attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Apr 19, 2024 12:02 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 539 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Aug 18, 2012 11:38 pm        Subiectul mesajului: La un ceai [34] 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32][33]

Imagine

Toma (20.01.2007) - alinutza
Iulia (22.01.2010) – Mira
Matei (08.02.2008)- Emi
Tudor (19.02.2010) - gabman
Eliza (03.03.2006) - Claudia
Bia Veselia (14.03.2006) - Noemi
Vladimir (21.03.2007) - cris
Katja (30.03.2004) – InaIoana
Filothea (02.04.2005)– Emi
George Matei (23.04.2004) - somnorici
Stefan (23.04.2007) - Iulia
Serghei (2.05.2006) - InaIoana
David (11.05.2004) - alinutza
Lia (07.06.2009) – vanilla_ baby
Audrey (07.06.2011) – soricel
Vlad (12.06.2006) - Raloo
Sofia (24.06.2009) – Iulia
Alexandra (05.07.2007) - raluca
Sasha(08.07.2010) - Flo
Matea (10.07.2007) - Uika
Mara (10.07.2009) - ralus
Mona (13.07.2006) - Christa
Alexei(13.07.2006) - Mamitza
Alisu' (15.07.2007) - Jocelyn
Delia (17.07.2005) - adana
Iannis (27.07.2009) - ana_bela
Sara (04.08.2010) - danuta-bel
Aditu (09.08.2005) - raluve
Vlad (14.08.2009) - e-alice
Teodora (20.08.2006) - adelia
Diana (21.08.2004) – adelia
Dimitri (02.09.2008) - Mamitza
Gheorghe Fomilu (6.09.2007) - Sabina
Julia (09.09.2009) - Raloo
Sofia Galagia (11.09.2002) - Sabina
Gruia (17.09.2008) - nerantula
Alla mica (22.09.2007) - allamarine
Anna (29.09.2006) - ralus
Ilinca (08.10.2010) - Uika
Elouan (16.10.2006) - Teodora
Teodora (28.10.1997)- Emi
Sasha Theodor (29.10.2004) - dodosasha
David (31.10.2008) - Madimih
Matteo (04.11.2006) - micky
Darie (08.11.2006) - Rox
Tudor (11.11.2007) - rocsi6666
Tudor (11.11.2009) – susurlet
Alessia (12.11.2007) - adaniela
Ioan (15.11.2011) – Emi
Felix (23.11.2004) - Andreina
Stefan (27.11.2007) - Claudia
Radu(29.11.2006) - gabman
David (03.12.2006) - diana
Edy (08.12.2004) - ana_bela
Alex (14.12.2007) - anca_a
Filip (21.12.2009) - cris
Carol (29.12.2008) - stancuta
Patrick Christian (29.12.2010) - dodosasha

continuati aici, doamne dragi :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 9:10 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

daca se poate schimba poza... :)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 9:20 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
andreina, suntem relativ ok, multmim de grija. cel mic e tzatzist convins si creste ca ursul, numai ca are si colici la greu (NU vreau polemici pe tema "exista/nu exista"... la noi exista la ambii si daca nici astia nu-s in contact continuu, nush care is). cu adaptarea si tandemul e muuult mai lin decat ma asteptam, cate un tantrumel de la cris, dar cam atat. nu cere de cate ori cere si gab. vrea doar de 2 ori pe zi, ca sa adoarma la pranz, respectiv seara. la pranz e singurul meu moment de tensiune si/sau disperare, ca-s singura cu ei si mereu am morcov sa nu se trez gab exact cand adoarme cris etc etc. si cris imi simte tensiunea... e nasol. nu o data l-am tinut pe cel mic in sling la tzatza doar ca sa taca si sa-l pot adormi pe cel mare la tzatza cealalta. daca aveti idei cum sa-l adorm pe cris fara, cum sa- dezbisnuiesc (NU sa-l intarc, ci sa nu fie dependent de tzatza pt somn, sa poata adormi, cateodata, la nevoie, si fara)... le astept cu drag (cat am fo in spital, a fost senin complet, adormea si dormea perfect fara, cu ta-su/bunica-su, cu povesti. cum am aparut eu... a reinceput sa-si ceara drepturile. in prima zi a stat ta-su cu el in camera... 3 ore. dupa care a venit si mi-a cerut tzitzi. a adormit cu ea in 2 min).

