attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:13 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 2:06 pm        Subiectul mesajului: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atentiei? 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
ma refer la termenul de "centrul atentiei" asa cum apare el in cartea "conceptul continuu"...am incercat sa crestem puiutul respectand cat mai multe principii AP, dar asta cu centrul atentiei nu ne prea iese...si mi-e teama ca in curand ni se urca in cap...deja e foarte demanding, are o personalitate foarte voluntara, stie clar ce vrea si ce nu vrea si se exprima ca atare.
din pacate nu avem o viata atat de naturala incat sa il pun in sling si sa fac treaba asa cu el, daca am sta la casa cu curte ar fi probabil mult mai usor...asa, a asistat din sling la muncile casnice - spalat haine, vase, gatit - dar cam atat, aria de munci in casa e prea limitata, asa ca in rest, timpul meu ii este dedicat - in afara momentelor de somn, ne jucam, iesim afara etc...dar mi se pare ca prea mult gravitez in jurul lui...si sa nu mai vobesc cand ne vizitam bunicii...acolo sa vezi cine-i vedeta..imi spunea tata "mai demult nu se dadea atata atentie copiilor" - clar mai demult altfel era viata, de obicei in mediul rural, copiii erau mai multi, mama ocupata cu treburi in casa si pe langa, cresteau si ei pe acolo, ajutandu-si parintii la diverse munci.
acum, mai ales la primul copil ii dedicam mult timp, treburile in casa sunt limitate, restul timpului e al lui...mi-ar placea totusi sa gasesc echilibrul.
voi cum ati procedat? a reusit cineva sa respecte principiul acesta?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 2:42 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Citat:
deja e foarte demanding


adica? :)

Citat:
acum, mai ales la primul copil ii dedicam mult timp, treburile in casa sunt limitate, restul timpului e al lui...mi-ar placea totusi sa gasesc echilibrul.
voi cum ati procedat? a reusit cineva sa respecte principiul acesta?


daca imi erai vecina te invitam pe la mine, unde nu-s limitate treburile, macar de ar fi
off, dar cum reusesti?


nu stiu exact ce sa-ti zic, nu am solutia la situatia voastra
poate nici nu aveti nevoie de o solutie
la noi se intampla cam asa, treburile din casa facute cat sa nu te impiediuci in ele, eu citeam ori o carte, ori la calculator forumuri, ori ma uitam la televizor timp in care ei stateau la tzatzu
isi plimbau privirea in timp ce nu lasau tzatzu, cand au mai crescut s-au saturat sa stea la tzatzu continuu si lasau tzatzu si plecau, 20-30-40cm la inceput
atunci imi spenam ce bine ca ma aerisesc :D
cand aveau amandoi vreo 5 luni erau ori la tzatzu in timp ce eu eram pe forumuri ori cand se plictiseau teribil ii simteam ca vreau jos si ii dadeam simplu jos timp prin care misunau prin camera (ii dadeam jos astfel, ma puneam jos cu ei si asteptam sa plece, cand se indepartau de mine ma ridicam si imi vedeam de ale mele avand grija sa le fiu usor reperibila)
la 8 luni felix demonta garniturile de la geam (balcon), era langa mine, eu concentrata rau, el la fel, doua ore n-am stiut ca am prunc, cand m-am uitat la el era negru din cap pana-n picioare, studiase sistemul parghiilor

la noua luni eu stateam in dormitor si citeam ei misunau prin casa, toata, veneau si se aprovizionau cand vroiau si gata
am securizat totul ca sa nu stau cu stres dupa imi permiteam chiar si sa atipesc :D

mai vrei? :))

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 3:35 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
pfui, la fix subiectul asta :D deja credeam ca eu o iau pe aratura, ca tot cu ea stau in brate, dar pe forumuri la greu 8-} iar acum, nu mai stiam ce sa fac fiindca in brate nu mai puteam, iar in sling nu are chef tare mult mai nou...asa ca i-am pus micul print la ureche si acum mandruta mea vorbeste cu actorii care recita :)) si ridica tonul in ciripeala ei, ca aia nu se opresc, domnule, o clipa s-o asculte si pe ea =))

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 3:42 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat

Membru din: Sâm Feb 23, 2008 8:06 pm
Mesaje: 772
are 5 luni sau nu am citit eu bine??
demanding la 5 luni?:-)
stai sa vezi "demands" la 4 ani:D


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 4:09 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
fetelor, mie-mi era si-mi e muult mai usor cu ei in parc (acum nu ies ca-s tere tensionata si nu ma pot aduna sa-i scot din casa)
cand era felix mic aveam un grup de prieteni cu care discutam despre pasiunile noastre, nu prea ii sufla nimeni in fund brotacului, ne ocupam de el cat cerea, in rest nimeni nu cauta sa-l trateze ca pe un bb
cred ca aici e capcana, ca se incearca tratarea pruncilor ca pe bebelusi si acestia invata ca cutzu-cutzu-cutzu e metoda, stil de relatioare si si-l insusesc
dupa va cer sa le faceti cutzu-cutzu-cutzu-cutzu
dar daca va adresati acestora intr-o maniera lipsita de bebelisme (sau cum le zice) apoi sunt putin solicitanti la aceasta varsta

