attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 3:00 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 9:10 am        Subiectul mesajului: Berry Brazelton 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 27, 2009 6:51 pm
Mesaje: 7
Pediatru american, batran, de scoala veche, sa zicem, chiar a conferentiat in Romania de curand la cei peste 90 de ani.
Eu mi-am luat cele doua carti de referinta:Puncte de cotitura, de la nastere la trei ani si de la trei la sase ani. E vorba, in esenta, despre teoria punctelor de cotitura, cum afecteaza ele dezvoltarea emotionala si comportamentala a copilului si ce e de facut. Merita, din ce am parcurs eu pana acum, multa atentie.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 11:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
eu am cartea, dar n-am reusit sa o citesc decat pe sarite

Citat:
despre teoria punctelor de cotitura, cum afecteaza ele dezvoltarea emotionala si comportamentala a copilului si ce e de facut.


teoria punctelor de cotitura....hmm, n-am intalnit inca, dar cum spuneam am citit-o pe sarite

imi place si nu-mi place Brazelton, in functie de argumentele si maniera in care le abordeaza

acum citeam despre cum vede el somnul la copii, cum trebuie un copil sa fie invatat sa adoarma singur, iar sugerimentul cu pusul unui lant la usa care sa-i permite copilului sa deschida usa si sa cheme, dar nu sa iasa mi-a lasat asa un gust amar

in cartea amintita de tine nu-mi place expunerea, adica ma plictiseste sa citesc despre Minnie, Tim, Billy
reusesc sa citesc despre tipologii, dar despre un copil imaginar sau nu care sa exemplifice o tipologie deja e prea mult pentru mine
cred ca(,) cautam ceva mai multa teoretizare, expunere a unor convingeri, principii educative
de ex. expuneri ale unor concepte, de ex. ce e autostima, cum se construieste, etc

deci cartea asta chiar nu am gustat-o :(

in schimb mi-au placut altele unde l-am gasit mai accesibil mie

cred ca recunosc foarte multe situatii de modelare a copilului, asta ma deranjeaza, cum, cand trebuie dus la culcare, cat, cum trebuie sa doarma, sa manance si ma seaca chiar daca moderarea este sugerata in maniera blanda (tot porcarie e dupa mine, in locul unui parinte dulce care tot insista sa modeleze prefer unul exploziv care cand si cand mai sare calul, dar in linii mari reuseste sa se retraga din calea copilului)*

toate astea sunt ale copilului si devin ale parintelui doar daca afecteaza bunastarea acestuia, pana atunci parintele nu poate decat sa-i permita copilului sa adoarma sau mai putin cand, cum vrea
sa manance cat, cum, cand vrea

* am cunoscut un copilas care m-a surprins enorm de mult, intens, m-a marcat ceea ce am vazut
are o mama vesnic blanda care interzicerile le face prin joc, distragerea atentiei
si copilasul asta niciodata in prezenta mamei nu facea ce a facut cand mama a disparut si l-a lasat in grija cuiva
atunci a luat o motocicleta imensa, s-a pozitionat pe ea si razand (ah, furia nu e o stare acceptabila deci copilasul nu si-o permite decat foarte rar) a trecut peste toate jucarioarele distrugandu-le actiune care in prezenta mamei ar fi nascut doar deviere de la actiune cu zambete mari pe fata
eu ii prefer pe ai mei care stiu sa ma trimita si naibii cand simt nevoia, dar pe care ii stiu ca daca-i las senini intr-o camera atunci n-au sa-mi distruga cu zambetul pe buze lucrurile

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 11:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Andreina scrie:

in schimb mi-au placut altele unde l-am gasit mai accesibil mie



http://www.attachmentparenting.ro/forum ... =brazelton

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 11:54 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
cred ca m-am prins, incearca doar sa aduca, faca accesibil publicului larg crezurile sale
are o carte extraordinara "The Irreducible Needs of Children" unde pune in vedere copilul, nou-nascutul cu nevoiele sale

unde gasesc exact in cartea amintita de tine "teoria punctelor de cotitura"?
am rasfoit iarasi, privit la Index, dar nimic.... :>