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 9:23 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
cel mai simplu ar fi sa vina bunicul la pranz si tu sa iesi afara cu bb.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 1:25 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Citat:
tzatzist convins


:)) , parca-i din partidul tzatzelor =))

fain :)

Pe Gab cat il tii la san?

Auzi, daca nu l-ai mai pune la somn expres? Adica da, sa-i fi de acord cu somnul:

"iubitul, pune-te in pat ca vin acum!", care acum il faci 2-3-5 minute, dupa vii, ii povestesti ceva si de oboseala pe el il ia somnul.
Dar nu il pui la somn: "uite, hai ca te culca mama, iti da tzatzu, cat timp doarme Gab!"

Intelegi?

Stii cum ii..., eu cred ca oricum tre sa doarma, ca altfel pica de somn. Sa-l ajuti sa se relaxeze si altfel, nu de pe o zi la alta, ci treptat...

Dar in parc iesiti? daca iesiti cum va gestionati?
Ai mei cand erau mici (ma refer la purceii mari) adormeau aproape de fiecare data cand ii aduceam acasa, ii puneam in carucior pe amandoi si in urmatoarele cateva minute erau adormiti....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 1:28 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mira scrie:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

daca se poate schimba poza... :)


fetelor, ma intreb daca in locul aranjamentului avut pana acum cu fotografiile nu ar fi mai bine sa facem un album pe photobucket la care sa avem acces toate, incarcam acolo poze cu copiii nostri si vizualizam de acolo, ce ziceti?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 2:06 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
madi pe mine nu ma ingrijoreaza reactia lu' Bu la gradinita [adica da ma ingrjijoreaza pana la un punct], ma ingrijoreaza/enerveaza/exaspereaza reactiile educatoarelor sau mai bine zis lipsa lor. ca ele ii spun copilei 'du-te si te joaca' si sunt uimite X-( ca Bu le intoarce spatele si nu face cum zic ele. vineri in urma reclamatiilor noastre au pictat cu acuarele si surpriza, surpriza Bu a fost extrem de incantata, a participat cu mult entuziasm iar seara cand am mers sa o iau a fost bucuroasa ca ma vede fara portia de plans obisnuita. deci in ceea ce ma priveste, copila reactioneaza normal la o situatie anormala.
in ceea ce o priveste pe prietena ta eu sunt de parere sa o lasa pe copila in sucul ei propriu. cand o sa considere necesar sa vorbeasca, sa comunice cu ceilalti copii o va face; poate ii trebuie un mediu in care sa nu simta ca ' trebuie' sa vorbeasca daneza, cu un mediu in care sa 'vrea' sa o faca.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 2:10 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
Sabina, ar fi intr-adevar cel mai simplu, dar bunicul nu e pensionar, lucreaza in invatamant. el s-a oferit sa vina in prima luna (pana la 1 sept), dar eu am considerat ca nu are rost, era o ruptura in plus pt cris, mai deveme sau mai tarziu o eu cu ei ramaneam.

Andreina, ba da, iesim (eu l-am "invatat prost" pe cris, casa e hotel, doar se doarme... in rest se sta afara, chiar si mancarea e la borcan. Sunt efectiv incapabila sa ma joc cu el pea mult in casa, am o pb cu asta). Afara Gabi doarme, eu ma joc cu Cris. Ceea e fain pe de o parte, e timpul nostru care acasa simte ca-i lipseste de cand am nascut. Dar cum intram in casa... al mic boldeste ochii si isi cere drepturile...

Ref la ce zici tu... suna bine, dar nu merge. Nu cu Cris. Cris e aleergic la cazeina, pana la 2 ani a dus-o in colici fff violente si somn FOARTE sensibil, nu vreau sa-mi amintesc cum era, fosneam cearsaful si se trezea, dupa ce leganam cu orele ca sa adoarma. De asta afara nu a mai dormit de pe la 5-6 luni. Acum, dupa peste 6 luni de regim de excludere (el si eu) si dupa tratam homeopat, e mai bine. Acasa am avut episoade cum spui tu, in care sa-l las pe saltea in ideea in care "vin imediat"... treceau si 2 ore cateodata, el - cooperant la maxim - statea acolo in liniste, jucandu-se cu degetele si tavalindu-se a somn... dar... niciodata nu adormea. Cum il mufam... in 2 min i se rupea filmul (in ideea in care de obicei ii tre cam 15-20 min cu mine ca sa adoarma). Deci isi facea "relaxarea" singur, dar pana la somn avea nevoie de "factorul declansator".... Cel putin atata timp cat il stia acasa :D

