attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:16 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 7:23 pm        Subiectul mesajului: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
Am de dat doua examene in weekend, unul sambata si unul duminica. Locuiesc in Buzau si examenele le dau la Bucuresti, si ma gandeam sa nu ma mai intorc sambata acasa pentru cateva ore. Pe de alta parte imi fac griji pentru Sophia. Ar fi prima data cand ar sta atata timp fara mine si mai ales ar fi prima noapte cand ar dormi fara mine. Faptul ca e alaptata si suge si noaptea nu face decat sa complice lucrurile.

Constientizez rational ca la 2 ani si 2 luni intelege suficient de bine faptul ca e o despartire temporara, dar asta nu ma opreste sa simt un gol in stomac, si sa-mi bata inima tare cand pun mana pe telefon sa vorbesc cu vara-mea despre dormitul peste noapte la ea.

E oare prea devreme pentru o noapte separata? (Recunosc ca undeva vad treaba asta si ca o provocare constienta, pentru ca nu ar fi chiar atat de greu sa ma intorc sambata seara si sa plec duminica dimineata. )

Voi la ce varsta a copilului ati plecat de acasa pentru o noapte?


Ah, si mai am un aspect de comentat, Sophia a mai stat o parte din noapte cu cate o bunica, cand am mai fost la nunti, dar era altceva, eram in apropiere, gata sa intervin la nevoie, si au fost doar cateva ore.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 7:30 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
galusca mea a avut regresii destul de serioase dupa, daca puteam ocoleam situatia, din pacate n-am putut

viewtopic.php?f=3&t=1268

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 7:51 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
Intr-un fel asta vroiam sa aud. Eu n-am avut niciodata probleme cu sanii, nu au curs, nu s-au marit, doar in prima luna cand pompam ca nebuna intre supturi. Adica au fost zile cand a supt doar dimineata si seara (ca am fost plecata) si nu am simti vreo diferenta la sani.

Intr-adevar mi-e teama de o regresie, pentru ca si asa am avut un parcurs extrem de incet de la alaptat non-stop la cateva ori pe zi (bine, suge noaptea, dimineata, la pranz si seara si uneori si intre :D ), ma gandesc ca poate nu as mai face fata pishic unui regim de alaptat intensiv ca pe vremuri.

Chestia e ca pot sa evit, pot sa ma intorc acasa, inima mea asta vrea, ca dovada reactiile absolut ciudate pe care le-am avut cand am vrut s-o sun pe vara-mea, dar ma gandesc ca poate o absenta de o noapte poate fi un pas catre intarcare, nu? Nu ca ma astept sa nu mai suga cand ma intorc, dar faptul ca ar dormi fara probleme fara mine si lapte m-ar incuraja si pe mine si pe ea sa acceptam ca e posibil si fara san, nu?


Plus ca ma gandesc ca mi-ar fi benefica o seara doar pentru mine, sa pot sa invat, chiar daca nu simt nevoia de libertate, poate ar trebui sa profit de ea cand mi se ofera ocazia si nu cand simt nevoia, nu?


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 8:30 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
mihuta scrie:
Voi la ce varsta a copilului ati plecat de acasa pentru o noapte?


Mona are 3 ani jumatate, eu inca niciodata. Dar ... a fost ea plecata :D pentru o noapte, si anume anul trecut de halloween, adica pe la aprox. 3 ani si un sfert. Era la socrii (10 km distanta), ar fi trebuit sa merg dupa ea, dar am vorbit la telefon si a zis ca doarme acolo. I-am zis ca titi ramane acasa :D, a zis ok. I-am spus soacrei ca daca sunt probleme sa ma sune si merg sa o aduc acasa, dar de unde, a dormit de seara pe la 20:00 pana dimineata la 6 (acasa se trezeste inca noaptea de cele mai multe ori). 8-} Socrii au adus-o a doua zi pe la ora 17 (au fost plecati cu ea "in excursie"), dar in ziua aia si urmatoarele si noptile a recuperat tot ce a "pierdut" la titi. 8-}

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 8:46 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
O sa fie bine, eu de cate ori am lipsit o singura noapte nu a fost niciun fel de regresie.
Cand am lipsit 3 nopti a fost foarte suparat pe mine Gh, la Sofia prima despartire a fost la un an si 9 luni pt o saptamana(nu mai era alaptata) si nu a avut nicio problema, vorbeam la telefon, era super ok, s-a bucurat cand am venit.
Gh insa m-a pedepsit vreo juma de ora....la un an si 8 luni.
Inainte am fost plecata o noapte si a fost super ok.
Dupa aceea am mai lipsit cate o noapte de vreo 3, 4 ori fara niciun fel de urmari.

