attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:15 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Iul 13, 2015 9:55 am        Subiectul mesajului: Acomodarea cu bona 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 01, 2015 1:45 pm
Mesaje: 2
Buna ziua! Ma numesc Andreea si am o fetita de 6luni si 2 saptamani, Maia. A stat cu mine in astea 6 luni aproape intr-una si mai ales in brAte sau in boba. E alapta exclusiv si de 2 saptamani am inceput diversificarea. Eu trebuie sa ma intorc la serviciu dupa 1 an si din dorinta de a face totul cat mai usor am gasit o bona care vine de o saptamna jumate si stam cu Maia impreuna, sa se obisnuiasca. Acum problema e ca Maia nu prea sta cu nimeni, nici cu tatal ei care lucreaza de la 9 la 19 si cum il vede putin nu sta prea mult la el. Si nici cu altcineva. Sau sta daca sunt si eu acolo. Oricum daca o las (a trebuit sa plec de acasa de cateva ori cam cate 2 ore) plange intr-una. Evident, rudele imi sar in cap ca am alintat-o, ca am invatat-o in brate, toate cele pe care probabil le-ati auzit si voi. Si colac peste pupaza, daca pana acum mai statea 10-15 minute in bratele bunicilor, de cand vine bona cum o ia in brate altcineva cum incepe plansul cu lacrimi. A mai trecut cineva prin asta? Ma ingrijorez ca nu sta chiar cu nimeni, nici eu nu o pot lasa jos, nu sta in carut, in patut, in leagn, nu sta nici cat sa ii curat un morcov si sa i-l pun la fiert. Sper ca mai sta lumea pe forum sa imi raspunda ca ma simt tare in impas. Nu stiu daca am facut ceva gresit, daca am ceva de corectat sau gresesc acum ca am adus bona asa devreme. Simt uneori ca am si eu nevoie de un respiro pt ca devin frustrata si nervoasa si asta a fost un alt motiv pt care am cautat bona asa repede. Ca sa am si eu cateva momente de liniste pe zi. In martie anul acesta a murit mama mea dupa o cumplita suferinta si am fost agitata, poate inca mai am momente. Si ma gandesc ca decat sa stau asa nervoasa cu copilul mai bine am pe cienva sa ma ajute si sa fiu si eu calma. Sunt destul de debusolata pt ca vad ca momentan nu imi iese planul, din contra parca de cand cu bona fata sta si mai lipita de mine. Aveti vreun sfat? Vreo experienta asemanatoare? Cum ati procedat cu bona, cat de devreme ati adus-o? Va sunt recunoscatore pt orice imi puteti spune! Multumesc!


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 17, 2015 1:02 pm        Subiectul mesajului: Re: Acomodarea cu bona 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Eu pot sa iti spun doar ca am tinut copiii in brate atunci si cat au dorit ei. In rest, i-am pasat la tatal lor cat s-a putut pentru ca sa "exist" si eu. Nu a suferit nimeni nici o clipa, dimpotriva, si-au creat si cu tatal o legatura foarte puternica. Consider ca atunci cand mama e frustrata, copilul nu are cum sa fie bine. Dupa experientele avute, gandesc ca e o greseala sa stai nonstop cu copilul, daca sunt in preajma persoane care il iubesc si se poarta asa cum vrei, copilul va fi foarte bine -daca tu esti linistita. Sa te duci la cumparaturi, la o intalnire cu o prietena sau orice iti face placere. Cu siguranta ca toata starea ta emotionala o afecteaza pe Maia. Pe de alta parte, tu ca o cunosti trebuie sa stii daca e vorba de separation anxiety (faze normale in dezvoltarea copiilor si care apar si dispar la anumite intervale) sau ceva mai mult.

Cat ai iesit tu cu ea si cat i-ai facilitat interactiunea cu altii? (nu neaparat sa fie luata in brate, ci pur si simplu sa se afle in preajma altor oameni si copii)
Sfatul meu e unul singur: fii tu calma, nu incerca sa "scapi" acum cand are mai mare nevoie, lasa-te in voia ei ca sa fie sigura ca esti acolo. apoi cand isi va reveni ia-o usor. cheama bona des sa se obisnuiasca cu prezenta ei, fara sa o ia in brate. sa o observe, sa ii invete programul, temperamentul, particularitatile.