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 12:08 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
m-am prins, eu cautam un termen in italiana, dar italienii au preluat termenul in limba engleza, e "touchpoints"
asa, si citesc:
Secondo la teoria dei Touchpoints del famoso dr. Brazelton, ogni fase di sviluppo è accompagnata o preceduta da una regressione

potrivit teoriei touchpoints a faimosului Brazelton fiecare faza de dezvoltare e acompaniata sau preceduta de o regresie

doar Felix* a reusit sa se inscrie in acesta teorie, in rest amandoi au avut o dezvoltare mult liniara, regrese neremarcand la niciunul*

exceptional Felix cand l-am inscris la gradinita si-mi oferea o imagine care ma termina fizic si psihic, nu-mi mai recunosteam feciorul
nu stiu daca am marturisit vreodata dar facea noaptea pe el intr-o "veselie" cat sa simt ca-l urasc, ca ma urasc
plus perioada imediat nasterii galustei
este vorba desprre traume, fortari ale copilului, care conduc la regresii
altfel aceste regresii dupa mine nu au cum sa se inregistreze
a afirma ca toti sau majoritatea trec prin regresii e ca si cum ai afirma ca toti sau majoritatea sunt expusi traumelor, fortarilor

copiii descrisi de Liedloff chiar nu prezentau aceste regresii, plans, iratibilitate, etc.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 12:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
nu l-am citit dar l-am auzit vorbind la o emisiune (idioata) despre copii si parinti, parent planet, parca.

si vorbea de somn si mancare, acceptabil (adica nu pe gustul meu dar nici nu erau chestii odioase gen supernanny) insa pleca de la premisa ca toti copiii au eating problems si sleep disorders si au nevoie sa fie adusi pe calea cea buna prin diverse metode. nicicum nu se vorbea despre CUM au ajuns acei copii sa aiba probleme, ci de parca toti se nasc asa si trebuie educati.

Deci nu m-a motivat in nici un fel sa-i citesc argumentele atat timp cat pleaca de la o premisa gresita. Si periculoasa, pt ca din cauza celor ca el si a nepasarii si lipsei de chef in implicare sunt atat de multi parinti ce merg pe princi[piul: e doarf o faza, o sa-i treaca. Si nu mai cauta sa vada DE UNDE, DE CE, CUM

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 2:34 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Sep 27, 2009 6:51 pm
Mesaje: 7
diana scrie:

Deci nu m-a motivat in nici un fel sa-i citesc argumentele atat timp cat pleaca de la o premisa gresita. Si periculoasa, pt ca din cauza celor ca el si a nepasarii si lipsei de chef in implicare sunt atat de multi parinti ce merg pe princi[piul: e doarf o faza, o sa-i treaca. Si nu mai cauta sa vada DE UNDE, DE CE, CUM


Recunosc ca poate ar fi trebuit sa postez dupa ce terminam lectura, as fi dispus de mai multe argumente pro/contra. Insa, la o prima lectura, repet, incompleta, tocmai asta mi s-a parut ca nu face: nu propune o cheie unica de lectura a comportamentului copiilor, ci te indeamna sa incerci sa decriptezi diversele modulatii de evolutie. Iti pune la indemana o teorie, poate criticabila, sau demontabila pe care o poti lua in calcul. Pana acum, nu m-au enervat decat unele idei legate de alimentatie, dar pentru ca sunt complet inaplicabile in cazul meu , nu din alte pricini.

Iar in privinta regresiei, e interesanta ideea, n-am suficienta experienta sa bag mana in foc ca despre asta ar fi vorba(fiul meu are 5 luni si jumatate), dar imi suna plauzibil pe alocuri, n-o exclud din start, pana la urma, ne bazam pe instincte in incercarea de a identifica ce anume ii doare/supara/bucura etc cel putin pana la varsta unei comunicari mai limpezi.

