attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:52 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Apr 25, 2013 5:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Cum invata copiii respectul 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Cellena scrie:
Mda, printre toate plangerile astea, am nevoie de un sfat... cum s-o fac sa-mi respecte deciziile si sa ma mai combata la fiecare idee si fiecare propozitie? Sau cum sa fac s-o ignor?


Eu pot să-ți spun cum aș face eu, dar tu poți alege să faci oricum. Deci, eu aș face așa: mi-aș lua părinții deoparte (preferabil într-un moment când NU e tensiune-n aer) și le-aș spune calm, dar hotărât și sigur pe mine, că sunt un adult cu propria-mi personalitate și propriile-mi convingeri, independent financiar și ideologic de oricine altcineva, și că îmi doresc să-mi trăiesc viața după cum m-oi pricepe mai bine să mi-o construiesc -- cu micile sau marile greșeli și reușite care o fi să se ivească pe parcurs. Le-aș mai spune că-n „călătoria” asta pe care mă simt pregătit s-o-nfrunt mi-ar place să am oameni cu care să discut una-alta, și că ei, ca părinți ai mei, ar fi printre primii pe care i-aș consulta atât la bine, cât și la rău. Dar va fi doar atât: o discuție, o consultare -- decizia finală, în nu contează ce aspect ce ține de familia mea, îmi va rămâne pentru totdeauna mie, nu lor, nici altcuiva. (Cu excepție pentru consoartă, dar asta nu schimbă cu nimic discuția cu ei.)

Și cam asta ar fi. Ei pot alege să respecte această stare a lucrurilor, sau pot alege să-ncerce a o schimba (prin varii tertipuri). În primul caz ar fi un win-win pentru toată lumea, în cel de-al doilea îți va rămâne să decizi cum reacționezi (cel mai ușor, și destul de eficient, renunți la a-i mai consulta în probleme ce țin de familia ta).


Cellena scrie:
(...) Dar eu tot ii caut scuze si de-asta cred ca nici nu ma poate respecta.


Păi nu-i mai căuta și, cine știe?, poate-și schimbă și ea respectul față de tine.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 25, 2013 6:19 pm        Subiectul mesajului: Re: Cum invata copiii respectul 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 05, 2013 4:58 am
Mesaje: 16
Site web: http://www.gangblog.ro
Localitate: Bucuresti
Va multumesc pentru raspunsuri. Azi sunt in toane mai bune, deci mi-a iesit tratatul unei probleme "majore" referitoare la Ema cu umor, inainte sa ma apuce nervii. Mai am si zile din astea mai bune, si zile mai rele. Zilele rele vin mai ales cand mai citesc cate ceva despre cresterea copilului si cum il impacteaza pe termen lung anumite chestiuni din relatia cu mama si incep si-mi aduc aminte de tot felul de situatii din copilarie si fac conexiuni si cumva toate se leaga...

Amoga, culmea e ca nu o consult niciodata, doar o informez asa, ca fapt divers. Discutiile de care zici tu au avut loc, dar s-au incheiat ori cu tratarea ideilor mele cu superficialitate (in principiu imi zicea ca exagerez si ca toate chestiile astea despre independenta mea samd sunt baliverne) ori cu crize de nervi, pe sistemul manipulator si inchizator de guri "mi-a crescut tensiunea, ma doare inima, mi s-a facut rau, sper ca esti fericita"

Cel mai trist, apropos de cum vede ea cresterea copilului, e ca ea a studiat fix pediatria :) Din fericire nu mai profeseaza demult, pentru ca si-a schimbat domeniul de activitate.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România