Gab sta la san la cerere... uneori suge 5-10 min si adoarme, alteri sta treaz cu tzatza in gura cu orele (recordul a fost aseara... intre ora 18 si cam 23 a stat aproape continuu, pauze fff mici...). Posibil sa nu-i faca tocmai bine la burta suptul asta continu (mai ales ca si eu sunt "arteziana" si inghite muuult aer din cauza asta), dar "program" am incercat l cris, la sfatul idiot al unui medic (da, anti-colici)... poaate dormea cris mai bine putin, ceva mai profund (ca nou nascut ma refer), dar colici tot a avut si chinul, per ansamblu, era incomparabil mai mare... regret puternic ca am ascultat atunci de sfatul ala... si mi-am jurat cca, 10 copii daca mai am, toti vor vedea tzatza la primul scancet (sau, preferabil, putin inainte de el...)

subscriu la ce a zis soricel ref la socializari (nici fi-meu nu e "genl sociabil", raspunde doar cui are chef, devine inhibat daca vreun copil se poarta mai incisiv... dar tot el relationeaza erfect ok cu cei care, la randul lor, nu-s f bagaciosi si lasa spatiu personal)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 5:33 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Andreina scrie:
mira scrie:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

daca se poate schimba poza... :)


fetelor, ma intreb daca in locul aranjamentului avut pana acum cu fotografiile nu ar fi mai bine sa facem un album pe photobucket la care sa avem acces toate, incarcam acolo poze cu copiii nostri si vizualizam de acolo, ce ziceti?

eu is cat se poate de ok cu asta. pot sa trimit poza in format mai mare atunci.

decci, odiseea de matusa continua :D de bine ;)

iar am vorbit cu frate-meu la telefon...imi spunea cat sunt de speriate toate asistentele de el 8-} ca cica dupa ce a plecat au intrebat-o pe oana unde lucreaza....in armata.....daa? si de unde stie el atata despre alaptare? :D (le-a intrebat inclusiv daca stiu care-i media copiilor alaptati in europa fata de romania si au facut ochii cat cepele cat l-au auit turuind ca si cum ar vorbi despre armamentele si deplasarile lui periodice :))

nu au putut sa-l contrazica cu nimic O:-) asta le-a mai spus ca alta data cand vorbesc cu el sa vorbeasca cu date exacte, nu cu o fi si ca o pati..(ca poate bebelusul e constipat si de-aia a vomitat lp-ul)..deci ori ii alba, ori ii neagra, dar pe el sa nu-l ia de prost :))

maine cica inainted e externare l-au rugat sa mearga la o intrevedere cu sefa de pe sectie O:-) banuiesc eu ca se tem de consecinte, dar chiar daca stiu sigur ca nu are de gand sa mai faca nimic, doar sa-si ia acasa copilul, bine ar fi ca pe viitor sa se teama mai des de consecinte, daca asa actioneaza!
î
acum e internata in acelasi spital, de azi, vara mea, de aceeasi varsta cu el, care tocmai a nascut azi...si iar era nevrvos ca imediat ce a adormit ea oana a vazut ca i-au dat asistentele lp si bebelusului ei.. si cica, razboinicul meu de fgrate "ma duc acum sa vorbesc si pt nicoleta, sa nu cumva sa s emai atinga de bebelus cu sticla de lp (vara-mea e si ea o convinsa a alaptarii).

si nu mai spun ca dragul meu fratior e atata de fericit ca totul merge bine, ca exact cum i-am spus eu s-au intamplat lucrurile, ca nu mai are nimic Adelin de cand suge exclusiv, caca, pisa si doarme hapt fericit...si una de corason....nu-i ajunge toata viata sa-mi multumeasca pt cat i-am ajutat :x ba mai mare e multumirea mea ca am reusit sa-i sustin si cu atat mai mare meritul lor ca m-au crezut pe mine, in locul asistentelor..."cum sa nu te credem, cand faceam ce ne spuneai tu, pruncul era bine merci, cum incepeau ele cu ideile lor iar mi-l scoteau bolnav".

in fine, am inima mare cat o pita pe vatra..de data asta de fericire O:-)