Eu am stat doi ani acasa cu fiecare copil si la noi lucrurile au decurs destul de lin.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 17, 2015 2:12 pm        Subiectul mesajului: Re: Acomodarea cu bona 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Depinde foarte mult si de atitudinea adultilor care stau cu copilul, cum stiu sa interactioneze cu fetita. Daca ei se blocheaza si nu stiu cum sa reactioneze cand ea incepe sa planga, n-au facut nimic.
Eu am stat non stop cu David, mult timp, dar, la un moment dat, mi-am dat seama ca eram nevoita sa fac asta pentru ca ceilalti nu stiau cum sa-l abordeze. Se limitau sa ma acuze ca l-am alintat si ca baiatul nu vrea sa stea cu nimeni in afara de mine si atat. Nu incercau sa-l atraga in vreun fel, sa joace cu el jocuri specifice varstei lui.
Cand el a mai crescut, a fost altceva, ca le arata el ce anume vrea sa faca.
E bine ca are ceva timp la dispozitie sa se obisnuiasca cu bona. Jucati-va impreuna, gatiti si mancati impreuna, iesiti la plimbare. Fiti vesele. Bona sa fie vesela si sa se joace cu ea, jocuri specifice varstei fetitei. Sa-i zambeasca si s-o mangaie. Incet, va capata incredere.
Eu asa cred.

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 17, 2015 6:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Acomodarea cu bona 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
In prmul rand felicitari pt fetita si imi pare rau sa aud despre mama ta.
Cu siguranta ca inca esti in doliu si este foarte firesc sa fie asa, nu ai de ce sa te invinovatesti.
Sfatul meu e sa stea bona pe langa tine fff mult, sa te ajute deocamdata la gatit, la impuns caruciorul daca vrea fetita in carut, sa stea cu tine cand o hranesti , etc etc. Sa fie umbra ta si sa acorde atentie fetitei, dar nu intr-un mod fortat, ci firesc.
Asa se va obisnui fara sa-ti dai seama.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 17, 2015 10:58 pm        Subiectul mesajului: Re: Acomodarea cu bona 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 01, 2015 1:45 pm
Mesaje: 2
Va multumesc mult pentru raspunsuri si incurajari. Deja in ultimele 2 zile s-a vazut si o schimbare, in sensul ca petrece timp cu bona fara sa planga, chiar daca eu merg pana in bucatrie sa pregtesc ceva de mancare. Iesim toate 3 la plimbare, sta in bratele bonei, cata vreme sunt in preajma e ok. Pana sa vina caldura, e drept ca eu am iesit outin afara cuea si a socializat cu persoane din anturaj foarte apropiate: bunici, cateva prietene apropiate ai cam atat. Dar lumea se crispeaza repede cand incepe sa planga si atunci mi-o dau inapoi sau spun las-o sa mai si planga ca doar nu pateste nimic (si eu cu asta nu sunt de acord). Si ajungem cum spunea madimih sa imi spuna ca eu o alint si o tin numai kegata de mine si de asta ea nu interactioneaza si cu altii. Eeh, dar nici nu se omoara nimeni sa ne viziteze asa mult incat sa se familiarizeze Maia cu ei, asa ca sa ma mai scuteasca de comentariile astea... Acum de cand e cald iesim afara si de 3 ori pe zi si oricum interactioneaza mai mult cu exteriorul fata de primele luni. Si m-am gandit si la anxietatea de separare ca poate fi si asta, de fapt am simtit ca ar putea fi ceva de genul asta ca pana acum cateva saptamani nici nu auzisem de asa ceva. Am citi despre asta din cateva reusrse, dar daca imi puteti da link-uri sa mai citesc v-as fi recunoscatoare. inca o data, multumesc pentru raspunsuri si un weekend linistit tuturor!


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România