attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:52 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Dec 29, 2009 10:06 am        Subiectul mesajului: pizza 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 20, 2009 7:45 am
Mesaje: 824
Localitate: alba iulia
c tot sunt aici multe italience

scuze dar nu prea merge tast a

cum se face aluatul de pizza?
si sosul ala rosu intins pe e?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Dec 29, 2009 1:02 pm        Subiectul mesajului: Re: pizza 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
aluatul de pizza il fac dupa reteta lui angelique
http://ilmenudiangela.wordpress.com/2009/04/18/pizza/

iese f bun, respect intocmai toti pasii de acolo, dospit de 3 ori etc
sosul , din conserva de rosii bucatele (jumatate ajunge), il pun intr un bol, adaug un pic ulei de masline, sare, piper. Origano nu, ptr ca nu l suporta sotul.

eu nu ung cu ulei si hartia de copt, mi se pare ca iese prea uleioasa pizza. Mai pun un pic pe maini atunci cand transfer aluatul in tava si il asez (este ff moale, dar asa tb sa fie)

noi nu facem pizza cu carne (prosciutto, carnati etc), ne place doar cu legume. Combinatia preferata este cu sos de rosii/ardei gras taiat fasii subtiri/ciuperci feliute din conserva. Mozzarella (neaparat mozarella, nu alta branza) se pune cand pizza este aproape gata, ultimele 5 min.

Nu este pizza din pizzerii, dar nu are cum sa iasa acasa blatul ala subtire, un pic crocant. Ei rasucesc aluatul, il arunca in aer, cuptor cu lemne....cand am pofta, mergem sau comandam acasa.
Dar cu reteta lui angelique chiar iese o pizza buna.


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 07, 2010 5:41 pm        Subiectul mesajului: Re: pizza 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
sa va zic si voua super mega reteta mea de pizza :D. am pus pe blog, copiez aici

Ştiţi că nu mă bag prea mult în seamă cu personale nelegate de purtatul copiilor, cu atât mai puţin de bucătărie. Dar asta e atât de tare încât merită. Plecând de la o reţetă de pâine la tigaie, pe care am făcut-o şi e demenţială, din care am scos cana de măsurat şi gradaţiile de la cuptoul electric :) am ajuns la The aluatul.

Varianta perfectă :
*200 g de făină măsurată cu lingura, adica vreo 20 de linguri plinute care sigur sunt vreo 300 g de făină :)))) (mulţumesc mamei mele care a ascuns cana de măsurat într-un castron şi a acoperit-o cu o strecurătoare de am găsit-o după 2 zile de căutări asidue)
*1 plic de drojdie uscată - 7g
*nişte apă (mulţumesc aceleaşi mame pentru pititul cănii minune, plus inspiraţiei divine, a mea şi a lui alex, în momentul în care ne-am cumpărat căni şi pahare, toate supradimensionate şi imposibil de folosit la măsurat cantităti sub 500g)
*nişte sare (mulţumiri sufletelor noastre de artişti care au ales tacâmurile, cu forme şi volume făra nici o legătură cu cele clasice, vezi şi lingurile de făină si linguriţele de sare)

Bon, toate chestiile ăstea se amestecă şi se lasă vreo 15 min sub formă de bilă. Dacă aveţi lene maximă, ca subsemnata, nu vă obosiţi să framântaţi, iese perfect şi fără. Mulţumiri copilului din dotare care preferă jucării ieftine şi simple, aka lighenuş de plastic la 2 lei, perfect pentru amestecat coci :)). După care împărţiţi mica bilă în 4 bile şi mai mici şi le aplatizaţi aşa, la vreun centimetru grosime. După care le uitaţi sub o lenjerie de pat de copil pe care n-aţi folosit-o decât în primele zile, până v-aţi prins că puradelu' doarme cel mai bine în pat la mă-sa :)) (sau în sling. Ha! iar v-am adus unde am vrut :)))) )Vreo 45 min.

Acum intervine şi acel un lucru pe care s-ar putea să nu-l aveţi în casă, şi anume o tavă de pizza de la Kaufland, rotundă, vreo 20 lei, face toţi banii.

Buun. Acum vă închpuiţi că vă zgârciţi teribil şi încercaţi să întindeţi o turtiţă din aia de cocă pe toată tava. Pare imposibil, dar insistaţi. Gândiţi-vă că viaţa-i scumpă, suntem în criză, rate la bancă, orice vă motivează, şi întindeţi de bucăţica aia până ajunge transparentă şi acoperă toată tava.

Un pas important, de maestru în bucătărie, e să aveţi toate condimentele puse în borcănaşe simpatice de la Ikea. Dacă sunteţi ca mine, pe dinafară adică, vă veţi trezi la prima ocazie că aveţi nevoie de oregano, ştiţi ca aveţi, dar n-aveţi habar în care din borcănaşe. Aşa că, pentru pizza asta, folosiţi ceva care vă miroase bine :). Plus niste buliono-suc de roşii de la soacra. Ungeţi un strat subţirel, aruncaţi o măslină, un porumb, un ardei, o atenţie, orice vă face fericiţi, şi băgaţi la cuptor.

Secretul secretelor e să aveţi focul potrivit. La ora 6, cum ar veni. Am moştenit cuptorul făra gradaţii, deci va trebui să mă credeţi pe cuvânt. E un fel de mediu. Cred...

Deci 10-15 minute la ora 6, scoateti pizza uscăţică şi o îngropaţi în mozarella. Am încercat şi alte feluri de caşcaval dar parcă nu-i la fel. Încă 5-10 minute să se topească caşcavalul şi gata. Best home made pizza ever.

Nu e cozonac cu legume, nici talpă de pantof sub formă de pizza. E pur şi simplu cea-mai-bună-pizza-făcută-în-casă-care-bate-multe-pizze-de-restaurant. Ieri am făcut 4, prima s-a terminat până să pun măslinele pe a doua, a doua până să pun caşcavalul pe a treia, ultimele două au fost savurate la maxim.


La final:
-maxim 10 min pt preparare (toate etapele)
-vase murdare: un lighean :)şi un fund de lemn, hai un cutit şi o farfurie dacă vă spargeţi în figuri si puneţi felii de roşii sau de ardei
-copilul poate participa la tot procesul
-merge şi sub un an dacă scoateţi sarea


Pozele sunt pe blog, mi e lene sa le copiez ca nu merge luat direct de pe picasa si sa incarc iar...nici moarta :>
http://poarta-ma.blogspot.com/2010/01/c ... i-bun.html

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 07, 2010 6:50 pm        Subiectul mesajului: Re: pizza 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
faina reteta, mai ales explicatiile detaliate :x =))
eu o incerc cu siguranta
si eu ma dau in vant dupa painea coapta in tigaie, aseara am incercat o pe asta
http://floridecires7.blogspot.com/2008/ ... igaie.html

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Ian 07, 2010 9:25 pm        Subiectul mesajului: Re: pizza 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
da, de la asta am inceput si eu, era linkul pe blog dar nu s a copiat. e fff buna si face o pizza ... :d

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România