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 5:50 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
sa va spun ca florin (asa-l cheama, vad ca nu am scris pana acum) e crescut mai mult cu lp...vreo 3 luni daca a supt, zicea mami ca dupa ce a ramas gravida, atunci, nu a mai avut lapte...apoi stiu eu.. ei, el e atata de inversunat impotriva laptelui praf, ceea ce a fost o noutate si pt mine, incat lp si otrava sunt din aceeasi categorie pt el...e drept, a fost si bolnavicios rau cat a fost mic, cica e miracol ca a scapat fara astm, facea crize de sufocare de la bronsite astmatiforme...in orice caz, au tras si cu el parintii mei, nu doar cu convulsiile mele. se imbolnavea atata de des incat de multe ori termina un tratament si incepea altul. cred ca de aici i se trage cel mai mult militantismul, practic a avut nevoie de un imbold de la cineva in care sa creada, ca restul...nu-i scoate nimeni din cap faptul ca probabil alaptat ar fi fost mai sanatos.

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 7:33 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
soricel scrie:
in ceea ce o priveste pe prietena ta eu sunt de parere sa o lasa pe copila in sucul ei propriu. cand o sa considere necesar sa vorbeasca, sa comunice cu ceilalti copii o va face; poate ii trebuie un mediu in care sa nu simta ca ' trebuie' sa vorbeasca daneza, cu un mediu in care sa 'vrea' sa o faca.

Prietena mea face acum scoala de limba daneza. Copila i-a spus ca va vorbi in daneza cand o sa inceapa si ea scoala ca mama :) De unde eu am dedus ca inca nu-i pregatita sa vorbeasca si mai are nevoie de timp. Mama e nemultumita ca si fetita mica, de 2 ani, care pana acum era mai infipta decat sora-sa, o imita si cand e sa vorbeasca in daneza zice "spune tu, mami" :).
I-am spus sa se relaxeze si sa evite discutiile despre asta in prezenta copilelor

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 19, 2012 7:39 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Mira, felicitari lui florin. Daca o fi vreodata sa mai nasc aici, pot sa-l imprumut o jumatate de zi? :))

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 8:51 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
felicitari lui florin :) :aplauze:

ilinca, David era intarcat cand s a nascut Toma (acum cu Alex n au fost asa pb, baietii erau maricei, ma lasau sa l adorm in general), dar oricum adormea numai la mine in brate. Daca se trezea Toma ii dadeam titi imediat, de multe ori statea linistit, David putea adormi. Imi amintesc ca se reglasera la somnul de pranz destul de repede parca..dormeau amandoi ...
Ora de nana a lui David la pranz era destul de felixibila..depinde cand se trezea dimineata, cat de obosit era la pranz, cat statusem afara...se intampla sa adoarma si la 15. Seara (Toma seara era mai agitat) David adormea cu sotul. DAR , de altfel ca si Toma apoi, David a renuntat la somnul de pranz pe la 3 ani, degeaba il chemam in pat etc etc , nu mai vroia sa doarma. Aici copiii la gradinita nu dorm la pranz asa ca l am lasat in pace.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 9:05 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mira <3
ai un frate minunat!

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 20, 2012 9:31 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai [34] 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
multumesc, multumesc :imbratisare:

adevarul e ca dintotdeauna am simtit in el "stofa" de sot si tata bun, fara sa bravez...la el s-a vazut de la inceput o iubire si o atentie excesiva, ziceau unii, pt animale, ar fi fost in stare sa se ia la bataie daca vedea pe cineva chinuindu-le (de fapt si-a spart arcada pe tema asta, acum imi amintesc), ori mie nu-mi scoate veci pururi din cap faptul ca barbatii care iubesc animalele si se comporta cu ele ca si proprii semeni sunt cei adevarati, sensibili, protectori si puternici la nevoie :x de tanar n-a suferit relatiile scurte, ca a vrut prietena stabila, n-a iesit cu prima, dar a iesit cu oana din a doua :D si asta de la 23 de ani, cand chipurile e prea tanar sa aiba relatie serioasa. la aproximativ un an de cand era cu ea spunea ca vrea sa se insoare in maxim 2 ani ca vrea copil cat mai repede ;) ei, dupa ce au programat nunta pe septembrie, anul asta, in primavara au reprogramat-o ca intre timp s-a inscris bebe pe lista de asteptare :P si uite-asa, in loc de nunta, in septembrie, face botez...si cica "niciodata nu le puteam eu potrivi mai bine"..ca, noh, cum va spuneam, nu-i ajungi cu 10 prajini la nas ca e tatic ;)

mai devreme ma sunase ca asteapta sa intre in audienta la sefa sectiei...sa vedem ce-mi zice dupa :D

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 539 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România