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
ma puneti si pe mine in tema?
nu am apucat sa citesc cartea aia, desi este pe lista.
de ce este asa de rau sa fie in centrul atentiei?
eu aici il cred pe winnicott si instinctul meu.
cat e bebe e sanatos sa te adaptezi tu lui, si sa afli de la el cand nevoile de tine ii scad.
si-i scad.
eu as putea sa fac orice in casa, iar ea si-ar gasi de lucru.
nu stiu pentru cat timp, probabil pana i s-ar termina rezervele de autostimulare.
dar ma simt aiurea.
si, in plus, imi place cel mai mult sa petrec timp cu ea.

deci ce anume nu e bine?
ce se intampla si nu-ti place?
sau ce spune teoria asta care te face sa vezi ca nu-i bine asa?
(eu cand intreb intreb, si cand am o teorie o spun, asta ca sa nu para cu nu stiu ce ton intrebarile mele. sunt fix cum sunt. vreau raspunsul la ele)


intre timp am citit ce a scris andreina, poate asa pot sa inteleg.
delia era perfect ok sa-si ia ceea ce-i trebuia singura, daca era la indemana, si incercam sa le pun.
nu aspira sa apese pe butoane la care nu ajungea.
cand a inceput sa mearga nu mi-a parut ca doreste in mod special sa se deplaseze vertical, inaintea sa o si faca.
parea perfect ok sa mearga in patru labe, sau sa stea in picioare pe loc.

imi amintesc, apoi, de o vizita la bunici in care a inceput sa spuna ca nu poate singura sa se imbrace, apoi de o alta in care mi-a spus ca nu poate singura sa se stearga dupa pipi. o alta in care a invatat ca sticla de apa de doi litri e grea si nu o poate cara. (dar poate bea din ea direct :D) desigur, toate erau lucruri pe care le putea face inainte, si nici nu se gandea ca are asta vreo legatura cu vreo competenta personala, ci doar cu dorinta ei de a fi : imbracata ,stearsa, ne-insetata.
a... si mi-a spus ca la gradinita a invata sa greseasca, de la o colega. ca inainte nu gresea, doar nu-i iesea pe o foaie, din prima/si incerca pe alta.

sper ca se intelege unde bat. deci am vazut cum apar cereri destul de ne-naturale. si frustrari aferente.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 5:29 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
la noi cand vine cineva inevitabi e centrul atentiei :-S ca doar vin si de dragul ei sau s-ar juca cu ea...ce le cer eu este sa nu vorbeasca fandosit si bebeliceste X-( norocul meu ca nu-s multi astia #.-S

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 5:30 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
adana, conceptul de continuu e in ton cu winnicott

http://www.continuum-concept.org/readin ... ntrol.html

Citat:
deci am vazut cum apar cereri destul de ne-naturale


exact, dar copilul le avanseaza ca o adaptare la mediu

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 5:33 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mira scrie:
la noi cand vine cineva inevitabi e centrul atentiei :-S ca doar vin si de dragul ei sau s-ar juca cu ea...ce le cer eu este sa nu vorbeasca fandosit si bebeliceste X-( norocul meu ca nu-s multi astia #.-S



in primul rand nu-i papusa, nu-i trofeu
cel mai simplu ca sa inteleaga e daca s-ar pune ei in locul copilului
de aici se nasc copiii regi, domnii goe

ah, nu ma refer la pruncuta ta, ca nu-s ei figurile ei de referinta
am in minte o idee asa, mai generala

se satisfac mii de nevoi inchipuite, bratari de aur, cercei, fandoseala, se trateaza copilul ca o printesa ignorandu-se realele sale nevoi, de contact, etc

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 5:54 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
mda...am auzit desatule povesti cu "ce copil fericit, are de toate. are si bratara si lantisor de aur" :-S

oricum mi-am propus sa atrag atentia daca mi se pare exaferat, sa spun pur si simplu "o streseaza atata atentie si agitatie, dupa ce plecati e iritata" dar asta numai in cazurile char necesare (am cateva X-( )

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 7:54 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
Citat:
deja e foarte demanding


adica? :)



stie ce vrea si ce nu vrea, si se exprima ca atare, intr-un mod destul de zgomotos..ieri de ex., eram la o terasa sa luam cina, si el se plictisea si plangea - am dus arsenalul de jucarii preferate, ne-am plimbat cu el, dar ne-am fi dorit sa stea si el putin linistit in brate (ca in scoica sau altceva, doamne fereste!) sa putem si noi manca..e drept, ca are un comportament mai dificil mai ales spre seara, cand se apropie ora de somnic, asa ca asta poate a fost o scuza. in alte dati, insa, iti spune clar ce vrea - sa butoneze la laptop (imitatia, bat-o vina) sau telefonul mobil sau telecomanda sau sau...si reactioneaza zgomotos daca nu primeste. oricum la varsta asta saracutii nu tolereaza bine frustrarea si desi stiu ca nu se poate sa ii indeplinim toate dorintele, nici mie nu-mi place sa il vad cum se chinuie.


