attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:37 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Mai 19, 2008 9:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
socrul meu a vazut fata de 2 ori 8-| si de fiecare data s-a batut cu pumnul in piept ca e bunic (la propiu :lach: ) si i-a dat bani :lach:
ultima data adica a doua oara :D a vrut sa o ia in brate si alex s-a apucat de plans si a zis: ce, lasa, stai sa ii dau bani, poate nu mai plange :lach: :lach: :lach: alex avea vreo 6-7 luni :D

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 10:38 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
apropo de cadouri , soacra-mea nu-i ia mai nimic, caci fata inca NU CUNOSTE... cand va cere atunci ii va lua ceva, acum nu stie, de ce sa dam banii aiurea??? si-asa mami ii ia prea multe, chiar si ce nu are nevoie.... 8-|

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 10:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
:/
pacat
uite, mie imi place sa ii pastrez tot ce ii daruiesc altii...stie ca felicitarea cu baietelul e de la bunica, atunci cind s-a nascut el, ca masinuta de transportat caii la fel etc etc...
dar nu s-a gindit niciodata ca un obiect oarecare ii poate face placere copilului? ca actul de a darui e unul gratuit, nu unul judecat in functie de multumirile ce le primim in schimb? ca placerea unui copil, fie el mic, e de a desira un ambalaj pentru a gasi ceva ascuns acolo?
uf


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 11:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Teodora scrie:
eu nu sint deloc de acord cu banii dati cadou copilului
(stiu, sint multi care zic ca de, parintii gasesc mereu o utilizare pentrua cesti bani si ei sint bineveniti)
dar daca vrei sa ii faci copilului direct o placere, nu ii dai bani...


Lasa ca o sa vina si momentul cand Elouan va simti o mare placere primind bani. :) Eu iti spun sincer ca prefer bani unor jucarii sau haine care stau pe undeva prin pod, ca nu se joaca cu ele respectiv n-are timp sa le imbrace pe toate.

Noi avem acum problema ca Mona implineste in curand 2 ani. M-am gandit sa ii iau un tobogan, deoarece ii place f. mult, cele de la locurile de joaca sunt inca prea mari, plus ca unul din ele e sub orice critica, altul e (mult!) prea lung (are cativa metri buni lungime, e si in panta mare, si nu vreau sa ajung cu Mona la urgente) ... Toboganul costa 50€, i-am spus ieri mamei mele de el si am spus ca cine vrea sa "participe" la cadou (bunicii, unchii si matusile, verii) e bine-venit. Ea ma intreaba la cati se imparte cadoul, am zis ca inca nu stiu, ca celorlalti nu le-am spus, la care ea "doar nu crezi ca ii fac nepoata-mii un cadou de doar cativa euro!". Am zis ca restul poate sa il completeze cu bani. :P Si nu pentru ca "gasesc o utilizare pentru acesti bani", deoarece Mona are un cont la banca, si ce primeste (la nastere, la 1 an si la botez pana acum) aterizeaza acolo pe cont (sau in pusculita sumele mai mici, pana se aduna destul ca sa "merite" sa ii pun pe cont), iar cand va vrea mai incolo sa isi cumpere ceva sau ce stiu eu ce sa faca cu ei, ii va avea. :) Ce sa facem cu munti de haine si/sau jucarii?

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 11:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
f buna ideea cu pusul banilor in cont
tati i-a facut alexutei un fe de asigurare pt studii, dam cate 300 ron pe trimestru pana face ea 19 ani

noi de regula din banii primiti ii luam rapid lapte, scutece, "consumabile" si soacra-mea zice ca nu e corect, sa fie ceva mare si important sa stie cand va fi mare :lach: pai pana ajunge mare distruge ceva-ul ala mare si important si apoi cum sa creasca fara cele necesare zilnic? nu-i mai frumos sa ii explici copilului peste cativa ani cu albumul de poze in fata: uite, vezi, ai crescut mare si frumoasa pt ca si bunicii au adus o contribuitie la asta.
mami a mea ma intreaba ce mai are nevoie ., sor-mea la fel, nasii ... in general prietenii... singurii mai "distepti" is socrii 8-| de aia sotul nu stie sa imi ia niciodata un cadou, tre sa merg sa imi iau singura @-)
cel mai nou cadou pt alex din partea alor mei a fost un brat de carti :P

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 12:26 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Eu prefer si bani (nu dati cu conditionare!), dar si cadouri.Iar cele de suflet sunt pastrate pt a i le arata mai tarziu (felicitari, primul tricou, pantalon, lucrurile de la botez etc).Decat sa primesc cine stie ce (de ex., de Paste, socrul a venit cu oua de ciocolata- D. nu mananca! , iar de Craciun a venit cu un ceas care avea un cap de copil care se misca- o tampenie!) mai bine bani sa-iiau ceva util!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 12:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
rox scrie:
Decat sa primesc cine stie ce (de ex., de Paste, socrul a venit cu oua de ciocolata-

asta ziceam si eu. :) Acum socrii stiu ca nu ii dau ciocolata (si de fapt dulciuri in general), insa acum cateva luni bune tot au adus socrii un pachet de biscuiti dulci ca >:). Cica-s bio. Pai si ce daca? @-) I-am mancat eu. :P

