attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 10:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 132 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Feb 16, 2009 9:01 pm        Subiectul mesajului: Your Competent Child - Jesper Juul 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Am cerut-o cadou de ziua mea si am primit-o de la niste prieteni, am citit despre ea intr-un post al gazellei pe DC. Sunt foarte incantata de ea si mi-ar placea sa mai vorbesc despre ea cu cineva care a citit-o. Promit ca dupa ce o citesc si reaiau sa incerc sa scriu aici ideile principale. A da o imprumut cui este interesat de ea.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 18, 2009 5:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Noi 29, 2008 11:14 am
Mesaje: 212
Mamitza, eu am gasit-o de cumparat pe Amazon...si imi cam prind urechile. Tu ai primit-o de afara?
Sau... o are cineva de vanzare?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 18, 2009 7:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
MaMitza, fa-ne pofta.
Eu o am, dar uite ca sunt prinsa in montessori tare strans.
Ma mai astepti sau ma tentezi.
Ai ceva anume de recomandat din ea pentru cine nu are acum timp sa citeasca tot?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 18, 2009 10:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
anca mie mi-a cumparat-o un prieten de pe ebay si i-a fost livrata aici in Romania fara probleme. Eu stiu ca si amazon face livrari aici. Daca nu si nu ti-o pot imprumuta, o trimit prin curier rapid la tine si dupa aia mi-o trimiti la fel.

adana te-as mai astepta. Dar cand vei simti nevoia de o pauza de Montessori, eu acum am inceput sa lucrez una alta cu Alexei si am zis sa mai citec si altceva, rasfoieste macar primele trei capitole. Eu vreau sa termin toata cartea, mai am vreo 100 de pagini si apoi sa o reiau citind cu mai mare atentie aceste prime trei capitole. Oricum asa cum am spus am sa incerc sa va fac un rezumat al ei dupa ce o citesc. Cel mai frumos lucru pe care il spune "nenicul" asta este "Copii vor sa fie vazuti." imi place asta asa de mult si ma uit la Alexei si ma intreb....

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 18, 2009 11:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
continua. ce te intrebi?
stiu ca asta mi-a atras si mie atentia in cuprins.
si mi-o amintesc pe delia cerand asta.

poti dezvolta un pic ideea asta? chiar dc rezumatul complet il faci mai tarziu?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 8:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
MaMitza scrie:
Cel mai frumos lucru pe care il spune "nenicul" asta este "Copii vor sa fie vazuti." imi place asta asa de mult si ma uit la Alexei si ma intreb....


uite, si mie asta mi-a ramas mult intiparit: copiii tre sa fie vazuti
si explica el asa bine cum si de ce

si ma gandeam acum ce aveam de spus azi despre ai mei, si ma gandeam la colaborare, ieri a fost un episod in mai multe scene de/despre colaborare la noi (aseara a fost ceva fantastic in termeni de intelegere la un nivel intim ceea ce este colaborarea, practic daca parintii s-ar scutura de toate ideile preconcepute, toate stereotipurile educatioanle ar vedea copiii astia cum incearca disperat sa colaboreze)

imaginea de sine a copilului se formeaza printr-o reflexie
adica cum sa explic io: mama il vede pe copil, e incantata de copil, nu de performantele sale ci de insusi copil in tot complexul sau, si copilul preia de la mama mesajul ca e valoros si implicit isi atribuie o valoare, valoare care ii va permite sa-si construiasca autostima, care ulterior il va determina sa se propuna solicitand respect de la sine, de la cei din jurul sau


mamitza, eu tot am vorbit despre juul in diverse topicuri.... dupa ce vei citi intreaga cartea te vei prinde in care.....

