attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Sâm Apr 20, 2024 3:28 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 18, 2010 10:23 pm        Subiectul mesajului: Imaginary Companions and the Children Who Create Them 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
nu stiu daca e locul potrivit pt acest link; il gasesc interesant Imaginary Companions and the Children Who Create Them. http://www.psy.cmu.edu/~siegler/423taylor99.pdf


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 19, 2010 7:48 am        Subiectul mesajului: Re: Despre viata si moarte 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
o sa mut eu undeva cartea, cred ca la surse bibliografice
m-am uitat peste, imi place
bendis are diverse prietene imaginare, jucarii imaginare (de pe la un an jumate am observat asta) si in ultima vreme schimba si nume
prima data cand si-a ales alt nume era Lila, acum e Fiora
iar ieri mi-a propus sa-mi schimb si eu numele, sunt Daniela

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 19, 2010 6:24 pm        Subiectul mesajului: Re: Imaginary Companions and the Children Who Create Them 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
:)) Fiora nu o fi din Winx? cezara se joaca mereu cu prieteni imgainari, imi spune unde sunt, sa nu ii calc. si ma joc si eu cu ei. mi se pare f "misto" ;)

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 21, 2010 1:10 am        Subiectul mesajului: Re: Imaginary Companions and the Children Who Create Them 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 28, 2008 9:05 pm
Mesaje: 448
Site web: http://educatiedetranzitie.blogspot.com/
Localitate: Baia Mare (deocamdata)
Multumesc de link, chiar mi-a picat bine, deja m-am pus pe citit.

Prietenii imaginari au fost mereu tovarasi de joaca, inca de cand abia vorbea... In special in forma lor animala si foarte la plural :)) ( la inceput se numeau generic "animalele lui" - nu preciza niciodata ce fel de animale, dar erau mereu angajate in diverse chestii impreuna cu el/noi; mai recent vorbeste despre cele 600 de pisici ale lui #.-S , care ieri devenisera 1200, ca mai venisera si prietenele lor in vizita sa se joace :D). Si pe sine se vede in postura de animal, am mai povestit cred, de cand a inceput sa vorbeasca bine nu a mai fost "uman" si nu a mai permis sa-i spunem pe nume. Initial era lup, apoi maimuta, pisica, Mickey, Cat (pisica mov din desene), de vreun an e Jerry! Mi-a comunicat ca pot sa-i tin totusi ziua de Sf Andrei, pentru ca odata cu Sf Andrei vine si Sf. Jerry :D

Eram intr-o vreme ingrijorata, era prea absorbit de fantezii, dar intre timp am devenit si eu absorbita de fanteziile lui, de povestile lui de seara, de jocurile la "televizoarele lui imaginare" :P Asa ca m-am relaxat cumva, dar subiectul ramane de actualitate. Si ramane asa pentru ca eu in copilarie am trait intens in imaginar, practic am si acum probleme cu conectarea la realitate, si am senzatia ca l-am impins si pe el in directia respectiva. Face clar diferenta intre imaginar si real inca de cand era foarte micut, dar parca imaginarul e prea important in "economia" lui personala. Si il vad avand dificultati de comunicare cu alti copii, care nu inteleg jocurile lui imaginare, si il vad foarte dornic sa impartaseasca cu altii... Si un pic ma intristez.

_________________
"Fiecare om are un orizont. Cand acesta se ingusteaza si devine infinit de mic el se transforma in punct si atunci omul zice: acesta este punctul meu de vedere!" David Hilbert

Imagine

http://educatiedetranzitie.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 21, 2010 1:30 am        Subiectul mesajului: Re: Imaginary Companions and the Children Who Create Them 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
:) frumos si inteleg ingrijorarea in fata dilemei `cand e prea multa fantezie?`...


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Noi 21, 2010 1:38 am        Subiectul mesajului: Re: Imaginary Companions and the Children Who Create Them 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
ananda scrie:
intre timp am devenit si eu absorbita de fanteziile lui, de povestile lui de seara, de jocurile la "televizoarele lui imaginare" :P Asa ca m-am relaxat cumva, dar subiectul ramane de actualitate. Si ramane asa pentru ca eu in copilarie am trait intens in imaginar, practic am si acum probleme cu conectarea la realitate, si am senzatia ca l-am impins si pe el in directia respectiva. Face clar diferenta intre imaginar si real inca de cand era foarte micut, dar parca imaginarul e prea important in "economia" lui personala. Si il vad avand dificultati de comunicare cu alti copii, care nu inteleg jocurile lui imaginare, si il vad foarte dornic sa impartaseasca cu altii... Si un pic ma intristez. [/color]


ceva ce mi-a placut la educatoarea Cezarei a fost ca le-a vorbit despre imaginatie, despre cum sa isi foloseasca imaginatia... mereu ii vad pe copii ca se joaca de-a chestii, impreuna, insa fiecare cu imaginatia lui.
eu nu ma ingrijorez, mi se pare fenomenal, poti sa ai orice, oricand... cezara cand nu gaseste ceva zice ca o sa se joace cu respectivul obiect din imaginatie. pe urma isi creeaza o lume a ei, paduri, corabii, castele... si stie perfect ca e imaginatie
o treaba ce ma bucura e ca nu se mai rusineaza sa faca asta... inainte se rusina cand ne uitam la ea, dar a vazut ca nu radem de ea, ca intram in joc si se simte libera sa se joace imaginar pe langa noi.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România