Citat:
Citat:
acum, mai ales la primul copil ii dedicam mult timp, treburile in casa sunt limitate, restul timpului e al lui...mi-ar placea totusi sa gasesc echilibrul.
voi cum ati procedat? a reusit cineva sa respecte principiul acesta?


daca imi erai vecina te invitam pe la mine, unde nu-s limitate treburile, macar de ar fi
off, dar cum reusesti?


avem o casa mica..asa ca treaba se termina repede..gatitul jumate de ora si atat...poate acum va deveni mai interesant dupa ce incepem sa devenim mai seriosi cu solidele si sa pregatesc papa si pt. el - pana acum doar a gustat diverse chestii..

am incurcat-o cu incadrarea citatelor..le las asa ca nu le dau de cap...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 8:19 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
adana scrie:
ma puneti si pe mine in tema?
nu am apucat sa citesc cartea aia, desi este pe lista.
de ce este asa de rau sa fie in centrul atentiei?
....
deci ce anume nu e bine?
ce se intampla si nu-ti place?
sau ce spune teoria asta care te face sa vezi ca nu-i bine asa?
(eu cand intreb intreb, si cand am o teorie o spun, asta ca sa nu para cu nu stiu ce ton intrebarile mele. sunt fix cum sunt. vreau raspunsul la ele)



mi se pare tare rezonabila ideea ca bebelusii au venit pe lumea asta sa ne observe pe noi si sa invete de la noi cum sa se comporte. noi in schimb, ne petrecem ore, zile, etc. uitandu-ne la ei si minunandu-ne cat sunt de frumosi, perfecti, jucandu-ne cu ei, facandu-le "entertainment" etc..eu cel putin nu am putut rezista sa o fac de multe ori...acest comportament al nostru, de a-i transforma in centrul atentiei ii oboseste si ii streseaza, pentru ca le dam o putere pe care ei nu o stiu gestiona...devenim adulti la cheremul bebelusilor - situatie frustranta si pentru noi, si pentru ei.
ideea e ca acest comportament nu exista inainte (am scris mai sus despre avantajalele unei vieti mai naturale) intr-o maniera asa de extinsa, iar acum, cel putin primul copil beneficiaza din plin..

eu imi doresc sa ating totusi echilibrul - sunt constienta ca e normal sa te joci cu copilul- ne face tuturor placere, dar as vrea si sa am o viata mai interesanta, sa graviteze el in jurul meu si nu invers :D ..poate ma apuc de o afacere, ca sa il pot lua cu mine sa observe... :) ceva idei?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 8:29 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
adria_b scrie:
are 5 luni sau nu am citit eu bine??
demanding la 5 luni?:-)
stai sa vezi "demands" la 4 ani:D


asta ne ingrozeste si pe noi...taica-sau ma tot intreaba "e normal la varsta asta sa se comporte asa copiii??" se pare ca e normal, cel putin am gasit articole pe net cu dezvoltarea copiilor la 6 luni si acest comportament de a emite cereri pe limba lui si a fi frustrat ca nu ii reusesc lucrurile pare a fi un lucru obisuit (cel putin la copiii din civilizatiile vestice :D )...
Tudor are o perceptie extrem de dezvoltata, e deosebit de atent la tot in jur - oameni , animale, plante, vrea sa atinga tot - iarba, frunzele, copacii, sa scarmene pisica, sa faca "draga-draga" , are o buna constanta a obiectelor si nu-l poti duce cu zaharelul cand i s-a pus pata pe ceva..

asta as vrea sa evit - "demands" mai mari, mai incolo...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 8:37 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
stii, deseori cand iesim se intampla sa ne intalnim cu cineva si mie daca-mi place persoana devin logoreica
si spun ce am gatit, ce am mancat asa din buna ziua si bendis tot vrea sa spuna si ea ce pantofi poarta taica-su si eu prinsa de ale mele, cu adultii n-o mai vad si ea:
- mama, si eu vreau sa vorbesc

ok, ma opresc si-o las, ma retrag asa cum te retragi din fata unui adult si ea foarte serioasa pentru ca este tratata ca un adult (bine, dupa solicitari) spune: stiti ca tatal meu are un camion cu care lucreaza?
si se continua cu logoreea, de data asta a broastei

nu sa le indeplinim toate dorintele, dar sa fie tratati cum zicea Juul pe undeva


asa si cu copilasul,
el cere una - atentie - si i se dau celelalte - jucarii

in timp o sa invete sa ceara direct astfel de raspunsuri

faza cu calculatorul imi aminteste de felix, vroia tastatura mea, ii dau una care avea cablul taiat, mi-a trantit-o nervos dupa ce a absrevat ca ce apasa el n-are nici un efect nici intr-o parte
i-am pus un calculator slab la dispozitie, dupa s-a multumit

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 07, 2010 8:38 pm        Subiectul mesajului: Re: ce faceti ca sa evitati sa faceti copilul centrul atenti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
tocmai ca nu tre sa-l duci cu zaharelul

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România