pun celelalte legume(mai la final, ca sa nu-si piarda calitatile nutritive). Cand toate-s fierte, se paseaza, ca sa iasa o supa-crema, se lasa putin sa se raceasca, apoi se pune ulei/unt (un cubule, in farfurie) , condimentele si lamaia.

Este divina ;D , un amestec genial si subtil de gusturi

Nu ma pricep la linte, dar unii stiutori zic asa:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Linte_(plantă)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 10:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
cris, ai avut o idee foarte buna cu mesajul pe care tocmai l-am mutat de aici si l-am facut mesaj important pentru subforumul "Retete". ;)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 7:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 7:34 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: iman2903
Localitate: mereu intre 2 lumi
Eu fac asha:
Pun lintea neaparat rosie la fiert cam cat o cana de 250 gr. Ea fierbe acolo si se umfla.
In acest timp, rad un morcov si o toc o ceapa mai marisoara - nu conteaza cat de fin ca vine blenderul in ajutor.
Morcovul si ceapa rase le calesc in ulei de masline, dar doar un pic pentru ca mananca si copiii si peste ele adaug ce firbea in oala cu linte adica cu totul, lintea care intre timp s-a mai umflat si apa s-a imputinat, deci ccompletez cu apa, acum .... pentru o cana de linte ... eu completez cu apa cat 3 sferturi dintr-o cratita de 2 l.
Si pun la fiert din nou.
Intre timp curat cam jumatate de capatana de usturoi, se poate si mai putin insa noua ne plaaaaaaace :| , si dupa ce am aduagat usturoiul cand supa e cam gata, aduc blenderul vertical si amestec/maruntec totul.
Acum eu pun, (altii nu pun o lingura de bulion), o lingurita de boia dulce, camun, asta e un condiment care se spune prin tarile arabe ca e un fel de chimen de al nostru, insa mie nu mi se pare...o fi salbatic :D ... si aroma supei de linte acum depinde de echilbrul intre chimen si menta - asta ca sa iasa ca la mama ei... dar in general nu depasesc jumate de lingura camun, la cantitatea descrisa mai sus si 1 lingurita de menta pistaa ffffffffin fin.
O serviti cu 2-3 felii de lamaie langa ea si e minunata intr-adevar.
Cris, daca esti din Contanta, la restaurantul turcesc din coasta primariei manaci o supa de linte nemaipomenita. Nu arata rest prea bine dar merita sa te duci pentru supa de linte.
Cu lintea verde e alta reteta pe care eu nu o stiu si nu o fac ..., insa eu fac cu orez si e fff buna. Daca va intereseaza pun aici reteta.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 7:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Mihaela, cunosc atat de bine restaurantul turcesc :D Sunt innebunita dupa mancarea turceasca :P

Aaaa, daaa, uitasem de usturoi! Si eu pun cate un catel-2-3 ;)

Pai retetele noastre seamana binisor :) (eu am renuntat la calitul cepei si al morcovului). Si nu am pus inca bulion. Voi incerca si asa.


Te asteptam si cu alte retete, numai sanatoase sa fie :D

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 25, 2008 10:39 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 7:34 pm
Mesaje: 32
Yahoo Messenger: iman2903
Localitate: mereu intre 2 lumi
cris scrie:

Te asteptam si cu alte retete, numai sanatoase sa fie :D

Si daca nu...? @-)
... pai hai sa spun cum fac asta cu linte si orez. E sanatoasa numai pe jumatate, caci la sfarsit se adauga ceapa prajita in ulei, dar avand in vedere ca se pune deasupra ...deci daca vrei o pui daca nu...nu... insa tare e gustoasa cu ceapa ;D . Eu copiilor nu le dau cu ceapa insa doar orezul cu lintea si iaurt mananca de la 8 luni.
Trebuie sa folosim ca masura o cana, eu am una de ceai deci nici prea mare nici prea mica, nici nu are imp. atata timp cat se repecta proportiile.
O cana de linte verde care se pune la fiert in vreo 3-4 cani de apa. Se lasa sa fiarba pana ce s-a inmuiat - eu o incerc intre dinti, adica-i aproape gata insa atentie sa nu inceapa sa se farame, sa se desfaca. Dupa ce s-a fiert, trebuie sa ramana o zeama maron-roscat.
In prealabil se pun la inumuiat 2 masuri de orez - adica 2 cani din cea folosita pentru linte.
Se iau 2-3 cani din zeama maron -roscata si se pune in alta cratita mai joasa si se adauga orezul spalat bine ca sa nu fie lipicios, si scurs + lintea fiarta si separata in strecuratoare de apa in care a fiert.
La un moment dat cand incepe sa se umfle orezul luam capacul si ametecam bine orezul cu lintea ca sa nu fie 2 straturi separate. In acest moment daca nu dorim sa adaugam ceapa cu uleiul ei prajit si nesanatos :D , putem adauga putin unt sau ulei, pentru ca mancarea are nevoie de ceva grasime totusi ca altfel arata rau. ... si punem sare si gata. Asteptam sa se umfle orezul, sa scada toata apa si apoi acoperim bine cuun capc si un prosop sa stea acolo in aburi.
Acum trecem la partea nesanatoasa a problemei.
In timpul in care fierbe orezul cu lintea punem la prajit in ulei - neaparat in ulei ca sa fie crocanta, ceapa taiata solzisori, si o lasam pana devine aurie, chiar maronie dar nu arsa atentie!
Cand e gata, strecuram si uleiul acela se adauga peste orezul cu lintea care ar trebui sa fie gata si se amesteca usor sa nu se farame boabele de orez. Ceapa se asaza deasupra rasfirata sau se poate lasa pe masa separat intr-o farfurioara si pune cine vrea. Ea trebuie sa fie crocanta si asa ar trebui sa fie daca o separam de ulei cand este inca fierbinte dupa ce s-a prajit.
Se serveste cu iaurt acru acru... aici in tarile arabe e drept ca au tot felul de iaurturi ca pana m-am descurcat cu ele... sa le invat insa sunt naturale si taaaare gustoase. In Romania cumpar din acela in galetusa la 1 Kg. E mai inchegat si acrisor.
Mentionez ca fara ceapa si uleiul prajit pe care eu il inlocuiam cu ulei de masline sau cu un cubulet de unt, pot manca copiii fara probleme.
A! ...si mancarea se numeste mgiaddara.
Orezul e mai bine sa fie din acela prefiert, nu din acela pe care il folosim la sarmale sau orez cu lapte.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Sep 21, 2012 6:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Supa de linte 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
s eu ador supa de linte :x nu respect cantitatile, nu respect retetele, fac de regula cu ce am la indemana in frigider...daca e cu gust de linte, apoi e buuun :))

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România