Merci de raspunsuri.:)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 28, 2009 2:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Sep 27, 2009 6:51 pm
Mesaje: 7
Andreina scrie:
este vorba desprre traume, fortari ale copilului, care conduc la regresii
altfel aceste regresii dupa mine nu au cum sa se inregistreze
a afirma ca toti sau majoritatea trec prin regresii e ca si cum ai afirma ca toti sau majoritatea sunt expusi traumelor, fortarilor

copiii descrisi de Liedloff chiar nu prezentau aceste regresii, plans, iratibilitate, etc.


Poate e mult spus traume. Cred ca se refera mai degraba, asa cum si exemplifica la un moment dat la devieri temporare de la comportamentul stiut, cumva previzibil al copilului, aparent inexplicabile , aparute mai ales in momente in care inregistreaza salturi in dezvoltare. Nu fac nici pe departe apologia teoriilor lui, dar e logic cumva ca daca admitem existenta unor salturi cognitive ne putem astepta si la perioade de regresie temporara. Feel free to contradict me, repet, nu mi-am cristalizat inca argumentele:)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 05, 2010 10:29 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ilinca scrie:
Andreina scrie:
este vorba desprre traume, fortari ale copilului, care conduc la regresii
altfel aceste regresii dupa mine nu au cum sa se inregistreze
a afirma ca toti sau majoritatea trec prin regresii e ca si cum ai afirma ca toti sau majoritatea sunt expusi traumelor, fortarilor

copiii descrisi de Liedloff chiar nu prezentau aceste regresii, plans, iratibilitate, etc.


Poate e mult spus traume. Cred ca se refera mai degraba, asa cum si exemplifica la un moment dat la devieri temporare de la comportamentul stiut, cumva previzibil al copilului, aparent inexplicabile , aparute mai ales in momente in care inregistreaza salturi in dezvoltare. Nu fac nici pe departe apologia teoriilor lui, dar e logic cumva ca daca admitem existenta unor salturi cognitive ne putem astepta si la perioade de regresie temporara. Feel free to contradict me, repet, nu mi-am cristalizat inca argumentele:)


da-mi un exemplu de deviere temporala de la comportamentul stiut, poate sa fie unul folosit si de autor cat sa am o idee la ce se refera

mi-am adus aminte ca si galusca a avut o astfel de deviere, a trebuit sa o las doua zile fara mine cu maica-mea
daca pana atunci n-am observat niciodata la ea teama asta de a ma pierde (nici unul din copiii mei n-au avut angoasa de 7-8-9 luni) dupa ce m-am intors m-am regasit cu un "copil de fuste", cum il numeste si Brazelton pe copilul intre 2 si trei ani
daca inainte de acel eveniment traumatic pentru ea ii spuneam
"-galusca, ma duc jos cu puffo, vii cu mine?" imi raspundea ca nu vine, sa merg singura ca ei ii face baby sitter frati-su
si o lasam senina si-o regaseam senina
dupa au trebuit sa treaca cateva luni bune ca sa n-o vad precipitandu-se la usa cu ochii in lacrimi, plina de teama ca o las in casa si eu plec
inca isi mai aminteste si povesteste cat a plans ea ca eu am plecat (la sfarsitul lui februarie)

eu zic traume, asta e latura extremista din mine (lol), altii spun ca e mult spus traume "si eu am fost la cresa de la trei luni, ba la doica in brate (macar de era in brate) de la 6, de la 2 la gradinita si uite ce mandra, mare si frumoasa is"

eh, de asta spun ca e foarte bine de citit Brazelton, dar cu atentie pentru a putea spiclui unde il descrie pe copil asa cum e el intr-o societate perfect (sau mult pe aproape) adaptabila naturii acestuia si unde descrie copilul modern unde asteptarile de la parinti, copii sunt foarte mari fata de cat poate un copil sa dea fara regresii

acum citesc Remo H. Largo si observ si la el aceasi tendinta de a uni doua perspective asupra copilului - una care-i este legitima prin specificitate si alta care-i este impusa din nevoile celor care-l inconjoara, observ la el cum pune in drept nounascutul cu nevoile sale si mama moderna cu nevoile sale, doua aspecte care pot sa nasca contradictii si nu putine

si tre' sa recunosc ca multe din observatiile sale, sugerimentele sale de-a impaca aceste doua lumi separate de modernism sunt de foarte mult bun simt

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România