asa..un alt aspect e cel al pedepselor, de fiecare data cand un copil este pedepsit, umilit se stirbeste cate un pic din autostima acestuia (si nu trebuie neaparat sa-i spui ca-i bou si dobitoc ci doar sa-i impui sa deseneze "inspre binele lui"; feciorasul meu a colaborat acceptand sa renunte la sine, doar pentru a ma multumi pe mine. totusi inca imi mai dadea credit comunicand ca o face, dar nu cu bunavointa, asteptand sa vad adevarata pozitie in care l-am pus)
practic, corect si sanatos ar fi ca un copil sa fie tratat exact ca o persoana
adica eu nu ma pun sa-i impun lui Felix sa deseneze
la naiba, am fost invatatati sa atribuim atatea sustineri "nobile" "necesitatii" de-a impune unui copil ceva, aparent atat de nevinovat ca si desenul
dar eu nu fac decat sa violez spatiile copilului, identitatea sa, sensul sau de demnitate pe care il are
asa...si atunci daca tot am facut-o, presupunand ca totusi sunt o mama suficient de buna, ma scutur bine, imi acccept limitele, imi asum greselile, imi dau la o parte miile de sentimente de vinovatie* si la modul cel mai transparent, simplu ii expun lui Felix ca am gresit, ca imi pare rau ca m-am comportant urat cu el si ca responsabilitatea e doar a mea ca si parinte.
aa..si aici subintra un alt concept important - responsabilitatea, practic copii invata sa fie responsabili de ei insisi avand parinti care la randul lor sunt responsabili pentru ei
copiii invata sa se limiteze, delimiteze in raport cu altii avand parinti responsabili, care se limiteaza, delimiteaza in raport cu altii
adica daca mie nu-mi place ca de 10 ori pe zi sa fie un litru de lapte pe jos n-o sa fac pe victima pentru a fi intr-un spirit gresit AP ci o sa comunic clar ca ma deranjeaza sa curat si nu am sa permit sa curat
ma delimitez: "asra sunt, pana aici pot" si pretind sa-mi fie respectate limitele
intatdeuana comunicarea se face in prima persoana, eu despre mine, eu ma expun cautand sa nu critic, pedepsez, recompensez pe altii
asa..si am ajuns la recompense, laude
si ne intoarcem la nevoia copiilor de-a fi vazuti
practic copilul face un apel la mama pentru a fi observat, ca sa aiba el certitudinea ca este vazut, ca este valorificat si in loc sa fie copilul vazut este "binecuvantat" c-o evaluare
fie si buna ea, tot e ceva in minus fata de ce, cat avea nevoie copilul pentru a-si construi imaginea de sine, autostima, adica doar simplul fapt de-a fi vazut
bine, bine si de unde copilul se adreseaza "spontan" parintelui?
- mama, uite ce desen frumos am facut?
pentru ca initial parintele in primul moment in care copilul i-a atras atentia asupra necesitatii de-a fi vazut, i-a raspuns copilului c-o evaluare
iar copilul competent fiind, un alt concept fantastic, a invatat sa ofere parintelui exact ce acesta a lasat sa se inteleaga ca asteapta, adica performante
aia! si aici intervine un risc mare, copilul in timp inceteaza sa se mai ofere pe sine, oferint performante, devenind dependent de aprecierea celor din jur in functie de prestatiile sale, nu pentru simplul fapt ca exista.

si sa ajung iarasi la colaborare: copii colaboreaza constant cu noi, practic doar n cazuri extrem de rare un copil nu mai colaboreaza cu parintele, dupa ce a colaborat excesiv de muult si a fost invins de incapacitatea parintelui de-a vedea copilul colaborand


ieri, aseara Felix m-a vazut usor adormita in pat, obosita, motaiam
si foarte serios mi-a expus ce fac eu seara de obicei si ca el vrea sa fac toate aceste in locul meu ca eu sa ma pot odihni
si s-a dus, a spalat vasele, a dat cu matura, a aranjat jucarii...asa cum stia el
insasi aceasta activitatea complexa l-a facut sa-si atribuie o valoare, pe urma a venit simplu si s-a pus langa mine, ne-am strans in brate si as am stat cateva minute
nu m-a interesat nici vasaele despre cum erau spalate, nici apa de langa chiuveta, nici ca la urma a lasat matura in sufragerie ci am vazut doar copilul de langa mine dornic sa se valorifice si l-am valorificat doar comunicandu-i tacit ca-mi face placere sa colaboram, impartasim minute de pace impreuna.

si eu care pana atunci, adica aseara eram oarecum convinsa ca impunsul de-a face ordine, curatenie se cultiva (ce nonsens!)

pana atunci eu ii ceream oarecum lui Felix sa puna in ordine, dar cererea mea era de la "mama care educa" catre "fiul care se cere educat", nu de la o persoan la o alta persoana
eu pana acum incalcasem un principiu, de "uguale dignita", super fain si acesta, care e unul extrem de complex
si nu-mi vine sa cred, cartea e disponibila on line, dar in limba italiana

ieri am vazut cum se naste colaborarea tratand persoana chiar cea de 4 ani ca si persoana, adica spontan, voluntar, cu placere pentru tine insuti si pentru cel de langa tine


si tot despre competentele copiilor: exista cateva unde parintele chiar nu are ce sa intervina, deloc: alimentatia, modul de-a se imbraca: subtire, gros, elegant sau nu, deci tot ceea ce tine de organismul lor, care este in stransa relatie cu functiile organismului lor.

* foarte important, parintele care nu este capabil sa se accepte, sa-si asume trecutul si sa treaca sanatos la un mod de viata mai in armonie cu adevaratele sale necesitati si adevaratele necesitati a familiei va fi un parinte care isi va chinui copilul
adica "mama sufera din cauza ca eu n-am fost suficient de capabil, competent ca sa n-o aduc in acest punct"
deci inca o data, mama isi asuma responsabilitatea, tre' s-o faca ca sa elibereze copilul de o povara, ca sa nu-l oblige sa-si asume el responsabilitati, mama trebuie sa se ierte si mama trebuie ca in maniera determinata sa faca binele acolo unde este, adica in prezent

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 9:34 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Gazzella, am citit cu atentie si am stat ma gandesc la asa zisa problema cu Sofia, si intr-adevar, ea nu vi e decat f f rar la mnine sa zice uite ce frumos am facut, in majoritatea cazurilor imi zice " am facut", si in general cand se joaca zice uita-te la mine, si nu ca sa o laud, ca ce am de laudat ca se joaca de-a ham ham:))
Si daca zic da, Bravo, ce frumos dar nu m-am uitat la ea, se supara. Si ieri mi-a zis, nu ma intereseaza sa-mi zici bravo fara sa te uiti :ranjet1:

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 9:37 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Sabina scrie:
Si daca zic da, Bravo, ce frumos dar nu m-am uitat la ea, se supara. Si ieri mi-a zis, nu ma intereseaza sa-mi zici bravo fara sa te uiti :ranjet1:

eh, de aia mi-e mie tare drag fetita asta, si tu
i-ai permis sa creasca sanatos

asa si felix sau bendis: se infurie cand spun ceva din complezenta, absenta fiind

ia ca m-am si laudat B-)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 9:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
;) :imbratisare:

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 10:19 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
un alt concept important e integritatea, cea a coplului, cea a parintelui
copiii au o dorinta atat de mare de colaborare incat accepta sa-si violeze propria integritate sau accepta sa le fie violata de catre parinti doar pentru a colabora cu acestia
dar violarea integritatii pe termen lung duce la catastrofe, copiii devin ori agresivi cu ei insusi 8boala, autoleziuni, refuzul de-a se alimenta, etc), ori cu cei din jurul lor
un copil agresiv deseori e rezultatul unei violari constante a integritatii acestuia

dupa mine fiecare pasaj din carte ar trebui tradus, expus, eu considerant aceasta carte ca fiind una din acele esentiale pentru parinti


un alt aspect important e autostima in termeni de sanatate, un copil care are un inalt nivel al autostimei e un copil cu un foarte bun sistem imunitar
si aici mi-a placut o relatie pe care am reusit s-o fac cu The Concept of Continuum a lui Liedloff: boala nu este decat un semnal ca s-a rupt ceva
acolo unde copilul nu este vazut acesta se pierde, se autodistruge, individul neconsiderandu-se deoarece nu i s-a demonstrat consideratie initial de catre parinti

si tot acest luat in brate, raspundere promta la necesitatile copiilor fara a te lasa prins/a de panica, ci intr-o maniera senina e consideratia parintelui demonstrata copilului

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 10:49 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
gazzella scrie:
un alt concept important e integritatea, cea a coplului, cea a parintelui
copiii au o dorinta atat de mare de colaborare incat accepta sa-si violeze propria integritate sau accepta sa le fie violata de catre parinti doar pentru a colabora cu acestia
dar violarea integritatii pe termen lung duce la catastrofe, copiii devin ori agresivi cu ei insusi 8boala, autoleziuni, refuzul de-a se alimenta, etc), ori cu cei din jurul lor
un copil agresiv deseori e rezultatul unei violari constante a integritatii acestuia


deci eu dupa ce am citit mesajele de aici, in special partea citata m-am speriat: fetita mea e fortata sa manance, se imbolnaveste des si e agresiva cu alti copii!!!!!!!!!!!!!

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 10:51 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
si am sa preiau ceva ce spunea adana aici
"cred ca e foarte aiurea sa faci ceva pentru copil, sa-ti fortezi limitele. cred insa ca tare merita sa-ti largesti limitele."
in momentul in care parintele si-a incalcat limitele, s-a autoviolat, iar acest fapt ii este lui nociv - parintelui, dar si copilului, ba intr-o masura chiar mai mare decat ii este nociv parintelui
pentru ca copilul se va simti responsabil si de starea de rau pe care parintele si-a procurat-o incalcandu-si limitele inspre "binele" copilului
in aceasta situatie parintele nu va oferi modelul unei persoane responsabile de la care copilul sa se inspire, pe care care copilul s-o emuleze ci va oferi imaginea unei persoane autodistructive

deci acolo unde nu se pot largi limitele, clar nu se vor incalca
adica daca o mama simte ca nu mai poate alapta interior, simte ca nu mai are resurse interioare, nu va alapta violandu-si fiinta pentru ca asa spune teoria ca "pruncii cresc mandri, sanatosi si inteligenti alaptati fiind"
isi va accepta limita, isi va respecta fiinta punand capat alaptarii decis, bland fara a se invinovati, fara a invinovati

e fain nenea asta Juul, io-s indragastita de el, v-ati prins, asa-i?
:D

Tweety, se multumeste copilul pana colo unde se multumeste parintele pe sine, acesta avand intotdeauna grija sa-si largeasca limitele, niciodata sa le incalce.

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 11:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
M-am mai linistit! De fapt fetita mea e in grija mai multor persoane, nu doar a mea. Eu imi largesc limtele cat pot si sper sa compensez faptul ca altii nu pot! ( Nu pe mine ma invinovateam citind mesajele de mai sus.)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 2:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Nu am apucat sa citesc tot ce s-a scris dar doar un lucru vreau sa spun gazellei, cu cat citesc mai mult cu atat inteleg mai bine ce vroiai sa zici cu unele posturi. Citesc si mai revin pe parcurs.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 19, 2009 6:48 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Miruna vreau si io cartea asta frumoasa, care imi aduce aminte de multe lucruri faine citite prin Salome si prin cartile de Comunicare Non Violenta...
Asa imi place cand se potrivesc toate :)

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 132 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România