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 12:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
cont are si Elouan, si incercam sa punem cite ceva deoparte
insa ziceam ca nu apreciez banii drept cadou...poate si pentru ca ai nostri au cam nimerit-o pina acum cu cadourile, adica a fost mereu cite ceva dragut, adaptat virstei, etc
tare faza cu "curentul", Rox, ai dreptate :lach:


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 3:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Christa scrie:
Ce sa facem cu munti de haine si/sau jucarii?

se poate face asa X-( X-( X-(

nici eu nu agreez cadourile, da' noh, tac!
maica-mea e prima care ma baga in crize, ba cu sucuri de fructe (indulcite!) ba cu ciocolata
iar copiii deja s-au prins si daca nu sunt de acord am probleme :D
deci de pasti, craciun si zile de nastere ii las sa manance orice
ce fericiti is :lach: :lach: :lach:

ei!? am 4 saci de haine vechi si noi care ma incurca
aveti idee ce pot sa fac cu ele?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 3:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
gazzella scrie:
Christa scrie:
Ce sa facem cu munti de haine si/sau jucarii?

se poate face asa X-( X-( X-(

nici eu nu agreez cadourile, da' noh, tac!
maica-mea e prima care ma baga in crize, ba cu sucuri de fructe (indulcite!) ba cu ciocolata
iar copiii deja s-au prins si daca nu sunt de acord am probleme :D
deci de pasti, craciun si zile de nastere ii las sa manance orice
ce fericiti is :lach: :lach: :lach:

ei!? am 4 saci de haine vechi si noi care ma incurca
aveti idee ce pot sa fac cu ele?

dai la copii care nu au aproape deloc
nu se poate sa nu gasesti ;)

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 3:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Raluca, nu in Italia
tre' sa-i trimit in tara si nu stiu cum
am vazut pe parinti.com cazul unei fete de 15 ani cu pruncuta de un an jumate
saraci...
....asa prost ma simt cu sacii astia in casa...si nu stiu cum fac sa ajunga la ea una alta.....

si nu-s lucrusoare rele, le am si eu de la prietenele mele cu copiii mai maricei


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 3:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
apropo de asta, inclin sa nu dau celor care cer expres, mai ales celor care isi fac conturi pe forumuri DOAR pentru asta :D
posibil sa le gasesti mai tarziu chiar pe net de vanzare 8-|
am patit-o pe parinti cu o tipa, am vrut sa dau niste hainute dar doar in iasi, sa vad cui le dau ;) , tipa respectiva era de prin constanta si s-a rugat de mine. apoi a zis ca nu-i pb, plateste ea posta; cand a vazut ca nu-i chip a inceput sa vb urat 8-|

_________________
http://crosettricot.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 3:24 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
:nein: :nein: :nein:

ma gandesc la modul ideal: colectate intr-un spatiu si pe masura ce unele din noi chiar cunoastem persoane care s-ar putea bucura de hainute pentru copilasii lor sa le cedam


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 7:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
raluca scrie:
socrul meu a vazut fata de 2 ori 8-| si de fiecare data s-a batut cu pumnul in piept ca e bunic (la propiu :lach: ) si i-a dat bani :lach:
ultima data adica a doua oara :D a vrut sa o ia in brate si alex s-a apucat de plans si a zis: ce, lasa, stai sa ii dau bani, poate nu mai plange :lach: :lach: :lach: alex avea vreo 6-7 luni :D


Data viitoare dai tu cinci lei si spune-i ca-s pentru a va lasa-n pace. Vezi cum reactioneaza. Si daca nu-i place, poate intelege ca acelasi efect il are (sau il poate avea) si oferta lui.

Eu, cel putin, asa as face...

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 20, 2008 8:01 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Christa scrie:
Ce sa facem cu munti de haine si/sau jucarii?


Cadouri la alti copii.

A.M.

ps/ Prin Canada se obisnuieste si ca cel care a facut cadoul sa pastreze factura (bonul de casa) pe baza caruia se poate returna cadoul, si sa-l ofere parintilor la cerere ("Daca nu-i place ce i-am luat sau ar fi vrut altceva, va dau bonul, returnati jucaria si-i luati ce vrea...").

pps/ Sau se fac cadou "gift cards", niste carduri cu care poti cumpara pina la o anumita suma de bani de la anumite magazine -- cam acelasi lucru cu a oferi bani direct plus restrictii de unde poti cumpara (si pina cind?).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România