Acuma in noiembrie am lipsit fortat 7 nopti, s-a intarcat tot fortat, dar m-a intampinat foarte senin, cu multa dragoste.
Ba nici vorba de regres, ci a inceput sa vorbeasca foarte, foarte mult.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 9:16 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 1:57 pm
Mesaje: 352
Localitate: De retour...ACASA!
Of, bun subiectul..si eu voi pleca pt. 4 zile si 3 nopti si nu stiu sincer cum va reactiona cel mic.
Cel mare a inteles, asteapta sa ma intorc si sa-i aduc ceva daca gasesc, "ceva" nu conteaza ce!

Dar cel mic...nu e problema alaptatului, ci ca e foaaarte mamos. Daca nu sunt in aceeasi camera cu el in 10 min vine si ma cauta prin toata casa. Cand mai plec fara el si ramane cu papa, sta ce sta si merge la usa si plange "maman"
Stiu ca va fii bine, sotul se ocupa super bine de ei, trebuie doar sa-i las scris ce sa le dea de mancare cica, dar ce ne facem cu cel mic???
Stiu ca va fii supaat pe mine cand ma intorc, e normal si ma astept, dar apoi?
Cand vorbiti de regresii, va referiti doar la alaptat sau altceva?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:04 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:06 pm
Mesaje: 772
Bia a ramas cu ai mei la 11 luni timp de 2 nopti; nu era alaptata; totul a fost in regula. A mai ramas o data cu tatal ei 1zi si o noapte si cel mai mult vara trecuta -la 3 ani jum- , 3 nopti, cat am fost plecati noi 2 in Franta. Nu au fost niciodata probleme.
Ah, except faptul ca mi-a fost dor de ea de am innebunit.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:18 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
Delphin, pai poate sa aiba 2 tipuri de reactii, ambele fiind cele 2 fete ale aceleiasi monede, teama de abandon (reactivarea angoasei primare, etc).

In functie de varsta copilului, de relatia cu mama, de capacitatea sa unica, fiecare copil are la un anumit moment o anumita perioada de timp cat poate suporta absenta mamei. Dincolo de aceasta perioada, copilul isi recreaza mama, facand un salt spre autosuficienta fortat, de acolo pleaca faptul ca face progrese rapide (are un declic).

Ca exemplu, eu am remarcat ca Sophia a facut salturi uriase de fiecare data cand a fost confruntata cu un mediu nou. Noi ne-am tot plimbat cu ea si de fiecare data cand ne-am intors acasa parca am venit cu un alt copil.

Regresie inseamna in cazul de fata o pierdere a increderii ca mama va reveni, copilasul se poate manifesta mai distant sau mai lipit, la copiii alaptati e foarte evident prin supt, cu cat e copilasul mai mare si mai asigurat cu atat suporta mai bine.

Oricum eu nu imi fac probleme pe termen lung, in sensul ca pentru un copil bine pozitionat afectiv este absolut sanatos sa isi manifeste astfel dorul, mahnirea, frica, supararea. Doar ca din punctul de vedere a alaptatului eu vreau sa merg inainte, nu inapoi.

Sabina, esti o norocoasa :pupic1: , sper sa fie la fel si la noi.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 10:40 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
o noapte trece foarte repede, daca i se asigura pe timpul zilei distractie maxima :)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 22, 2010 11:23 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Eu l-am lasat prima oara la o luna jumate. Nu mai tin minte daca a fost doar o noapte sau mai multe, eram in sesiune oricum. Apoi la 8 luni, am lipsit inca o noapte, de Revelion. Apoi a venit si licenta si iar am plecat. Cand avea vreo 2 ani jumate am fost plecati 10 zile fara el. Au fost ocazii in care am lipsit chiar si 2 saptamani, dar deja e marisor. Nu i s-a intamplat nimic, n-am simtit niciodata nici un regres (sau poate n-am fost eu atenta la detalii de genul asta, poate ca nici nu a incaput in mintea mea ca ar putea sa se intample vreun regres). Si baiatul meu e foarte atasat de mine, ca majoritatea baietilor de mamicile lor. :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 12:36 am        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Noi pe 25 iulie trebuie sa mergem la o nunta unde probabil vom fi nasi (nu-s stabilite toate detaliile). Teoretic ar trebui sa lipsim pana pe la 3-4 de acasa. David va avea 1 an si 8 luni. Nu stiu cum va evolua somnul lui de noapte pana atunci, dar daca ramane cam acum ma vad lasandu-l pe Catalin la nunta si intorcandu-ma acasa cu David. Acum se trezeste cam de doua ori pentru pipi si san. O sa revin la subiectul asta in preajma evenimentului

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 8:44 am        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 1:57 pm
Mesaje: 352
Localitate: De retour...ACASA!
Merci pt. raspunsuri.
Pe David il duc de doua ori pe sapptamana, cate 2 ore la "halte garderie" ca sa socializeze putin si cu alti copii. La inceput am stat cu el si a fost ok, prima data cand m-am indepartat a plans putin si eu m-am intors, nu am vrut sa-l las sa planga. Apoi a inceput sa ramana si chiar sa-mi zica "au revoir maman".
Acum cand il duc, parca-l simt putin reticent sau se joaca cu sentimentele mele, nu stiu sigur. Il las la copii, se duce, ii zic la revedere si ell face o mutrita ca si cum nu e d'acord cu faptul ca plec, apoi se intoarce si se joaca.
Ultima data, a inceput la fel ca acasa, sa intrebe educatoarele "unde-i mama" si sa planga.
Am impresia ca simte framantarile mele.
Ar trebui sa fiu mai calma si mai sigura pe faptul ca totul va fii bine.
Pe 4 februarie plec...atat am asteptat voiajul acesta si acum parca nu-mi mai vine. Merg la Dubai sa ma intalnesc cu o prietena pe care nu am vazut-o de vreo 12 ani si profit de ocazie sa ma plimb prin civilizatie. Stiu ca pt. moralul meu, voiajul va fii benefic...dar ma si intreb ce voi face fara ei 3 nopti.
Precizez ca nu m-am despartit de cel mare de cat cand am fost sa nasc(de nopti vorbesc) iar de cel mic niciodata pana acum.
Uf! trebuie sa-mi scot din cap intrebarile fara rost!!!

_________________
Imagine



Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 10:30 am        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mihuta scrie:
Chestia e ca pot sa evit, pot sa ma intorc acasa, inima mea asta vrea, ca dovada reactiile absolut ciudate pe care le-am avut cand am vrut s-o sun pe vara-mea, dar ma gandesc ca poate o absenta de o noapte poate fi un pas catre intarcare, nu? Nu ca ma astept sa nu mai suga cand ma intorc, dar faptul ca ar dormi fara probleme fara mine si lapte m-ar incuraja si pe mine si pe ea sa acceptam ca e posibil si fara san, nu?


Plus ca ma gandesc ca mi-ar fi benefica o seara doar pentru mine, sa pot sa invat, chiar daca nu simt nevoia de libertate, poate ar trebui sa profit de ea cand mi se ofera ocazia si nu cand simt nevoia, nu?


eu nu prea cred ca o absenta de o noapte poate fi un pas catre intarcare, intarcarea merge mana in mana cu disponibilitatea copilului de-a se desprinde si nu doar de san
nu ma refeream la regresii in alaptare, mie alaptarea galustei nu prea mi-a creat probleme, nu m-a apasat si chiar daca au existat se vede ca nu le-am remarcat
ma refeream la regresii in ordin de disponibilitatea de-a se indeparta de mine
daca inainte iesea cu frate-su si taica-su doar salutandu-ma ocupata dupa nu mai iesea si punct.
daca inainte ramanea cu frate-su ca eu trebuia musai sa plec undeva ii gaseam jucandu-se multumiti
dupa doar sa incerc timid sa exprim ca as iesi se lasa cu lacrimi
au fost cateva luni bune ca imi spunea "tu ai plecat la paris si mi-ai lipsit mult si eu plangeam, plangeam, plangeam"
abia acum incepe sa relateze fara sa simt durerea in tonul ei


eu vad situatia asa: din perspectiva fetitei si din perspectiva ta
si nu le-as amesteca
daca vrei sa ramai ca sa gusti din libertate apoi ramai, e legitim

din perspectiva copiiilor mei eu nu m-as amagi ca prin introducerea in situatii noi, stresante le-as procura si declicul in diverse progrese

si aici

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 2:48 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:40 pm
Mesaje: 22
Ma rog, eu incerc sa nu ma amagesc cu nimic, probabil n-am exprimat cum trebuie, Sophia a avut salturi (intr-o evolutie predominant liniara) in limbaj de fiecare data cand am facut o schimbare de mediu, am plecat impreuna intr-o vacanta, de exemplu, si comentam ca acest salt se datoreaza faptului ca un copil "arde" niste etape pe motive de stress. Deci nicidecum n-am vrut sa spun ca ar fi fost benefic sau nu. Evolutia tot ar fi avut loc dar in prezenta unor noi stimuli, copilul se vede nevoit sa isi maresaca capactitatea de adaptare la mediu.

Pentru mine regresia in alaptare e forma concreta de manifestare a faptului ca i-a scazut gradul de asigurare/siguranta materna. In fine, exceptand cateva ore pe zi de cateva ori pe luna, noi doua n-am fost niciodata separate, asa ca toata evolutia ei catre independenta a fost lina si inceata. De asta si comentam la un alt subiect ca faptul ca si acum e micul meu satelit e pentru ca ii face placere compania si nu ca ii e frica sa ma piarda. Cand n-are chef de mine (e in tandreturi sau jocuri cu taica-su sau vreea sa faca ceva ce nu-mi convine), ma expediaza fara drept de apel.

La noi functioneaza foarte bine pregatirea, sa inteleaga cine unde pleaca, cat sta, ce face acolo, cand se intoarce, etc. Cat era mai mica principala problema era sa nu se trezeasca fara mine, s-a intamplat o data sa am programare la pediatrul ei pentru interpretarea unor analize, ea dormea dusa asa ca am lasat-o acasa cu taica-sau. A plans jumate de ora cu intreruperi cand s-a trezit si vreo doua saptamani s-a pus pe un supt de ala de primele luni, dormea cu mainile pe mine, cu sanul in gura. Apoi a trecut si ne-am intors de unde a plecat. Pentru mine asta a insemnat o regresie temporara. De atunci cand s-a mai intamplat sa plec cat dormea, o trezeam sa ii spun ca plec.

In legatura cu plecarea mea, deja sunt la Bucuresti, afara ninge asa ca am decis sa raman aici peste noapte, dar sunt la o ora jumate distanta, daca e nevoie as putea sa plec
(nu mai stiu daca m-as mai putea intoarce maine inapoi, cu drumurile astea ). Vom vedea cum vor trece o zi si o noapte fara mama.


Cat priveste intarcarea, sigur ca exista undeva speranta ca daca va vedea ca poate adormi si fara san, poate va mai incerca si altadata experienta , dar mai mult m-ar incuraja pe mine prin faptul ca mi-ar demonstra ca poate sa adoarma si fara san, linistita si fara traume. Daca nu-i dau niciodata ocazia, de unde pot sa stiu? De fapt au mai fost 2 nopti in 2 ani si 2 luni cand a adormit-o taica-su dupa ce i-am dat eu sa suga (2 nunti).Au trecut fara evenimente.

In fine, nu stiu cum am reusit sa las impresia ca plec pretinzand ca ii fac un bine Sophiei, probabil am ceva probleme de comunicare.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Ian 23, 2010 3:16 pm        Subiectul mesajului: Re: prima noapte fara mama 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Mihuta, succes la examen pe maine, la cum e vremea in Muntenia acuma nici ca ne mai punem probleme filosofice, mie una mi se pare ca e o situatie imposibila, in care tu ai examene, drumurile sunt inzapezite, Sophia e well taken care of , asa ca remuscarile si privirile inapoi nu-si au sensul, deoarece efectiv nu ai cum sa faci altfel.
Maine va veti vedea si va fi minunat.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România